مشخصات ویلچر مناسب سالمند و بیمار
1 آگوست, 2020
نحوه استفاده از پالس اکسیمتر در منزل
1 آگوست, 2020

نحوه تغییر پوزیشن (change position) بیمار در منزل

پوزیشن مناسب برای بیمار درجهت حفظ شکل صحیح بدن و جلوگیری از پیش آمدن عوارضی مانند زخم بستر، کنتراکچر، خشکی مفصل، افتادگی پا و مشکلات تنفسی و ریوی بسیار مهم است. تغییر پوزیشن بیمارانی که نمی­توانند راه بروند یا بنشینند و باید مدتی طولانی در بستر بمانند باید حداقل هر دو ساعت یکبار انجام شود. برجستگی­های استخوانی محل اصلی برای بوجود آمدن زخم­های بستر هستند و در بیماران لاغر یا سالمندکه تحلیل عضلانی دارند این نقاط برجسته­تر هستند و احتمال بروز زخم در آن­ها بیشتر می­باشد.

برای تنظیم کردن پوزیشن مناسب از وسایلی از جمله بالش و کوسن، پتو،حوله و پایه یا تخته­ای برای پا (footboard)می­توان استفاده کرد.

موقعیت­های بیمار در تغییر وضعیت دادن او

بیمارانی که محدودیت حرکتی دارند باید وضعیتشان در تخت تغییر کند و این یک روند رایج است. پوزیشن­های مختلف برای بیمار با توجه به شرایط و درمان او انتخاب می­شود.

  • Supine-positionحالتی که بیمار به پشت روی تخت می­خوابد و اگر لازم بود (قوس کمر زیاد) باید در محل گودی کمر بالش کوچک یا حوله لوله شده قرار داده شود. این حالت طبیعی­ترین پوزیشن برای بدنی که در حالت استراحت است می­باشد و برای افرادی است که جراحی در قسمت­هایی مانند شکم، سینه و انتهای تحتانی و نیز عمل­هایی مانند لاپاراکتومی و اپاندکتومی و جراحی­های چشم داشته­اند.

  • Prone-position بیمار بر روی شکم قرار می­گیرد. یک بالش بین ساق های بیمار و نیز پد در زیر بغل­های او باید قرار بگیرد. دست­ها در کنار بدن باشند. در خانم­ها نباید به سینه فشار وارد شود و یک جاسری (head res) هم برای سر می­گذارند. این حالت برای عمل­های دیسک و ستون فقرات و عمل سینوس پیلونیدال و سوختگی­هایی که نیاز به گرفت دارند، مورد استفاده قرار می­گیرد.

  • Sims-position بیمار روی قفسه سینه خوابیده و پای رویی بصورت خمیده جلوی بیمار قرار دارد. بازوهای او نیز باید در کنارش قرار بگیرند. این پوزیشن برای معاینه مقعد و راست روده استفاده می­شود.

  • Fowler-position حالتی است که سر تخت بیمار با زاویه ۴۵درجه قرار می­گیرد. باسن ممکن است خمیده باشد یا نباشد. این پوزیشن برای تامین آسایش و مراقبت از بیمار می­باشد.
  • Semi fowler-position سر تخت بیمار با زاویه ۳۰درجه قرارمی­گیرد و بیشتر برای بیمارانی است که شرایط قلبی و تنفسی داشته و نیز بیمارانی که دارای لوله تغذیه یا ان­جی تیوپ می­باشند.
  • Trendelenburg-positionسر تخت پایین­تر از پاها قرار می­گیرد و در موقعیت ­هایی مانند فشارخون و فوریت ­های پزشکی استفاده می­شود. این پوزیشن به تقویت بازگشت وریدی به اندام­های اصلی مانند سر و قلب کمک می­کند.

 

  • Orthopneic-position یا سه پایه، بیمار همانطورکه روی تخت نشسته سرش را روی میزی که چند بالش قرار داده شده ­است گذاشته و استراحت می­کند. این موقعیت بیشتر برای بیمارانی است که مشکل تنفسی دارند.

 

نکاتی که باید هنگام تغییر دادن وضعیت بیمار توسط مراقب رعایت شود

زمانیکه بیمار می­خواهد تغییر وضعیت دهد باید تمام ارزیابی­های مورد نیاز بررسی شود که از بروز خطرات احتمالی که سلامت وی را تهدید می­کند جلوگیری شود. اگر بیمار نمی­تواند در تخت­خواب جا­به­جا شود یا سنگین وزن و بدون حرکت است، ترجیحا از بالابر مکانیکی برای جابه­جایی او استفاده کنید.

 

شماره تماس : ۷۷۲۶۱۶۲۸-۷۷۲۶۱۶۷۳ -۰۹۳۳۵۱۶۴۵۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم