مشخصات ویلچر مناسب سالمند و بیمار
۱۱ مرداد, ۱۳۹۹
نحوه استفاده از پالس اکسیمتر در منزل
۱۱ مرداد, ۱۳۹۹

نحوه تغییر پوزیشن (change position) بیمار در منزل

پوزیشن مناسب برای بیمار درجهت حفظ شکل صحیح بدن و جلوگیری از پیش آمدن عوارضی مانند زخم بستر، کنتراکچر، خشکی مفصل، افتادگی پا و مشکلات تنفسی و ریوی بسیار مهم است. تغییر پوزیشن بیمارانی که نمی­توانند راه بروند یا بنشینند و باید مدتی طولانی در بستر بمانند باید حداقل هر دو ساعت یکبار انجام شود. برجستگی­های استخوانی محل اصلی برای بوجود آمدن زخم­های بستر هستند و در بیماران لاغر یا سالمندکه تحلیل عضلانی دارند این نقاط برجسته­تر هستند و احتمال بروز زخم در آن­ها بیشتر می­باشد.

برای تنظیم کردن پوزیشن مناسب از وسایلی از جمله بالش و کوسن، پتو،حوله و پایه یا تخته­ای برای پا (footboard)می­توان استفاده کرد.

موقعیت­های بیمار در تغییر وضعیت دادن او

بیمارانی که محدودیت حرکتی دارند باید وضعیتشان در تخت تغییر کند و این یک روند رایج است. پوزیشن­های مختلف برای بیمار با توجه به شرایط و درمان او انتخاب می­شود.

  • Supine-positionحالتی که بیمار به پشت روی تخت می­خوابد و اگر لازم بود (قوس کمر زیاد) باید در محل گودی کمر بالش کوچک یا حوله لوله شده قرار داده شود. این حالت طبیعی­ترین پوزیشن برای بدنی که در حالت استراحت است می­باشد و برای افرادی است که جراحی در قسمت­هایی مانند شکم، سینه و انتهای تحتانی و نیز عمل­هایی مانند لاپاراکتومی و اپاندکتومی و جراحی­های چشم داشته­اند.

  • Prone-position بیمار بر روی شکم قرار می­گیرد. یک بالش بین ساق های بیمار و نیز پد در زیر بغل­های او باید قرار بگیرد. دست­ها در کنار بدن باشند. در خانم­ها نباید به سینه فشار وارد شود و یک جاسری (head res) هم برای سر می­گذارند. این حالت برای عمل­های دیسک و ستون فقرات و عمل سینوس پیلونیدال و سوختگی­هایی که نیاز به گرفت دارند، مورد استفاده قرار می­گیرد.

  • Sims-position بیمار روی قفسه سینه خوابیده و پای رویی بصورت خمیده جلوی بیمار قرار دارد. بازوهای او نیز باید در کنارش قرار بگیرند. این پوزیشن برای معاینه مقعد و راست روده استفاده می­شود.

  • Fowler-position حالتی است که سر تخت بیمار با زاویه ۴۵درجه قرار می­گیرد. باسن ممکن است خمیده باشد یا نباشد. این پوزیشن برای تامین آسایش و مراقبت از بیمار می­باشد.
  • Semi fowler-position سر تخت بیمار با زاویه ۳۰درجه قرارمی­گیرد و بیشتر برای بیمارانی است که شرایط قلبی و تنفسی داشته و نیز بیمارانی که دارای لوله تغذیه یا ان­جی تیوپ می­باشند.
  • Trendelenburg-positionسر تخت پایین­تر از پاها قرار می­گیرد و در موقعیت ­هایی مانند فشارخون و فوریت ­های پزشکی استفاده می­شود. این پوزیشن به تقویت بازگشت وریدی به اندام­های اصلی مانند سر و قلب کمک می­کند.

 

  • Orthopneic-position یا سه پایه، بیمار همانطورکه روی تخت نشسته سرش را روی میزی که چند بالش قرار داده شده ­است گذاشته و استراحت می­کند. این موقعیت بیشتر برای بیمارانی است که مشکل تنفسی دارند.

 

نکاتی که باید هنگام تغییر دادن وضعیت بیمار توسط مراقب رعایت شود

زمانیکه بیمار می­خواهد تغییر وضعیت دهد باید تمام ارزیابی­های مورد نیاز بررسی شود که از بروز خطرات احتمالی که سلامت وی را تهدید می­کند جلوگیری شود. اگر بیمار نمی­تواند در تخت­خواب جا­به­جا شود یا سنگین وزن و بدون حرکت است، ترجیحا از بالابر مکانیکی برای جابه­جایی او استفاده کنید.

 

شماره تماس : ۷۷۲۶۱۶۲۸-۷۷۲۶۱۶۷۳ -۰۹۳۳۵۱۶۴۵۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای همکاری با ما رزومه خود را به ایمیل Info.nurse21@gmail.com  ارسال نمایید