برترین مرکز خدمات پرستاری در ایران
تهران، خیابان مدنی شمالی، بالاتراز مترو سبلان،
کوچه رمضانی، پلاک29، واحد3
پشتیبانی 24/7
02177261673
پاسخگوئی شبانه روزی
اعزام نیرو در کمترین زمان

اجاره دستگاه اکسیژن ساز

اجاره دستگاه اکسیژن‌ساز از جمله مواردی است که خدمات پرستاری در منزل را شامل می‌شود و امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال های اخیر با توجه افزایش حجم ترافیک و آلودگی بیشتر آب و هوا، منع رفت و آمد گروهای خاص بویژه بیماران تنفسی افزایش یافته است به همین دلیل است که خدمات پرستاری در منزل نظیر پرستار سالمند در منزل، تزریقات در محل، درمان زخم بستر در منزل، اعزام آمبولانس به محل، اجاره دستگاه اکسیژن‌ساز و … افزایش یافته است. در ادامه با مزایای اجازه انواع دستگاه‌های اکسیژن‌ساز، هزینه اجاره، عملکرد و سایر مواردی که باید هنگام استفاده از این دستگاه بدانید صحبت خواهیم کرد.

اجاره-دستگاه-اکسیژن-ساز

 

دستگاه اکسیژن‌ساز چیست؟

این دستگاه یکی از تجهیزات تنفسی است که به بیماران ریوی و قلبی کمک می‌کند اکسیژن بیشتری از محیط اطراف خود دریافت کنند. همچنین در سال‌های اخیر با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا نیاز بیماران تنفسی و افراد درگیر این ویروس به دستگاه‌های اکسیژن‌ساز افزایش چشمگیری داشته است. دستگاه اکسیژن ساز برخلاف کپسول های اکسیژن نیاز به یک مولد خارجی مثل کپسول نداشته و به صورت خودکار از هوای اطراف اکسیژن خالص و مورد نیاز فرد بیمار را تولید می‌کند به همین دلیل بسیار پرطرفدار بوده و در بیمارستان‌ها نیز استفاده می‌شود.

دستگاه-اکسیژن-ساز-خانگی

دستگاه اکسیژن ساز خانگی

دستگاه اکسیژن ساز خانگی یک تجهیز پزشکی است که به بیمارانی که به علت مشکلات تنفسی نیازمند تأمین اکسیژن هستند، امکان تامین اکسیژن در محیط خانگی را می‌دهد. این دستگاه، با استفاده از فرایند الکتروشیمیایی، از هوای محیط اکسیژن با کیفیت بالا تولید می‌کند. اکسیژن تولید شده توسط دستگاه، به صورت مایع ذخیره می‌شود و به بیماران از طریق لوله‌ها و ماسک‌های خاصی تحویل داده می‌شود.

استفاده از دستگاه اکسیژن ساز خانگی از مزایایی مانند راحتی و آسانی در دسترس بودن اکسیژن برای بیماران، کاهش نیاز به مراجعه به بیمارستان یا مراکز درمانی و حفظ استقلالیت و کیفیت زندگی بیماران در محیط خانگی برخوردار است. این دستگاه‌ها قابلیت تنظیم جریان اکسیژن را دارا بوده و می‌توانند به نیازهای خاص هر بیمار پاسخ دهند.

در تهران، دستگاه‌های اکسیژن ساز خانگی به عنوان یک راه حل مناسب و مؤثر در مدیریت و درمان مشکلات تنفسی برخی بیماران استفاده می‌شود. با توجه به نیاز روزافزون به این دستگاه‌ها، ممکن است ارائه دهندگان خدمات بهداشتی در تهران بتوانند این دستگاه‌ها را به صورت اجاره‌ای یا فروش ارائه نمایند، تا بیماران بتوانند به راحتی و با اعتماد به نفس بیشتری در محیط خانگی خود اکسیژن مورد نیاز را تأمین کنند.

عملکرد دستگاه‌های اکسیژن‌ساز

همانطور که اشاره کردیم دستگاه‌های اکسیژن‌ساز هوای محیط اطراف فرد بیمار را دریافت کرده و پس از آن با حذف نیتروژن، دی اکسید کربن و سایر گازهای موجود در هوا اکسیژن غنی شده و خالص را خارج می‌کند. از آنجایی که این اکسیژن تولید شده خلوص بیشتری دارد و بسیاری از عناصر اضافی و آلودگی‌های مضر آن حذف شده است با دستگاه تنفسی فرد بیمار سازگاری بیشتری داشته و تنفس راحت‌تر صورت می‌گیرد. همچنین این دستگاه‌ها معمولا میزان خلوص اکسیژنی را که تولید می‌شود را نیز نشان داده و نگرانی ها بابت کمبود یا افراط سطح اکسیژن را از بین می‌برند چراکه به راحتی قابل تنظیم است.

انواع اکسیژن‌سازها

انواع-دستگاه-اکسیژن-ساز

طبیعی است که هر فردی با توجه به سطح بیماری و میزان نیاز به اکسیژن باید دستگاه اکسیژن‌ساز مناسب خود را تهیه کند. این دستگاه‌ها با ظرفیت های مختلفی تولید شده و اصطلاحا ظرفیت تولید 3، 5، 6، 7 یا 10 لیتر اکسیژن در دقیقه را دارند. یعنی دستگاهی با قابلیت تولید 3 لیتر اکسیژن می‌تواند در هر دقیقه 3 لیتر اکسیژن به بیمار برساند. در نگاه اول دستگاه های اکسیژن‌ساز به دو نوع تقسم می‌شوند که عبارتند از:

 1. دستگاه جریان مداوم: دستگاهای اکسیژن‌ساز جریان مداوم به صورت چرخه‌ای و ثابت هوا را از محیط اطراف گرفته و تا میزان 3 لیتر اکسیژن را در هر دقیقه به بیمار می‌رساند.
 2. دستگاه جریان متناوب: دستگاه‌های جریان متناوب تنها زمانی شروع به کار می‌کند که بیمار عمل دم را انجام دهد و به این ترتیب می‌تواند در هر دقیقه تا 6 لیتر اکسیژن به بیمار برساند.

علاوه بر این دسته بندی دستگاه های اکسیژن‌سازی که ظرفیت تولید بیشتری نیز دارند به دو دسته ثابت و قابل حمل تقسیم می‌شوند که با توجه به نیاز بیشتر بیمار به اکسیژن می‌توان آن‌ها را تهیه کرد.

 1. دستگاه اکسیژن‌ساز ثابت: این نوع دستگاه ها معمولا با برق کار کرده و برای استفاده حتما به پریز برق نیاز داریم به همین دلیل قابلیت شارژ یا حمل را ندارد اما برای سهولت در استفاده معمولا زیر آن‌ها چهار چرخ تعبیه می‌شود. توصیه می‌شود افرادی که سطح اکسیژن خون آن‌ها بسیار پایین است حتما از این دستگاه استفاده کنند زیرا ظرفیت تولید اکسیژن آن بسیار بالا بوده و ابعاد مناسبی برای استفاده در منزل دارد.
 2. دستگاه اکسیژن‌ساز قابل حمل: دستگاه‌های اکسیژن‌ساز قابل حمل نیز به دلیل وزن کم و بی‌سیم بودن بسیار پر طرفدار هستند و افراد بیماری که در خارج از منزل بوده و نیاز به اکسیژن دارند می‌توانند از این نوع اکسیژن‌ساز استفاده کند. این نوع دستگاه‌ها با باتری کار می‌کنند یا به صورت شارژی تولید می‌شوند.

جدول اکسیژن خون

جدول اکسیژن خون، که به آن جدول اشباع اکسیژن خون نیز گفته می‌شود، میزان اشباع اکسیژن خون در بستر هموگلوبین را نشان می‌دهد. این جدول برای ارزیابی سطح اکسیژن خون و تشخیص اختلالات تنفسی و قلبی بسیار مفید است. ستون‌های افقی در جدول اکسیژن خون، مقادیر نسبی اکسیژن خون را نشان می‌دهند، در حالی که ستون‌های عمودی به ترتیب میزان اشباع اکسیژن را نمایش می‌دهند.

معمولاً اشباع اکسیژن خون در افراد سالم در حدود 95-100 درصد است. اگر سطح اکسیژن خون به زیر 90 درصد بیافتد، ممکن است نشانه‌ای از اختلالات تنفسی و یا قلبی باشد. در برخی موارد، پزشکان می‌توانند محدوده‌های دیگری را برای اشباع اکسیژن خون تعیین کنند، که ممکن است به وضعیت و نیاز هر فرد بستگی داشته باشد.

اشتباهات در اندازه‌گیری سطح اکسیژن خون و تفسیر جدول اکسیژن خون می‌تواند به تشخیص نادرست و درمان نامناسب منجر شود. بنابراین، برای تفسیر صحیح مقادیر جدول اکسیژن خون، مهم است که با استفاده از تجهیزات دقیق و با کمک یک پزشک متخصص یا متخصص تنفسی عمل کنید.

معیار 0% 60% 70% 80% 90% 95% 100%
مقدار اشباع اکسیژن خون 0-5 6-20 21-40 41-60 61-80 81-94 95-100

مزایا استفاده و اجاره دستگاه‌های اکسیژن‌ساز

مزیت-استفاده--از-اکسیژن-ساز

در بسیاری از موارد ماندن در بیمارستان تنها به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از کمبود اکسیژن یا پایین بودن سطح اکسیژن خون می‌تواند بار مالی زیادی برای بیمار و خانواده‌ است به همراه داشته باشد و علاوه بر این ممکن است بیمار شرایط مناسبی برای ماندن در بیمارستان را نداشته باشد یا پروسه درمان مشکل کمبود اکسیژن وی طولانی شود. در این موارد فرد می‌تواند پس از دریافت تجویز پزشک به راحتی با موسسه ارائه دهنده خدمات پرستاری در منزل ما تماس گرفته و پس از مشاوره با کارشناسان و انتخاب دستگاه اکسیژن‌ساز مورد نیاز آن را با قیمت مناسب اجاره کرده یا خریداری کنید.

توجه داشته باشید که قبل از خرید یا اجاره دستگاه حتما با کارشناسان همه موارد از جمله سن فرد، نوع بیماری، علت نیاز به اکسیژن‌ساز را در میان بگذارید تا مناسب‌ترین دستگاه را تهیه کنید.

جدول قیمت اجاره اکسیژن ساز:

هزینه اجاره دستگاه ها

وضعیت

30 روزه

15 روزه

نوع دستگاه

موجود 1،000.000 تومان 600،000 تومان 5 لیتری
موجود 2،000،000 1،200،000 تومان 8 لیتری
موجود 2،500،000 تومان 1،500،000 تومان 10 لیتری

 جهت ارتباط با واحد پشتیبانی کلیک کنید

هنگام استفاده از اکسیژن‌ساز موارد زیر را فراموش نکنید:

دستگاه‌های اکسیژن‌ساز به وسیله نیروی الکتریکی غلظت اکسیژن هوای اطرافشان را با درصدهای متفاوتی افزایش می‌دهند. بنابراین رعایت یکسری از نکات در استفاده از آن‌ها اهمیت دارد که تعدادی از آن‌ها شامل موارد زیر است:

 • در نزدیکی این دستگاه‌ها سیگار نکشید یا از شعله گازهای قابل حمل استفاده نکنید زیرا اکسیژن قابلیت اشتعال بالایی دارد.
 • اطراف متمرکز کننده دستگاه اکسیژن‌ساز را باز بگذارید تا هوا رد و بدل شده و گرمای زیاد باعث خرابی دستگاه نشود.
 • یادتان باشد به هیچ وجه دریچه ورودی هوای دستگاه را مسدود نکنید تا روی عملکرد دستگاه تاثیر منفی نگذارد.
 • دستگاه خود را به صورت مداوم و دوره‌ای چک کنید تا ایرادات آن در اولین زمان ممکن برطرف شود.
 • دستور العمل‌های هر دستگاه با دیگری متفاوت است آن‌ها را با دقت از روی برشور‌های دستگاه خودتان دنبال کنید.
 • سطح اکسیژن بالای خون می‌تواند بسیار خطرناک باشد پس دقت کنید که نمایشگر دستگاه غلظت اکسیژن را چه میزانی نشان می‌دهد و آن را به درستی تنظیم کنید.
 • اگر غلظت اکسیژن خون بالای 96 درصد باشد به عنوان یک ماده سمی عمل کرده و به دستگاه تنفسی آسیب می‌زند. همچنین باعث از بین رفتن سلول بافت‌های حساس می‌شود پس در استفاده از آن احتیاط کنید.
 • اگر لوله انتقال اکسیژن آسیب دید آن را در اولین فرصت تعویض کنید تا در روند کار دستگاه مشکلی به وجود نیاید.

نحوه تمیز کردن دستگاه اکسیژن‌ساز

از آنجایی که فرد بیمار به صورت مستقیم اکسیژن مورد نیاز خود را از دستگاه دریافت می‌کند پس تمیز کردن اکسیژن‌ساز جهت دریافت هوای تمیز و خالص بسیار مهم است. بنابراین نسبت به تمیز کردن اجزای زیر به صورت دقیق توجه داشته باشید.

 • لوله یا ماسک صورت: یادتان باشد لوله یا ماسک صورت، به صورت مستقیم با پوست شما در ارتباط است پس هفته‌ای یکبار آن را با صابون و آب گرم به صورت ملایم بشویید. البته در صورتی مریضی شدید این زمان را کاهش دهید. هرگز اجازه ندهید آب درون لوله برود و پس از خشک شدن کامل از آن استفاده کنید.
 • لیوان اکسیژن‌ساز: در صورتی که از لیوان اکسیژن‌ساز استفاده می‌کنید بهتر است آن را هر سه یا چهار روز یکبار با صابون و آب گرم به صورت ملایم بشویید. سپس برای از بین بردن باکتری ها آن را زیر آن داغ شسته یا برای پنج دقیقه درون مخلوطی از سرکه و آن قرار دهید. بعد از خشک شدن کامل می‌توانید مجددا از آن استفاده کنید.
 • فیلتر اکسیژن‌ساز: لازم است که فیلتر دستگاه خود را حداقل به صورت ماهانه تمیز کنید. برای این کار پس از بیرون آوردن فیلتر آن را درون ظرفی حاوی مخلوط آب و صابون قرار داده و با یک دستمال همه آلودگی و گرد و غبار آن را پاک کنید، پس از شستن فیلتر آن را با حوله تمیز خشک کرده و اجازه دهید کاملا در هوای آزاد خشک شود. اکنون فیلتر شما آماده نصب و استفاده مجدد است.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم همه موارد لازم جهت استفاده و اجاره دستگاه اکسیژن‌ساز را بیان کنیم. توجه داشته باشید که زیاد بودن یا کمبود اکسیژن در بدن هر کدام خطرات خود را دارد پس بدون تجویز پزشک اقدام به تهیه دستگاه اکسیژن‌ساز نکنید. کارشناسان ما به صورت 2 ساعته آماده پاسخگویی و مشاوره اجاره و خرید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز هستند تا به شما کمک کنند مناسب‌ترین دستگاه‌ها را با کم‌ترین قیمت تهیه کنید.

عنوان های جستجو شده برای این مطلب:

 • https://nurse21 com/اجاره-دستگاه-اکسیژن-ساز/