ویروس کرونا
26 ژانویه, 2020
تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا
7 مارس, 2020

درمان قطعی زخم بستر در منزل

ساختار پوست

شاید بارها برای شما پیش آمده باشد یکی از نزدیکان و یا حتی خود شما برای مدتی طولانی کم تحرک شده باشید و یا دائما خواب یا روی مبل جلوی تلویزیون لم داده باشید بعد از مدتی قطعا با این جمله روبه میشوید که ” زخم بستر نگیری!!!”. اما بد نیست بدانید که زخم بستر چیست؟ و درمان قطعی زخم بستر چگونه است؟

اگر بخواهیم به زبان غیر تخصصی صحبت کنیم خوابیدن به مدت طولانی در وضعیت ثابت، نشستن طولانی مدت روی صندلی، استفاده از لگن های نامناسب می تواند به بخش هایی از بافت و یا پوست بدن آسیب برساند که به آن زخم بستر در اصطلاح می گویند.

درمان قطعی زخم بستر همچون سایر خدمات ارسطو از جمله اعزام آمبولانس، سرم تراپی در منزل و… را برای رفاه حال بیماران و صرفه جویی در وقت و هزینه خانواده ها قابل ارائه می باشد در صورتیکه تمایل به دریافت این خدمات دارید می توانید جهت رزرو نوبت و ثبت درخواست حضوری و یا با شماره های زیر تماس بگیرید

آدرس : تهران ، خیابان شهید مدنی ، بالاتر از مترو سبلان ، کوچه رمضانی ، پلاک ۲۹ ، واحد ۳

تماس :

۰۲۱-۷۷۲۶۱۶۲۸

۰۲۱-۷۷۲۶۱۶۷۳

درمان قطعی زخم بستر

روند کلی از شروع تا درمان زخم

۱- اولین موردی که بررسی می شود؛ مدرک زخم، صحت و درستی مدارک ارسالی زخم بیمار می باشد.

۲- جلب رضایت از بیمار در مواردی كه نیاز به دبریدمان (برداشتن قسمتی از زخم ) وجود داشته باشد.

۳- کارشناس اعزامی خط کش علامت دار شرکت ارسطو را در اختیار دارند تا از روند بهبودی زخم عکس تهیه و برای شرکت ارسال نمایند.

۴- برگه مدیریت و رضايت نامه زخم که حکم گزارش را دارد در اختیار کارشناس قرار می گیرد تا بعد از اتمام کار، گزارش زخم را توضيح دهند سپس پايان کار عكس قسمت زخم را برای مرکز ارسال نمايند.

۵- بعد از توضیحات اولیه از سمت بیمار دارای زخم، توسط کارشناس مرکز محصولات مورد نیاز به همراه هزینه اعلام خواهد شد.

۶- در این مرحله بعد از انجام اولین درمان زخم در منزل بیمار، کارشناسان مرکز خدمات پرستاری ارسطو با ایشان تا انتهای بهبود کامل زخم در ارتباط خواهد بود و تا جلسه بعدی تصاویر روند بهبود زخم برای شرکت توسط بیمار دارای زخم ارسال خواهد شد.

علائم زخم بستر چیست ؟

هرگاه در‌‌بافت و پوست بدن تغیرات زیر را احساس کردید بدانید که این علائم از نشانه های بیماری زخم بستر می باشد. این نشانه ها عبارت اند از:

تغییرات غیرعادی در رنگ پوست یا بافت
ورم
تخلیه چرک مانند
منطقه ای از پوست که در لمس سرد تر یا گرم تر از مناطق دیگر است.
حساسیت پوستی در برخی از نقاط بدن

انواع زخم بستر

جالب است بدانید که این نوع زخم به یکباره شکل نگرفته و در مراحل مختلف اتفاق می افتد که در مراحل ابتدایی شدت این بیماری بسیار کم بوده و در مراحل بعدی بیشتر می شود که این مراحل عبارت اند از:

مرحله اول:

در مرحله ابتدایی که این بیماری حالت خفیفی دشته و در حالت شکل گیری می باشد با علائمی مانند درد، سوزش و خارش پوست خود را نشان می دهد که تمامی موارد ذکر شده در لایه ها ی بالایی پوست ممکن است اتفاق بیفتد

مرحله دوم:

این مرحله نسبت به مرحله ی اول کمی سختتر به نظر می رسد به طوریکه ممکن است قسمت های از پوست بدن شما از بین برود و یا روی ناحیه آسیب دیده از پوست خود چیز های شبیه به تاول،زخم های باز و دردناک مشاهده کنید.

مرحله سوم:

در این مرحله بافت های پوستی کاملا از بی می روند و زخم ها کاملا دهان باز می کنند

مرحله چهارم :

شدت و جراحات زخم بستر در این مرحله به حدی می باشد که تمام بافت های پوستی ،استخوان و عضلات زیری آن از بین می رود

مراحل زخم بستر

عواملی که ابتلا به زخم بستر را افزایش می دهند

نداشتن تحرک کافی یا به عبارتی بی تحرکی

داشتن علایم و احساس در بافت های عصبی و آسیب دیده

کمبود تغذیه و هیدراتاسیون

شرایط پزشکی که بر گردش خون تاثیر می گذارد. مانند: بیماری دیابت و بیماری های عروقی

زخم بستر در کدام ناحیه اتفاق می افتد ؟

زخم بستر، بیشتر در نواحی صورت می گیرد که تحرک کمتر آنها نسبت به سایر نواحی بدن کمتر است.
مانند:
پس سر، گوشها، کتف ها، جناغ، آرنج ها، زیر باسن، لگنف زی زانو، پاشنه های پا

نواحی حساس به زخم بستر

بهترین و سریعترین درمان زخم بستر

به نقل از پایگاه خبری باشگاه خبرنگاران جوان برای درمان سریعتر زخم بستر استفاده از پانسمان های مرطوب توصیه می‌شود.

وقتی خون به بافت نرسد آن بافت می‌میرد، تا زمانی که بافت مرده روی زخم است اجازه‌ی درمان به زخم نمی‌دهد و محل مناسبی برای رشد میکروب هاست.

برای درمان این نوع زخم‌های خطرناک از پانسمان‌هایی پوشاننده استفاده می‌کنیم که روی زخم را بپوشاند.

این پانسمان های ویژه از ورود میکروب به زخم جلوگیری می‌کند و محیطی را برای درمان سریع تر زخم ایجاد می‌کند.

این پانسمان‌های مرطوب با استفاده از فیزیولوژی بدن باعث می‌شود زخم زودتر درمان شود.

استفاده از (گاز) هیچ کمکی به درمان زخم نمی کند زیرا گاز توانایی جلوگیری از ورود میکروب‌ها به زخم را ندارد

اما پانسمان‌های مرطوب پیشرفته از ورود میکروب‌ها جلوگیری کرده و محیطی مناسب را برای درمان زخم ایجاد می‌کنند. زیرا محیط مرطوب برای درمان زخم بسیار موثرتر است

 

بیشتر بخوانید : تزریقات در منزل

 

درمان زخم بستر در سالمندان

استفاده از برخی ویتامین ها از جمله ویتامین A ، C و املاحی مانند زینک (روی) می تواند به بهتر شدن و التیام سریع تر زخم بستر و بهبود بیماری سالمندکمک کند.

چنانچه زخم بسترعمقی باشد باید با مواد ضدعفونی کننده زخم را شست تا از سوار شدن عفونت پیشگیری شود و در صورت لزوم باید آنتی بیوتیک خوراکی مصرف کرد

آموزش افرادی که با سالمند و بیمار در حال زندگی هستند اهمیت ویژه ای در درمان زخم بستر در منزل دارد.

آموزش رعایت پوزیشن های سالمند و تغییر پوزیشن متناوب و کاهش فشار در ناحیه زخم بستر بیمار مهمترین اصل است

بیشتر بدانید : راهکارهای درمان زخم بستر سالمندان وبیماران در منزل

درمان زخم بستر در منزل

اگر افرادی دارید که در منزل دچار این بیماری شده اند نگران نباشید خدمات پرستاری ارسطو با پزشکان و پرستارانی با تجربه به منزل شما می آید و خدمات درمان زخم بستر در منزل را ارائه می دهد . همچنین علاوه براین شما می تواید از خدمات ویزیت پزشک در منزل استفاده کنید تا نگران چیزی نباشید.

امروزه افراد و مراکز زیادی هستد که ادعا می کنند توانایی پانسمان زخم بستر را دارند اما با توجه به نداشتن تجربه کافی در این امر بجای اینکه روند بهبود و درمان راتسریع ببخشند موجب کلافگی و افسردگی بیمار می شوند . شما می توانید با کارشناسان ما در ارسطو تماس بگیرید و مراحل درمان و بیماری فرد مورد نظر را برای ما بازگو کنید ارسطو با توجه به وضعیت بیمار شما بهترین کارشنان را صورت شبانه روزی حتی در ایام تعطیل به محل زندگی شما ارسال می کند و روند درمان را پیگیری و بهبود می بخشد.

درمان زخم بستر در منزل تهران

در هر ساعت از شبانه روز می توانید در هر کجای تهران که هستید، جهت مشاوره رایگان و یا اعزام کارشناس زخم به منزل شما با کارشناسان متخصص ما در ارتباط باشید.

شماره های تماس :

۰۲۱-۷۷۲۶۱۶۷۳

۰۲۱-۷۷۲۶۱۶۲۸

مراحل پانسمان و درمان زخم بستر

تشک مواج و بالش  مخصوص برای زحم

از لوازم جهت جلوگیری از فشار بیشتر به ناحیه زخم استفاده کنید مانند: تشک مواج سلولی یا تخم مرغی، بالش مخصوص و تخت مناسب

همانطور که در ابتدای این مقاله توضیح دادیم این بیماری از مراحلی تشکیل شده بطوریکه افرادی که در مراحل اول و دوم این بیماری هستند درمان بسیار آسانتر می باشد اما اگر به این زخم ها در مراحل ابتدایی بی توجه باشیم درمان سخت می باشد .در ادامه این مقاله به بررسی مراحل درمان زخم بستر می پردازیم

۱ – کاهش فشار وارده بر روی زخم

فرقی نمی کند که در کدام مرحله این بیماری هستید برای درمان ابتدا باید فشار وارده به بیمار را که موجب زخم بستر شده است را برطرف کنیم که برای اینکار بیمار را بطور متناوب حرکت می دهیم .

اگر بیمار سالمند هستید و در خانه درمان می شوید می توانید از پرستار سالمند در منزل استفاده کنید تا به بیمار کمک کند بطور مرتب هر ۱۵ دقیقه مداوم جابه جا شود.

۲- خارج کردن بافت های مرده

در مرحله بعد شما باید بافت های اسیب دیده و مرده را بتوانید خارج کنید که این عمل به روش های مختلف انجام می شود

استفاده از عمل خارجی برای خارج کردن بافت های مرده

استفاده از مواد شیمیایی برای حل کردن بافت های مرده در خود

استفاده از حوضچه های آب که باعت کنده شدن بافت مرده می شود

۳ – پانسمان مرتب و منظم زخم بستر

مرکز خدمات پرستاری ارسطو در زمینه پانسمان زخم بستر خدمات حضوری وغیر حضوری را ارئه می دهد.چنانچه امکان مراجعه به این مرکز را ندارید می توانید با کارشناسان زخم این مرکز در ارتباط باشید تا در سریعترین زمان ممکن در محل مورد نظر حضور پیدا کرده و خدمات مورد نظر رابه شما ارئه می دهند.

بعد از خارج کردن بافت های مرده باید همیشه محل زخم را تمیز نگه داشت تا از ورود میکروب ها و عفونت ها جلوگیری کنیم اگر زخم بستر در مرحله اول باشد شست وشو با اب و صابون کفایت می کند .

اما اگر بیماری در مراحل بعدی باشد حتما باید با محلول نمکی یا سالین آن را شستشو داد.

می توان از پانسمان استفاده نمود که باعث خشک نگه داشتن زخم و جلوگیری از ورود میکروب به آن می شود

پانسمان مرتب زخم بستر

 

۴- درمان زخم بستر با جراحی

اگر این بیماری در مرحله چهارم باشد بطوریکه بافت های و استخوان و یا حتی عضلات نیز از بین رفته باشند و بدن نتواند بطور طبیعی آن را ترمیم کند نیاز به عمل جراحی می باشد.

که در عمل جراحی بافت های آسیب دیده و مرده برداشته می شود و در جراحی ترمیمی از سایر قسمت های بدن پوست گرفته می شود تا برای محل مورد نظر استفاده شود.

شستشوی روزانه محیط زخم

جهت پیشگیری از خشک شدن و تخریب زود هنگام پوست، زمانی که بیمار را به طور متوسط هر ۲ الی ۳ ساعت تغییر وضعیت می دهید محل زخم را با پنبه و آب مرطوب کرده تا سلول های مرده از روی سطح زخم پاک شوند.

پماد ترمیم کننده زخم بستر

پماد آلفا :

این پماد، محصول ترمیم کننده گروه رژودرم است که با خاصیت باکتریواستاتیک خود نقش مهمی در پیشگیری و کنترل عفونت زخم بستر دارد.

با استفاده از این محصول و به کار بستن توصیه‌های مربوط به زخم بستر که در راهنمای مصرف آلفا آمده است می‌توان به ترمیم این زخم‌ها کمک کرد.

با استفاده از آلفا نیازی به دبریدمان‌های دردناک و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها به صورت بی‌رویه نیست؛

همچنین التهاب و درد بیمار کاهش می‌یابد. مجموع این امتیازات آلفا را به عنوان یک ترمیم کننده مناسب زخم‌های بستر معرفی می‌کند.

کرم اسکار رژودرم:

این کرم میتواند خارش های مقاوم دوران بهبود زخم را کنترل نماید، و در عین حال از ایجاد اِسکار پیشگیری نماید.

پماد کالاندولا برای زخم بستر

با توجه به ارزانی و در دسترس بودن می تواند در درمان زخم های فشاری مورداستفاده قرار گیرد و در بهبود زخم موثر می باشد و به عنوان یک روش درمانی در بیمارستان ها و منازل برای درمان زخم های فشاری بیماران تجویز و استفاده شود.

پماد کالاندولا برای زخم بسترحرف آخر

عدم وجود مطب یا درمانگاهی نزدیک به صورت شبانه روزی در محلی که زندگی میکنیم کمی کار را برای ما مشکل میکند ولی مرکز ما این امکان را به شما میدهد که در ۲۴ ساعت شبانه روز در هفته هر موقع نیاز به تعویض پانسمان زخم، زخم بستر، زخم دیابتی و… در منزل داشتید با ما تماس بگیرید حتی در ایام تعطیل.
تمامی پانسمان های زخم بستر در منزل توسط کارشناسان زخم دارای مدارک بین المللی ( ETnurse) و… هستند انجام می شود.

پانسمان ها نیز انواع مختلفی دارند که شامل پانسمان عسل -پانسمان نوین که با استفاده از مواد آلمانی انجام میشود – اکسیژن تراپی و لارو درمانی میباشد.

شماره مرکز پشتیبانی ارسطو جهت ارائه خدمات

۰۲۱-۷۷۲۶۱۶۲۸

۰۲۱-۷۷۲۶۱۶۷۳

۰۹۳۳-۵۱۶۴۵۶۲

 

بیشتر بخوانید: ونتیلاتور چیست ؟

10 دیدگاه ها

 1. سینا فتاحی گفت:

  تشکر ویژه میکنم از خانم برخورداری به خاطر درمان زخم بستر مادرم در مدت کوتاه و نگرانی منو رفع کردن
  خدا خیرتون بده و تا اخر عمر دعای گوی شما هستم

 2. علیرضا بابمرد گفت:

  تشک مواج ضد زخم کدام نوعش برای درمان زخم بستر در خانه مناسب تر هست ؟
  و اینکه هزینه های درمان شما به جه شکل می باشد
  با سپاس

  • مدیر سایت گفت:

   سلام دوست عزیز
   بستگی به نوع و سطح زخم معمولا تشک سلولی عملکرد بهتری نسبت به تشک مواج تخم مرغی دارد- برای هزینه های درمان زخم بستر هم باید عکس زخم برای ما ارسال بشه هزینه هر جلسه از ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان طبق منطقه شما می باشد.
   ولی قبل از اعلام هزینه باید سطح زخم تشخیص داده بشه
   مرکز ما از تکنولوژی پلاسما جهت بهبود سریع تر زخم استفاده میکنه

 3. منا ادری گفت:

  با سلام
  میخواستم از خانم برخوردای عزیز و تیمشون تقدیر و تشکر کنم
  زخم بستر مادر بزرگم چند وقتی بود که واقعا اذیتشون میکرد تا اینکه از بیمارستان امام حسین گروه تخصصی ارسطورو به ما معرفی کردن و خداروشکر بسیار از نتیجه کارشون راضی هستم

 4. یوسف پویشوند گفت:

  سلام
  برای درمان زخم بستر به محل هم تشریف میارید با مریض رو باید به شرکتتون بیاریم
  مچکر

  • مدیر سایت گفت:

   سلام اقای پویشوند
   تصمیم برای درمان زخم در منزل و یا مرکز ما با توجه به وضعیت بیمار شما مشخص می شود و در نهایت برای راحتی شما اعلام می کنید که کارشناس زخم بستر به منزل شما تشریف بیاورد یا خیر
   با تشکر

 5. احمد ترکاشوند گفت:

  با سلام
  پدر بنده چندماهی بود زخم پای دیابتی گرفته بودن
  از طریق گوگل با مرکزپرستاری ارسطو آشنا شدم و خداروشکر میکنم طی چند هفته به کمک مدیر عامل و دلسوز خانم برخورداری زخم پای پدرم کاملا خوب شدن
  حلالتون باشه

 6. مرتضی نوابی گفت:

  حدود یک ماهی هست با خانم برخورداری و مجموعشون آشنا شدم و تقاضایی که داشتم خود خانم برخورداری با پلاسما زخم بستر مادرمو درمان کنند که بدون هیچگونه مخالفتی سر تایم هر هفته تشریف اوردن منزل ما و خداروشکر الان زحم مراحل پایانیش هست
  مرکز شمارو تا جایی که بتونم به بقیه معرفی میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم