دانستنی های تشک مواج
۱۹ فروردین, ۱۳۹۷
اصول مراقبتی سالمند
۱ اردیبهشت, ۱۳۹۷

مراقبت و پرستاری سالمند

مراقبت و پرستاری سالمند

مراقبت از سالمند ناتوان یک کار دائمی است و شاید گاهی از عهده فرزندان او نیز خارج باشد. بنابراین لازم است گاهی از پرستار سالمندان استفاده شود و در عین حال به فردی که به عنوان پرستار انتخاب می شود نیز اعتماد شود. هیچ وقت نباید به مراقبت از سالمند به عنوان یک شغل نگاه کنیم. مراقبت از سالمند شغل نیست، عشق است. اولین نکته ای که در انتخاب مراقب سالمند درنظر گرفته می شود این است که مراقب این کار را از روی جبر انتخاب نکرده باشد و به این کار باعلاقه و میل درونی نگاه کند. اگر کسی روحیه خوب و نگرش مثبتی نسبت به این موضوع نداشته باشد افسرده خواهدشد و افسردگی را به سالمند هم انتقال می دهد و باعث رنجش او نیز خواهدشد.

مراقب باید مهربان، دلسوز و قابل اعتماد باشد. مراقبت از سالمند مراقبت از کسانی است که نه زبان گفتار دارند و نه پای فرار. سالمند ممکن است حتی توان گفتن اینکه مراقب باعث آزار و اذیت او است را نداشته باشد. اطرافیان حتما باید تا مدتی مراقب جدید را تحت نظر بگیرند. مراقب باید از نظر شخصیتی و فیزیکی قوی باشد.

 

 

محیط کار یک پرستار سالمند

هر پرستار سالمند ممکن است در یک محیط کلینیکی کار کند. یکی از مکان هایی که در آن می توان با پرستار سالمند مواجه شد، خانه ی سالمندان است. همچنین برای سالمندی که به مراقبت پاره وقت یا تمام وقت در منزل نیاز دارد نیز یک پرستار سالمند استخدام می کنند. بیمارستان ها نیز ممکن است در بخش مراقبت های ویژه ی سالمندان از یک پرستار سالمند استفاده کنند. البته بسیاری از سالمندان نیازی به چنین مراقبت گسترده ای ندارند، پس ممکن است در کلینیک بیماران سرپایی نیز یک پرستار سالمند مشاهده شود. در حقیقت این برای یک پرستار سالمند بسیار رایج است که به طور همزمان، تعدادی از وظایف ذکر شده را برعهده گرفته باشد. برای مثال آماده ی خدمت به یک بیمارستان باشد، ضمن اینکه درحال اجرای خدمات مراقبتی است.

 

فعالیت های روزانه ی یک پرستار سالمند

یکی از مشکلات پرستار سالمند بودن، این است که بیماران سالخورده تر ممکن است بیشتر از یک بیماری داشته باشند. در نتیجه یک پرستار سالمند باید همیشه از نشانه های جدید بیماری ، واکنش به داروها و همه ی شرایط موجود آگاه باشد. وضعیت جسمانی و روحی یک پرستار سالمند هر پرستاری باید فعال و از لحاظ جسمانی مناسب باشد، اما این قضیه برای یک پرستار سالمند بیشتر دارای اهمیت است. احتمال اینکه بیماران سالخورده تر در کارهای روزمره ی خود، نیاز به کمک داشته باشند بیشتر است و چون این وظایف اغلب بر عهده ی پرستار سالمند است، پرستار باید تمایل به کمک کردن داشته باشد و از لحاظ جسمانی نیز توانایی کمک کردن را داشته باشد. این بدین معناست که برای یک پرستار سالمند، درجه ای از قدرت جسمانی نیاز است که بتواند به بیمار کمک کند که بایستد، راه برود و حمام کند. پرستار سالمندی که فقط در یک مکان کار می کند، برنامه ی راحت تری دارد، اینگونه پرستار سالمند در ساعت های منظمی کار می کند و طبق اصول منظمی به یک بیمار رسیدگی می کند. گستره ی بیمارانی که یک پرستار سالمند ممکن است با آن ها برخورد کند، بسیار وسیع است. با این حال حقیقت این است که یک پرستار سالمند ممکن است شاهد پایان عمر بسیاری از بیمارانش باشد. این قضیه می تواند هم به پرستار سالمند و هم به خانواده های بیماران، آسیب های عاطفی وارد کند. پرستار سالمند باید در صحبت کردن درباره ی مسائل مربوط به پایان زندگی راحت باشد و تصمیمات قاطعانه ولی دلسوزانه بگیرد.

با انجام موارد زیر می توان از بروز زود هنگام یکسری ببیماری ها جلوگیری کرد و باید تا جایی که امکان دارد مراقبت از سالمند را به نحوی درست  انجام داد و این مشکلات را به عقب انداخت :

  • داشتن برنامه ورزشی منظم
  • استفده از کفش های پاشنه کوتاه با کف غیر لغزنده
  • عدم استعمال دخانیات
  • برنامه غذایی مناسب ( کم نمک و کم چرب)
  • مصرف مناسب مایعات
  • کنترل منظم فشار خون و قندخون
  • برنامه استراحت منظم مخصوصا در هنگام فعالیت های طولانی
  • برنامه خواب منظم


غذاهای مناسب برای مراقبت از سالمندان:

از مصرف نمک و مواد غذایی شور تا حد امکان اجتناب کنند.

مصرف مرتب صبحانه در هر روز بطور

سبزی و میوه در برنامه غذایی هر روزه وجود داشته باشد.

استفاده کمتر از چربی

استفاده حجم کافی در هر وعده غذایی.

نگهداری از سالمند به واسطه ورزش

ورزش در افراد سالخورده با تقویت عضلات و استخوان‌ها، بهبود تعادل و کاهش دردهای آرتروز باعث کم کردن پیامدهای جسمی و روانی ناشی از کهولت سن می‌شود. مطالعات متعدد نشان می‌دهد افزایش خون‌رسانی به مغز که ناشی از انجام فعالیت‌های ورزشی است نیز می‌تواند قوای ادراکی مغز را حفظ کرده و ضمن افزایش سلامت مغز، علائم ابتلا به افسردگی را در سالمندان به حداقل برساند.

البته این بدین معنا نیست که پدرومادر سالخورده خود را برای شرکت در مسابقه دو ماراتن ثبت‌نام کنید یا از او بخواهید از کوه بالا برود بلکه تنها قدم زدن و پیاده‌روی مرتب، استفاده روزانه ۳۰ دقیقه از دوچرخه ثابت و یا حتی قدم زدن در پارک برای تحرک بدنی مورد نیاز آن‌ها کافیست. بنا بر آمار منتشر شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا، حدود ۲۵ درصد از سالخوردگان ۷۵ سال و مسن‌تر به دلیل ترس از زمین خوردن، فعالیت‌های بدنی خود را محدود می‌کنند. 

 

راهکارهايي براي درمان افسردگي سالمندان

 – درمرحله اول بايد شرايطي براي فرد سالمند ايجاد کنيد تا از زندگي لذت ببرد. قدم زدن در فضاي آزاد يا تماشاي فيلم مورد علاقه يا هر کاري که سالمند به آن دلبستگي دارد، مي تواند به او کمک کند. وقتي بدن يک سالمند فعال باشد، افسردگي هم از او دور مي شود. استفاده از فضاي سبز و آزاد براي تغيير روحيه سالمندان حتي با ويلچر براي آن هايي که توان راه رفتن ندارند تأثير بسياري در کاهش افسردگي دارد.

– سالمندان بايد حتما برنامه منظم روزانه اي داشته باشند و در برنامه هاي شان، ساعت هايي براي ارتباط با ديگران مانند دوستان يا بستگان در نظر بگيرند. افراد سالمند با داشتن دوست هايي هم سن و سال خود بهتر مي توانند آن ها را درک کنند و روابط اجتماعي شان تقويت خواهد شد.

– توجه ويژه اطرافيان به سالمندان هم راهکاري بسيار مهم براي کاهش افسردگي آن هاست. براي مثال توجه به خوراک و پوشاک سالمندان به آن ها حس مورد توجه بودن مي دهد که باعث آرامش و خوشحالي آن ها مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای همکاری با ما رزومه خود را به ایمیل Info.nurse21@gmail.com  ارسال نمایید