راه‌اندازی کلینیک‌های پرستاری موجب کاهش هزینه‌های نظام سلامت می‌شود
۱۵ شهریور, ۱۳۹۷
سامانه سرطان از ابتدای مهر راه اندازی می‌شود
۲۱ شهریور, ۱۳۹۷

ونتیلاتور چیست ؟

ونتیلاتور

 

تهویه ی مكانیكی چیست؟   

تهویه های مكانیكی وسایلی هستند كه برای تنفس بیماران  استفاده می شوند.

این وسیله معمولا در قسمت ICU  بیمارستانهاكاربرد دارد. احتمالا تا كنون لوله های پلاستیكی ای كه درون دهان یا بینی بیمار قرار می دهند را دیده باشید. این لوله ها این امكان را دارد كه به یك دستگاه تنفسی وصل شود. این ماشین تنفسی ونتیلاتور نامیده می شود.

ونتیلاتورها در چه موقعی وبه چه دلایلی استفاده میشوند؟

دو دلیل اصلی برای استفاده از ونتیلاتورها وجود دارد.

☝️. برای جراحی

✌️. زمانی كه فرد به حدی بیمار می شود كه نمی تواند بطور عادی  نفس بكشد.

همچنین در بیشتر  جراحی ها وبیهوشی های عمومی نیز از ونتیلاتور استفاده می شود. چون در این گونه موارد فرد در خواب كامل(بیهوشی) به سرمی برد  بنابراین ذهنیتی از این دستگاه در این شرایط ندارد. در واقع ونتیلاتور تنفس بیمار را در طی عمل جراحی فراهم می كند. ولی پس از عمل ودر اتاق ریكاوری بیمار می تواند تنفس عادی خود را داشته باشد. در برخی موارد شخص تنها می تواند با كمك  ونتیلاتور نفس بكشد و بدون ان تنفس نرمالی  ندارد. و ممكن است پس از عمل بیمار تا مدت زیادی به دستگاه نیاز داشته باش كه این مورد در عمل های جراحی سخت مانند عمل های قلب و ریه پیش می اید.

در برخی موارد كه فرد دچار التهاب ریه می شود در صورتی كه بیماری  او  شدید باشد احتمال دارد كه نتواند بخودی خود نفس بكشد. ونتیلاتور در این زمان به یاری بیمار می اید.

لوله های پلاستیكی تنفسی در ونتیلاتورها می تواند از طریق دهان یا بینی بیمار  وارد شود. در اغلب مواقع راهی برای دانستن این مطلب كه بیماربرای چه مدتی به ونتیلاتور نیازدارد وجود  ندارد.

یك ونتیلاتور چگونه كارمیكند؟

كار ونتیلاتور وارد كردن هوا به درون ششها با استفاده از یك سری محاسبات كه میزان تركیب اندازه های مختلف فشار و اكسیژن را در هوای ورودی به شش ها تنظیم می كند. هم چنین میتوان سرعت تنفس حجم و مقدار مواد مصرفی را تغییر داد.

پس از این كارها ماشین هوا را وارد لوله های ونتیلاتور می كند تا بوسیله ی لوله ها هوا را وارد ریه ها كند.

هر كس چه مدت میتواند از ونتیلاتور استفاده كند؟

بیمار میتواند از ونتیلاتور برای ساعت های زیادی وحتی چندین سال استفاده كند. معمولآ اگر شخص برای بیش از۲هفته به ونتیلاتور نیاز داشته باشد. این امكان وجود دارد كه لوله های ونتیلاتور به گردن بیمار وصل شود.

ریسك های ونتیلاتور چه هستند؟

برخی از ریسكهای ونتیلاتور مربوط به زمانی است كه لوله های ونتیلاتور در دهان یا بینی بیمار قرار می گیرد این فرایند لوله گذاری نامیده می شود.

درطی ان دندانها ممكن است صدمه ببیندوخون ریزی وعفونت هم ممكن است پیش بیاید ولی صدمه دیدن دیگر ساختمان ها بسیار بعید است.

برخی افراد نمی توانند باور كنند  كه برای تمام طول عمرشان به این دستگاه(ونتیلاتور) نیازمند هستند و بدن انها توانایی ادامه حیات بدون وجود ونتیلاتور را ندارد. این مسئله برای بیمار و خانواده ی او بسیار سخت و دردآور است. در این گونه موارد گفتگو با پزشك معالج وتصمیم گیری در مورد نحوه ی استفاده از ونتیلاتور بسیار حائز اهمیت است و نتیجه ی بهتری را برای بیمارو سالمند به همراه خواهد داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای همکاری با ما رزومه خود را به ایمیل Info.nurse21@gmail.com  ارسال نمایید