راه‌اندازی کلینیک‌های پرستاری موجب کاهش هزینه‌های نظام سلامت می‌شود
6 سپتامبر, 2018
سامانه سرطان از ابتدای مهر راه اندازی می‌شود
12 سپتامبر, 2018

دستگاه ونتیلاتور چیست ؟

ونتیلاتور

 

ونتیلاتور چیست ؟

ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی، دستگاهی است که با توجه به وضیعت بیماران به عمل تنفس آنها کمک می کند ومشکلات تنفسی را برطرف میکند. طراحی این دستگاه بصورتی می باشد که بیمارانی نیاز به درصد اکسیژن بیشتر داشته باشند هوای قابل تنفس را به داخل ریه ها می فرستد و دی اکسید کربن را از ریه ها خارج می کند.

درصورتیکه با توجه به شرایط موجود بیمار خود نیاز به دستگاه ونتیلاتور دارید ارسطو مانندسایر خدمات از جمله  ویزیت پزشک در منزل، اعزام آمبولانس، پرستار بیمار کرونایی و سرم تراپی در منزل شرایط موجود برای اجاره یا فروش این دستگاه را فراهم کرده است

کاربرد ونتیلاتور بیشتر در بخش مراقبت های ویژه، اورژانس ها و یا بخش های بیهوشی استفاده می شود

نوعی از ونتیلاتور به نام ونتیلاتور پرتابل نیز برای استفاده در آمبولانس، همچنین در شرایط بحرانی، مناطق صنعتی، بیمارستان صحرایی و مکان های امدادی بدون تجهیزات پیشرفته و همچنین در هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد

دستگاه تنفس مصنوعی

دستگاه ونتیلاتور ventilator چیست؟

شاید سالیان قبل تصور اینکه شخصی بتواند با استفاده از دستگاه کمک تنفسی ونتیلاتور در منزل به زندگی خود ادامه بدهد غیر ممکن بود

و تصور عموم مردم از این دستگاه ها این بود که حتما باید مهارت خاصی برای کار با آن داشت یا جزئی از کادر درمان بود.اما با گذشت زمان و افزایش دانش مردم و اطلاعات کافی از این دستگاه خصوصا

برای بیماران ضایع نخاعی که مجبور به استفاده طولانی مدت از دستگاه تنفس مصنوعی بودند و یا بستری طولانی مدت برای آنها در بیمارستان مهیا نبود ای تفکر را که استفاده از این دستگاه به مهارت خاصی نیاز دارد را تغییر داند

خانواده بیمارانی که مجبور به بستری طولانی مدت در خانه بودند کم کم به سراغ یادگرفتن و آموزش استفاده از دستگاه ventilator رفتد.

دستگاه ونتیلاتور یا تهویه مکانیکی  یا تهویه مصنوعی یک دستگاه کمک تنفسی است که عمل تنفس را برای بیمارانی که بطور موقت یا دائم دچار مشکلات تنفسی هستند و نمی توانند خود به خود عمل تنفس را انجام دهند را انجام می دهد

 

دستگاه ونتیلاتورها در چه موقعی و به چه دلایلی استفاده میشوند؟

دو دلیل اصلی برای استفاده ازدستگاه ونتیلاتورها وجود دارد.

☝️. برای جراحی

✌️. زمانی كه فرد به حدی بیمار می شود كه نمی تواند بطور عادی  نفس بكشد.

همچنین در بیشتر  جراحی ها وبیهوشی های عمومی نیز از ونتیلاتور استفاده می شود.

چون در این گونه موارد فرد در خواب كامل(بیهوشی) به سرمی برد  بنابراین ذهنیتی از این دستگاه در این شرایط ندارد.

در واقع ونتیلاتور تنفس بیمار را در طی عمل جراحی فراهم می كند.

ولی پس از عمل ودر اتاق ریكاوری بیمار می تواند تنفس عادی خود را داشته باشد.

در برخی موارد شخص تنها می تواند با كمك  ونتیلاتور نفس بكشد و بدون ان تنفس نرمالی  ندارد.

و ممكن است پس از عمل بیمار تا مدت زیادی به دستگاه نیاز داشته باش كه این مورد در عمل های جراحی سخت مانند عمل های قلب و ریه پیش می اید.

در برخی موارد كه فرد دچار التهاب ریه می شود در صورتی كه بیماری  او  شدید باشد احتمال دارد كه نتواند بخودی خود نفس بكشد. ونتیلاتور در این زمان به یاری بیمار می اید.

لوله های پلاستیكی تنفسی در ونتیلاتورها می تواند از طریق دهان یا بینی بیمار  وارد شود. در اغلب مواقع راهی برای دانستن این مطلب كه بیماربرای چه مدتی به ونتیلاتور نیازدارد وجود  ندارد.

 

بیشتر بخوانید : اینتوبه چیست ؟

 

ونتیلاتور چیست

کار ونتیلاتور چیست ؟

كار ونتیلاتور وارد كردن هوا به درون ششها با استفاده از یك سری محاسبات كه میزان تركیب اندازه های مختلف فشار و اكسیژن را در هوای ورودی به شش ها تنظیم می كند.

هم چنین میتوان سرعت تنفس حجم و مقدار مواد مصرفی را تغییر داد.

پس از این كارها ماشین هوا را وارد لوله های ونتیلاتور می كند تا بوسیله ی لوله ها هوا را وارد ریه ها كند.

هر كس چه مدت میتواند از ونتیلاتور استفاده كند؟

بیمار میتواند از ونتیلاتور برای ساعت های زیادی وحتی چندین سال استفاده كند. معمولآ اگر شخص برای بیش از۲هفته به ونتیلاتور نیاز داشته باشد. این امكان وجود دارد كه لوله های ونتیلاتور به گردن بیمار وصل شود.

 

ونتیلاتور برای بیماران کرونایی

از ضروری ترین دستگاه های درمان بیماری COVID-19 دستگاه ونتیلاتور می باشد. دستگاه ونتیلاتور هنگامی که ریه بیمار قادر به انجام تنفس نمی باشد به کمک بیمار می آید تا اکسیژن لازم برای بدن را تامین کند و دی اکسید کربن حاصل شده را خارج سازد. طبق آمار بدست آمده ۵% از بیماران مبتلا به COVID-19 نیاز به بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه دارند که از این تعداد نیمی از آنها نیازمند استفاده از دستگاه ونتیلاتور می باشند.

مانورهای فشاری بر روی ونتيلاتور

فشار مثبت انتهای بازدم  PEEP(Positive End Expiratory Pressure)

فشار مثبت مداوم بر راههای هوايی  CPAP(Contineous Positive Airway Pressure)

 PEEP یا پیپ در ونتیلاتور چیست ؟ 

بازدم در حالت طبيعی پاسيو بوده و فشار راههای هوايی در انتهای بازدم به حد صفر تنزل خواهد يافت.

اعمال فشار مثبت بر روی راههای هوايی در انتهای بازدم، peep و به peep در ونتیلاتور مشهور می باشد كه از تخليه كامل هوای بازدمی جلوگيری ميكند.

استعمال peep موجب افزايش حجمهای ريوی در انتهای بازدم و در نتيجه افزايش ظرفيت باقيمانده عملی (FRC) و كمپليانس ريه می شود.

دستگاه تنفس مصنوعیتریگر در ونتیلاتور چیست ؟

برای تمام کسانی که با ونتیلاتور کار می‌کنند، تنظیم کردن تریگر همیشه یک چالش پیچیده بوده است.

متأسفانه در بسیاری از مواقع کاربران ونتیلاتور بدون توجه به شرایط بیمار یا چگونگی کارکرد آن در دستگاههای مختلف، از روتین بخش پیروی کرده و عدد ثابتی را برای همه بیماران تنظیم می‌کنند.

تنظیم تریگر در ونتیلاتور مشخص می­کند که میزان تلاش تنفسی بیمار به چه میزان باشد تا اینکه ونتیلاتور آن را تشخیص داده و فاز دم را آغاز نماید.

Trigger Sensitivityرا می­توان هم به صورت حساسیت نسبت به تغییر حجم یا جریان(Flow Triggering) و هم به صورت حساسیت نسبت به تغییر فشار (Pressure Triggering) تنظیم کرد.

البته ترجیحاً بهتر است این پارامتر به صورت Flow Triggering تنظیم شود، زیرا در این حالت بیمار برای تحریک ونتیلاتور به تلاش کمتری نیاز دارد.

ریسك های ونتیلاتور چه هستند؟

برخی از ریسكهای ونتیلاتور مربوط به زمانی است كه لوله های ونتیلاتور در دهان یا بینی بیمار قرار می گیرد این فرایند لوله گذاری نامیده می شود.

درطی ان دندانها ممكن است صدمه ببیندوخون ریزی وعفونت هم ممكن است پیش بیاید ولی صدمه دیدن دیگر ساختمان ها بسیار بعید است.

برخی افراد نمی توانند باور كنند  كه برای تمام طول عمرشان به دستگاه تنفس مصنوعی نیازمند هستند و بدن انها توانایی ادامه حیات بدون وجود ونتیلاتور را ندارد. این مسئله برای بیمار و خانواده ی او بسیار سخت و دردآور است. در این گونه موارد گفتگو با پزشك معالج وتصمیم گیری در مورد نحوه ی استفاده از ونتیلاتور بسیار حائز اهمیت است و نتیجه ی بهتری را برای بیمارو سالمند به همراه خواهد داشت.

4 دیدگاه ها

 1. سلام ، ببخشید داداش من با توجه به مشکلات ریوی حاد در بیمارستان بستری و از طریق تراک گلو تنفس میکنند ،آیا برای ترخیص داداش دستگاه اکسیژن ساز لازمه یا ونتیلاتور ؟
  ممنون از راهنماییتون

  • مدیر سایت گفت:

   سلام
   پیشنهاد دستکاه ونتیلاتور می باشد
   برای سوالات تخصصی تر با مسول تجهیزات اقای برخورداری ۰۹۱۲۱۲۰۹۱۸۴ تماس بگیرید
   سپاس

 2. وحید گفت:

  باسلام دستگاه ونتیلاتور ازکجا میتوان تهیه کرد (خرید یااجاره)

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام دوست عزیز
   لطفا با مسول تجهیزات ما اقای برخورداری با شماره ۰۹۱۲۱۲۰۹۱۸۴ در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم