آلزایمر و علایم اولیه این بیماری
22 جولای, 2017
پارکینسون و شایع ترین علایم آن
21 آگوست, 2017

فشار خون بالا

 

فشار خون بالا

به فشار خون بالای ۹۰ -۱۴۰ فشار خون بالا میگویند.

فشار خون بالا در اصطلاح قاتل خاموش نامیده می‌شود، زیرا معمولاً علائم خاص برای فرد ایجاد نکرده و بطور همزمان باعث وارد شدن آسیب به بخش‌های مختلف بدن می‌شود. به دلایل ناشناخته، فشار خون بالا می‌تواند به تدریج باعث ایجاد اختلال در عملکرد قلب، رگ‌های خونی، کلیه و سایر اندام‌های بدن شود.

تشخیص پر فشاری خون در سالمندان

افزایش فشار خون علائم بسیار مشهودی ندارد و تشخیص  و ابتلا به آن توسط شخص صورت نمی پذیرد بلکه نیاز به سنجش و آزمایش دارد از مهمترین علائم پر فشار خونی میتوان موارد زیررا نام برد:

بر افروختگی صورت ، سرگیجه ، حالت تهوع، تاری دید چشم، وزوز گوش، سر درد، سبکی سر، درد شدید قفسه سینه  ، تشویش و نگرانی شدید،نفس تنگی ، صرع و تشنج.

دلایل اصلی ایجاد این شرایط به شرح زیر هستند:

فراموش کردن مصرف داروهای فشار خون

سکته مغزی

حمله قلبی

نارسایی قلبی

نارسایی کلیه

پارگی شریان اصلی بدن (آئورت )

تداخل بین داروهای مصرفی

تشنج در طول دوره بارداری (اکلامپسی)

افزایش فشار خون به صورت ناگهانی به دو گروه اصلی ضروری و اورژانسی قابل تفکیک است. در مواردی که مشکل ضروری باشد، فشار خون فرد به شدت بالا بوده اما پزشک تصور نمی‌کند این شرایط باعث وارد شدن آسیب به اندام‌ها شده باشد. در مواردی که مشکل اورژانسی باشد، فشار خون به شدت بالا بوده و باعث وارد شدن آسیب به اندام‌ها شده است. فشار خون بالای اورژانسی می‌تواند عوارض حاد برای بیمار به همراه داشته و زندگی فرد را تهدید نماید.

عوارض فشار خون بالا در سالمندان

عمده عوارض فشار خون بالا در سالمندان مربوط به آسیب های قلبی و عروقی است ، فشار خون بالا باعث فشار بر قلب و رگهای خون رسان در نتیجه پارگی و ایجاد لخته های خون میگردد و این لخته های خون وارد قلب شده و ورودی های آن را مسدود می نماید و نهایتا سکته را به دنبال خواهد داشت.

در صورتی که فشار خون بالا درمان نشده به حال خود رها شود، بیمار در معرض مجموعه متنوعی از پیامدهای بالقوه قرار می‌گیرد. در موارد افزایش زیاد فشار خون، این شرایط می‌تواند سکته قلبی یا سکته مغزی، وارد شدن آسیب به چشم‌ها، آسیب‌دیدگی کلیه‌ها (شامل نارسایی کلیه)، مشکلات شناختی همچون از دست دادن حافظه یا از دست دادن سطح هوشیاری، پاره شدن آئورت (رگ اصلی خارج شده از قلب)، یا جمع شدن مایع در ریه‌ها را به همراه داشته باشد. به خاطر اینکه عوارض فشار خون بالا از نظر سلامتی می‌توانند بسیار شدید باشند، در صورت مواجه شدن با این شرایط یا علائم ذکر شده فوق، لازم است از خدمات درمان اورژانسی برای بررسی و رفع مشکل استفاده شود .

یکی از راههای نظارت بر فشار خون سنجش فشار از طریق فشارسنج یا دستگاه فشار خون است ، اندازه گیری فشار خون در افراد سالمند که مبتلا یا مستعد به ابتلا به پر فشاری خون هستند به صورت روزانه برای بررسی روند فشار خون بدن شخص لازم است ، توصیه میگرد از انواع دستگاه فشار خون خانگی پس از آموزش برای اینکار استفاده و بهره برداری گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم