انما و عوارض آن
۲ اسفند, ۱۳۹۶
دانستنی های تشک مواج
۱۹ فروردین, ۱۳۹۷

گاواژ چیست؟

 

nasogastric-tube

گاواژ چیست؟
گاواژ بیماران از طریق سوند معده
تغذیه بیماران کمایی یا بیماران با کاهش سطح هوشیاری از طریق لوله معده می باشد و رژیم غذایی این بیماران می بایست بصورت مایع بوده بطوری که غذا براحتی از لوله معده عبور کند .

نکاتی که قبل از گاواژ باید رعایت نمود :
۱٫اگر بیمار دارای لوله تراکئستومی یا لوله تراشه است از نداشتن ترشحات مطمئن شوید در غیر این صورت ابتدا بیمار را ساکشن نموده و سپس عمل گاواژ را انجام دهید.
۲٫از قرار داشتن سوند معده در داخل معده اطمینان حاصل کنید بطوری که اگر با سرنگ ترشحات معده را بکشیم محتویات معده به داخل سرنگ برگشت یابند .
۳٫هر ۳ ساعت به میزان ۳۰۰ سی سی مایعات داده شود .
۴٫بعد از انجام پروسبیجر گاواژ بهتر است نیم تا یک ساعت بیمار بصورت نیمه نشسته باشد .
۵٫زمان نگهداری لوله معده ۵ تا ۷ روز می باشد .
۶٫جهت تعویض سوند معده به مراکز درمانی مراجعه نماید.
۷٫غذای بیمار را بعد از ۲۴ ساعت دور بریزید .
۸٫دمای غذای بیمار همسان با دمای اتاق باشد و از دادن غذای سرد و داغ به بیمار خود داری کنید .
روش انجام گاواژ
بعد از اطمینان از نداشتن ترشح و قرار گرفتن سوند در معده سوند معده را خم کرده ( بطوری که مانع از ورود هوا به داخل معده بیمار شود ) و سرنگ را جدا کرده و پیستون داخلی سرنگ را خارج کرده و پوسته سرگ را به سوند معده وصل می کنیم، ۳۰ تا ۵۰ سی سی آب را داخل سرنگ ریخته و سرنگ را به صورت عمودی و به طرف بالا و مستقیم گرفته و قبل از اتمام آب داخل لوله وعده غذایی بیمار را داخل سرنگ می ریزیم ( دقت داشته باشیم که هوایی داخل لوله بیمار نشود ) . بعد از اتمام غذا ۳۰ تا ۵۰ سی سی آب را داخل سوند معده ریخته تا لوله معده شسته شود .بعد از انجام گاواژ برای جلوگیری از وارد شدن هوا به معده بیمار،سوند معده را خم کرده و پس از شستشوی سرنگ پیستون را وارد سرنگ نموده و به سوند معده وصل می کنیم .
ساکشن لوله تراشه و لوله تراکئستومی
چه زمانی ساکشن لوله تراشه باید انجام شود؟
این موضوع کاملأ واضح است که ساکشن لوله تراشه باید فقط در صورت نیاز انجام شود.
برخی از مواردی که نیاز است ساکشن لوله تراشه انجام شود عبارتند از :
۱٫ افزایش ناگهانی در فشار راه هوایی
۲٫دیدن ترشحات در لوله تراشه
۳٫سرفه های مکرر
۴٫بی قراری و تنگی نفس
نکاتی که قبل از ساکشن باید رعایت نمود :
۱٫فیزیوتراپی قفسه سینه بیمار در اولویت اول قرار دارد و بصورت ۲ الی ۳ بار در روز تکرار می شود که بصورت ضربه زدن کف دست به نحوی که در ناحیه کف دست یک گودی تشکیل شده باشد که از پایین به بالا باید انجام شود .
۲٫برای خارج شدن ترشحات، بیمار را تشویق به سرفه و تنفس عمیق می کنیم .
۳٫بیمارانی که دارای لوله تراکئستومی و سوند معده می باشند باید حتما دهانشویه داده شوند .
۴٫برای انجام یک ساکشن صحیح باید وسایل لازم ( دستگاه ساکشن، سوند ساکشن، سرم شستشو، گاز و دستکش استریل ) در دسترس باشد .

قطر سوند ساکشن باید به چه اندازه باشد؟

سوند های ساکشن کوچکتر باعث آسیب کمتر به بیمار می شود اگرچه که خارج کردن ترشحات غلیظ ممکن است بوسیله سوند های کوچکتر سخت باشد . اکثر منابع ذکر می کنند که قطر سوند های ساکشن نباید بیشتر از نصف قطر داخلی لوله تراشه بیمار باشد.

چه مقدار از سوند ساکشن در زمان ساکشن لوله تراشه باید وارد لوله تراشه بیمار شود؟

پرستار باید قبل از ساکشن تا حد ممکن بیمار را از این عمل آگاه ساخته و سپس سوند ساکشن را به آرامی و در حالیکه دستگاه ساکشن خاموش است وارد لوله تراشه بیمار کرده و تا زمانی که در مقابل حرکت سوند ساکشن مقاومت احساس کرد سوند را جلو ببرد سپس سوند را به میزان یک تا دو سانتیمتر عقب آورده و دستگاه ساکشن را روشن و شروع به ساکشن کردن کند.

ساکشن لوله تراشه باید با چه فشار منفی انجام شود؟

این موضوع مشخصی است که فشار زیاد دستگاه ساکشن احتمال آسیب به بافت ریه را افزایش می دهد واکثر استادان فشار ۱۵۰ میلی متر جیوه را فشار مناسبی برای ساکشن لوله تراشه می دانند.

مدت زمان ساکشن لوله تراشه چقدر باید باشد؟

بهتر است که جهت کاهش دادن عوارض ساکشن مدت زمان ساکشن کردن در هر مرتبه۱۰ تا ۱۵ ثانیه طول بکشد ساکشن کردن تا زمانی که ترشحات راه هوایی پاک شوند باید انجام شود و پس از هربار ساکشن کردن مدت زمان کافی به بیمار جهت بازگشت به وضعیت پایدار باید داده شود.
روش انجام ساکشن
بیمار را بصورت خوابیده به پشت و صاف می خوابانیم، دستکش استریل را پوشیده و قبل از روشن نمودن دستگاه ساکشن سوند ساکشن ( نلاتون ) را تا مقدار معین به داخل لوله یا تراک فرستاده و بصورت چرخشی عمل ساکشن را انجام می دهبم .اگر مجددا نیاز به ساکشن بود یا ترشحات غلیظ بود ۲ تا ۳ سی سی سرم شستشو را داخل لوله تراشه یا تراک ریخته و مجددا ساکشن را انجام می دهیم و باید توجه داشته باشیم که ساکشن بصورت استریل انجام شود .

1 دیدگاه

  1. احمد گفت:

    در آی سی یوی بیمارستان موسوی زنجان نه بعد از گاواژ سر بیمار را بلند میکنند و نه ساکشن استراحت مطروحه شما را دارد. و دستها و پاهای بیمار را طوری به تخت میبندند که کبود میشه.و خوذشون با کفش معمولی آمد و شد دارند و ندرتا دستها را میشویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای همکاری با ما رزومه خود را به ایمیل Info.nurse21@gmail.com  ارسال نمایید