دستگاه تنفس مصنوعی
14 ژانویه, 2018
نحوه استفاده و نگهداری اکسیژن ساز
24 ژانویه, 2018

تزریق انسولین در بیماران دیابتی

 نکات_کاربردی در آموزش به بیماری که انسولین تزریق میکند

✔️ سرنگ های انسولین در بازار دارویی به طور معمول ۱ میلی لیتری بوده که معادل ۱۰۰ واحد انسولین می باشد. هر سرنگ انسولین به ۵۰ قسمت مساوی تقسیم شده است؛ هر خط روی سرنگ انسولین نشانه ۲ واحد انسولین می باشد. سرنگ های انسولین ۰٫۵ میلی لیتری نیز موجود می باشد که معادل ۵۰ واحد انسولین می باشد.

✔️ قطر سرسوزن سرنگ های انسولین ۲۸-۳۱G می باشد. قطر سوزن با واحدی به نام گیج تعیین میشود. هرچه گیج سوزن بیشتر باشد، قطر آن نازک تر است و بهنگام تزریق درد کمتری حس میشود.

✔️ طول سرسوزنهای انسولین میتواند ۸ یا ۹٫۵ یا ۱۲٫۷ میلی متر باشد. در کودکان یا بیماران با چربی زیر پوست کمتر، از سرسوزن های کوتاه تر استفاده میشود.

✔️ جهت تمیز کردن محل تزریق و درب ویال میتوان از پنبه آغشته به الکل یا کلرهگزیدین استفاده کرد.

✔️ جهت تزریق زیرجلدی، محل مورد نظر توسط یک دست به سمت بالا کشیده شده و سرسوزن با زاویه ۹۰ درجه وارد مرکز این ناحیه می شود. سپس ناحیه کشیده شده رها شده و انسولین تزریق می شود. محل تزریق به مدت ۵-۸ ثانیه فشار داده شده تا با خارج کردن سرسوزن، انسولین به خارج نشت پیدا نکند. در نوزادان یا بیماران بسیار لاغر که چربی زیرپوستی کمی دارند، انسولین با زاویه ۴۵ درجه تجویز شود.

✔️ محل های تزریق انسولین شامل قسمت های خارجی ران، شکم ( ترجیحا در محدوده ۵cm اطراف ناف تزریق نشود ) و قسمت فوقانی بازو. بسیاری از پزشکان، تزریق در ناحیه شکم را به دلیل عدم تاثیر پذیری از فعالیت فیزیکی و ورزش و نیز قابل پیش بینی بودن جذب، ارجح می دانند.

✔️ جهت کشیدن انسولین از داخل ویال توسط سرنگ، ابتدا به میزان مساوی انسولینی که قرار است کشیده شود سرنگ از هوا پر شده و داخل ویال انسولین تزریق شود تا ضمن ایجاد فشار مثبت در داخل ویال و تسهیل در کشیدن انسولین، خلا ایجاد نشود.

✔️ بطور کلی استفاده مجدد از سرنگ انسولین جهت تزریقات بعدی توصیه نمی شود ولی بیماران با درآمد ناکافی می توانند در صورت رعایت مسائل بهداشتی، شستن دستها با صابون، پاک کردن درپوش ویال انسولین با پنبه آغشته به الکل، تمیز کردن محل تزریق و نگهداری مناسب سرنگ ( عدم برخورد و تماس سرسوزن با سطوح خارجی ) از سرنگ انسولین مجددا استفاده کنند. بیمارانی که چندبار از یک سرنگ استفاده می کنند باید به علائم قرمزی، سفتی و عفونت محل تزریق توجه داشته باشند.

✔️ تزریق انسولین سرد باعث درد شدید در موضع تزریق میشود. بنابراین، توصیه می شود که قبل از تزریق در صورت نگهداری در یخچال، با حرکات چرخشی بین کف دست ( و نه تکان دادن ) ویال انسولین گرم شود.

✔️ در صورت نیاز به مخلوط کردن انسولین رگولار و NPH، ابتدا انسولین رگولار داخل سرنگ کشیده شود و سپس انسولین NPH.

 

زمان و مکان تزریق انسولین

انسولین‌های رگولار را باید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از صرف غذا تزریق کرد و انسولین‌های مشابه انسولین و قلمی، همزمان با شروع غذا باید استفاده شوند.

بهتر است در هر وعده، انسولین در قسمت خاصی از بدن تزریق شود، مثلا اگر بیمار صبح، روی بازوی راست تزریق می‌کند و شب روی بازوی چپ، تا مدتی همین روند را ادامه دهد و بعد از سه تا شش ماه محل آن را عوض کند، چون میزان جذب از هر طرف بدن فرق می‌کند و اگر این قاعده رعایت نشود، امکان دارد نوسانات قندخون را در پی داشته باشد.

از طرفی انسولین به مرور باعث از بین بردن بافت چربی و سفت شدن محل تزریق می‌شود، بنابراین بهتر است هر چند ماه، محل تزریق را تغییر داد. بیماران دیابتی حتما باید پس از تزریق انسولین، غذا بخورند و آن را مثلا به یک ساعت بعد موکول نکنند، چون باعث افت قندخون می‌شود و خطرناک خواهد بود

مراحل تزریق

۱-    قبل از هر تزریق باید دستها را کاملاً بشویید محل تزریق انسولین نیز باید تمیز باشد.

۲-    در صورت استفاده از انسولین شیشه انسولین را به آرامی بین دو کف دست بغلطانید. شیشه را تکان ندهید.

۳-    سر پلاستیک شیشه های انسولین را با پنبه الکلی تمیز نمایید.

۴-  به همان میزانی که انسولین لازم دارید، هوا وارد شیشه انسولین کنید. اگر از دو نوع انسولین به صورت مخلوط استفاده می کنید، ابتدا هوا را وارد هر دو شیشه کنید.

۵-  شیشه را بر گردانید و میزان انسولین لازم را وارد سرنگ کنید. در صورت تزریق انسولین ، ابتدا انسولین کریستال را در سرنگ بکشید، سپس انسولین NPHرا وارد سرنگ نمایید.

۶-  بعد از کشیدن انسولین به داخل سرنگ، حبابهای هوا را خارج کنید( حبابهای هوا به تنهایی خطرناک نیستند، اما مقدار انسولین تزریقی با وجود حبابهای هوا کاهش می یابد). چند ضربه به بدنه ی سرنگ وارد کنید تا حبابها به سطح آمده، آنگاه با فشار مختصری به پیستون حبابها را خارج کنید.

۷-  زاویه تزریق در افراد چاق و لاغر با هم متفاوت است . در افراد چاق در ناحیه قدامی رانها و بازوها، ابتدا باید پوست بالا آورده شود( با دو انگشت پوست را چین دهید) و با زاویه ۹۰ درجه سر سوزن را وارد کرد. اما در افراد لاغر در بازوها ۴۵ درجه می باشد. تغییر زاویه تزریق بایستی با توجه به قطر عضله تزریق باشد.

۸-  سر سوزن را به سرعت و با ملایمت وارد پوست کنید. اگر بعد از بیرون کشیدن سوزن از پوست و اتمام تزریق، ناحیه دردناک شده و یا مایعی روشن از محل تزریق خارج گردید؛ محل تزریق را به مدت چند ثانیه فشار دهید. برای آشنایی با نحوه ی تزریق انسولین به بخش اسلایدها در ستون وسط همین سایت مراجعه کنید

از انسولین درست مراقبت کنیم

نگهداری انسولین بسیار مهم است. انسولین‌های رگولار تا زمانی که مصرف نشده ‌است حتما باید در یخچال نگه ‌داشته شود، ولی بعد از شروع استفاده، در دمای محیط تا یک ماه قابل استفاده‌ است و نیازی به یخچال ندارد. البته اگر آنها را در یخچال قرار دهید، مشکلی پیش نمی‌آید. انسولین‌های قلمی را هم تا زمانی که مصرف نشده‌ است، حتما باید در یخچال گذاشت و بعد از استفاده تا وقتی تمام شود که معمولا یک هفته تا ده روز طول می‌کشد، می‌توان در دمای محیط قرار داد.

اگر قلم انسولین را که از آن استفاده شده، در معرض نور آفتاب قرار نگرفته و در دمای محیط نگهداری شده باشد، تا یک ماه می‌توان مورد استفاده قرار داد، ولی اگر هنوز مصرف نشده و قرار است حمل شود، باید در کیف حاوی یخ نگهداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم