پانسمان زخم بستر در منزل
8 جولای, 2019
دستگاه بای پپ چیست
24 جولای, 2019

چه بیمارانی به اکسیژن نیاز دارند؟

چه بیمارانی به اکسیژن نیاز دارند؟

چه بیمارانی به اکسیژن نیاز دارند؟

چه بیمارانی به اکسیژن نیاز دارند؟

در انسان زمانی که اکسیژن به زیر ۱۰ درصد میرسد ، مغز انسان به تورم دچار میشود. این میزان مصرفی وقتی به زیر ۶ درصد برسد میتواند زندگی فرد را به خطر بیاندازد.

معمولا افرادی که دچار بیماری های ریوی شده اند با کمبود اکسیژن همراه هستند و این کمبود اکسیژن باعث نرسیدن هوا به اعضای بدن میشود که با آسیب های جدی میتواند همراه باشد.

تاثیرات درمانی اکسیژن به طور کلی یک قاعده دارد، اکسیژن و هوا به صورت متغیر همراه با هموگلوبین های گلوبول های قرمز به تمامی بافت های بدن ارسال میشود.

در شرایط های طبیعی وقتی که هوا از طریق شش ها و ریه ها وارد خون انسان میشود ، هموگلوبین تقریبا به صورت ۱۰۰ درصد اشباع در می آید.

علت هایی که باعث نا رسایی اکسیژن میشود و فرد مبتلا به اکسیژن نیاز دارد

۱-مسدود شدن مجرای تنفسی فرد
۲-کم خونی و بعضی از موارد مشابه
۳-سندرم های اضطرار تنفسی بیش از حد
۴-برخی داروهای اعتیاد آور و دارو های بیهوشی که تنفس فرد را کاهش میدهد
۵-بیماری های قلبی که به طور مادرزاد وجود دارد
۶-بیماری هایی که مسدودیت همراه با مزمن ریه است
۷-آمفیزم
۸-نبود اکسیژن در ارتفاعات زیاد
۹-بیماری های ریه درون شبکه ای بدن
۱۰-پنومونی
۱۱-آسیب های قلب و ریوی در اثر فشار زیر آب
۱۲-آسم های ریوی
۱۳-آمبولی های ریه

شما در صورتیکه بیماری در منزل دارید که به موارد فوق مبتلا است باید از کپسول های اکسیژن استفاده بکند به دلیل اینکه در بیماری های فوق الذکر با علائم کمبود اکسیژن همراه است و میتواند حیات فردی بیمار را به معرض خطر برساند.

چه بیمارانی به اکسیژن نیاز دارند؟

چه بیمارانی به اکسیژن نیاز دارند؟

سلول های در مغز از حساسیت های بالایی در مصرف اکسیژن دارد، اولین جایی که توسط ریه ها اکسیژن و هوا وارد بدن میشود به قسمت مغز میرود به دلیل اینکه بافت های داخل مغز بیش از دقایقی بدون اکسیژن نمیتواند دوام بیاورد ، اگر به سرعت این کمبود اکسیژن جبران نشود باعث آسیب های شدید و غیر قابل جبران از نطیر مرگ های مغزی همراه میشود.

تفاوت های در این میان وجود دارد بین اکسیژن توسط پلاسماهای که حمل میشود همراه با فاصله اکسیژن های هموگلوبین گلوبول های قرمز است
در یک گرم هموگلوبین فقط ۳۴٫۱ میلی/لیتر اکسیژن اشباع شده را تشکیل میدهد.
در هر ۱۰۰ میلی/لیتر خون یک فرد سالم در فشارهای نرمال و طبیعی ، ۱۹ میلی/لیتر اکسیژن به صورت آکسی هموگلوبین و ۳ میلی لیتر اکسیژن دارد.
به طور نرمال و در حالت عادی هموگلوبین تا ۹۸درصد قابل اشباع پذیری را دارد و همچنین فشار های اکسیژن محلول در ابتدا ۹۵ میلی لیتر جیوه است که در سطوح بافتی به ۳۹ میلی / لیتر جیوه کاسته میشود.

اکسیژن پرفشار میتواند کمکی کند تا در شرایط هایی که بدن به دلیل کاهش یافتن اکسیژن بافتی دچار بروز عارضه و یا مشکل شده است باعث میشود ترمیم بشود.جلساتی متعدد در بهبودی انواع حالات مثل کم خونی و سوختگی و… همچنین صدماتی که از فشار بالا  به عنوان یک کمک کننده میتوان استفاده کرد

علائم های هشدار دهنده برای کمبود اکسیژن خون

۱-اگر احساس کردید بیمار حالت عصبی دارد میتواند دلیلی محکم باشد
۲-اگر حس کردید که بیمار شما به سختی تنفس میکند دچر نبود اکسیژن شده است
۳- لب های بیمار و همچنین زیر ناخن ها در صورت نبود اکسیژن به رنگ آبی در می آید

اکسیژن درمانی برای بهبود حال و وضعیت تنفس بیمار در منزل یا امکان عمومی می باشد که همواره باید با تجویز پزشک مربوطه این عمل انجام بپذیرد.
شما میتوانید برای تکمیل و بهبود این شرایط از دستگاه های تامین اکسیژن استفاده بکنید .

توجه : در کنار کپسول های اکسیژن هیچگاه الکل ، تینر ، روغن ، بنزین و سایر موارد اشتعال زا قرار ندهید
در کنار این موارد هم از استفاده فندک و سیگار و همچنین ریش تراش در کنار کپسول هیچگاه استعمال نشود به دلیل این که خطراتی ناشی از منفجر شدن و آسیب رسانی به فرد بیمار میشود.

چه بیمارانی به اکسیژن نیاز دارند؟

چه بیمارانی به اکسیژن نیاز دارند؟

اگر در منزل بیمار شما دچار عارضه های ریوی شده است و به راحتی نمی تواند عمل تنفس را انجام دهد باید از تامین کننده های مانند کپسول اکسیژن استفاده بکند ، دستگاه های اکسیژن ساز میتواند کمکی بسزا در روند تنفس و احساس بهتری داشتن نسبت به شرایط خواب و خوراک و همچنین در روند هوشیاری بیمار میشود

متخصصان بیماری های ریوی به این موضوع که به کارگیری و استفاده از دستگاه های اکسیژن ساز برای بیماران ریوی ضروری است تاکید میکنند. ترخیص بیماران ریوی از بیمارستان ها منوط بر استفاده از دستگاه های اکسیژن ساز در محیط خانه است.

دستگاه های اکسیژن ساز یکی از وسیله های است که میتواند به بیماران ریوی مشاوره و پیشنهاد داد و باید به ذکر این موضوع بپردازیم که ۲۱ درصد اتمسفر زمین را اکسیژن خالص تشکیل داده است که این مقدار نیاز همگی افراد و موجودات روی کره ی زمین است که همواره باید در بدن انسان یا موجودات زنده اکسیژن کافی تامین شود

نتیجه گیری

انسان در هر دقیقه طی عمل دم و باز دم ۱۲ بار خالی و ۱۴ الی ۱۶ بار پر میشود ، پس انسان به طور معقول برای حیات خود به اکسیژن و هوای مناسب نیاز دارد ، پس باید در شرایط هایی فرد نیاز به اکسیژن پیدا میکند این مشکل را مرتف ساخت و یا به بهبود آن روندی را دنبال کرد.

باید به علائم هشدار دهنده نبود اکسیژن وارد باشیم مانند مواردی که در متن فوق الذکر گفتیم چه علائمی در فرد مبتلا به کاهش اکسیژن چه موضوعاتی است، در قسمت بعدی گفته شد که در کنار کپسول های اکسیژن چه مواردی باید رعایت شود.

جهت اطلاعات بیشتر با مشاورین متخصص ما در ارتباط باشید: ۰۹۳۳۵۱۶۴۵۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم