اجاره انواع تخت بیمار
اجاره انواع تخت بیمار
4 ژانویه, 2020
اعزام آمبولانس
4 ژانویه, 2020

مراقبت از سالمند پوشکی

مراقبت از سالمند پوشکی

مراقبت از سالمند پوشکی 

نگهداری از سالمند های پوشکی که عزیز یک خانواده است بسیار شرایط رنجوری است . اضولا در خانواده سالمند در این دوران شرایط باب میلی ندارند ، علاوه بر این موضوع باید به وضعیت بهداشت و سلامت سالمند نیز رسیدگی کنند. 
نباید این موضوع را فراموش کرد که محبت کردن به سالمندان در این دوره از زندگی از اهمیت فراوانی برخوردار است.
هیچ وقت نباید با سالمندان در حین تعویض پوشک یا انجام دادن کارهای روزمره شان با ناراحتی انجام دهید به دلیل اینکه سالمندان بیش از هر فردی این ناراحتی و سختی را درک میکنند ، طوری باشد که عزیت نفس سالمند هیچ گونه خدشه وارد نشود.

مراقبت از سالمند پوشکی

مراقبت از سالمند پوشکی

نظافت درست و استاندارد سالمند در این دوره بستگی به شرایط پیشگیری از زخم های بستر و عفونت های ناشی از زخم ها و خشکی کمک بسزایی میکند.

به دلیل اهمیت این موضوع مرکز پرستاری ارسطو این مطلب را فراهم کرده است تا بتواند تمامی راهنمایی صحیح برای خانواده هایی که پرستار سالمندان در منزلشان هستند.

باید به این موضوع بپردازیم که چه افرادی از پوشک استفاده میکنند ؟
بی اختیاری و بی اراده بودن ادرار در بین سالمندان و بیماران حاد به طور کلی دیده میشود ، همین دلایل سبب میشود که استفاده از محصولات بهداشتی و بی اختیاری ادرار رو به افزایش است.
عدک کنترل ادرار در سالمندان به دلیل کهولت سن ، درد های پا ، کمر و… اتفاق می افتد. افراد دیگر به دلیل بیماری های صعب العلاج ممکن است به پوشک های بی اختیاری نیاز پیدا کنند.

هر نوع از پوشک های که مورد استفاده قرار میگیرد باید از بالاترین و بهترین کیفیت های محصولی برخوردار باشد که باعث حساسیت های پوستی نشود ، امروزه دیگر از واژه های پوشک برای سالمندان استفاده نمی شود و از کلماتی چون پوشینه بزرگسالان استفاده میشود به دلیل اینکه پوشک سالمند از لحاظ کلماتی بار منفی دارد و این بار منفی کلمات به سالمند هم انتقال پیدا میکند.

مراقبت از سالمند پوشکی

مراقبت از سالمند پوشکی

عوض کردن پوشینه های سالمندان در حالت خوابیده به ۵ مرحله تقسیم میشود،

سه مرحله تعویض پوشک سالمند :

مرحله یک, عوض کردن پوشک سالمند است 

شاید شما سالمندی در منزل داشته باشید و یا زمانی مجبور به مراقبت از سالمند پوشکی باشید در اینجور مواقع بهتر است ابتدا باید دست های خود را با آب صابون شست و شو دهید و بعد از آن تا زدن پوشک 

 ترجیحا در طول این فرایند دستکش داشته باشد آن ها را به دست نگه دارید و پوشک ها را در راستای درازای آن تا بزنید .پشت پوشک را به سمت بیرون نگه دارید. برای پیشگیری از آلودگی های داخل پوشک ، داخل آن را لمس نکنید. این امر ویژه در صورتی که سالمند پوست ملتهب دارد.

 مرحله دو, قرار دادن پوشک بین پاهای های سالمند است. 

در زمان مراقبت از سالمند پوشکی و بی اختیار حفظ عزت و احترام سالمند باید در اولویت قرار گرفته باشد

سالمند را به پهلو و به سمت خود برگردانید ، پوشک را به آرامی بین پاهای قرار بدهید .

قسمت پشتی و بزرگتر پوشینه سالمند باید به سمت پشت ( باسن ) سالمند قرار بگیرد .

قسمت پشت پوشک سالمند را باز کنید و تا باسن را به طور کامل قرار ندادید پوشک را نبندید.

مرحله سه,  تنظیم بخش های جلویی پوشک می پردازیم .


در قسمت تنظیم پوشک باید این موضوع را ذکر کنیم که ابتدا اجازه دهید سالمند به روی کمر خود بخوابد ، در این قسمت باید یک مقدار ظرافت داشته باشید تا پوشک سالمند چین نخورد ، چین خوردن باعث میشود که سالمند دچار عرق سوزی و ساییدن پوستشان میشود ، این موضوع باعث ناراحتی آن ها میشود .

بنابراین مطمئن شوید که پوشک بین پاهای سالمند جمع نشده باشد و در بخش بعدی باید چسب های پوشک را بازکنید مانند مرحله قبلی و به طور دقیق پاهای سالمند را در آن قرار دهید.

مرحله ۴ بستن چسب های پوشینه سالمند می پردازیم

بعد از قرار دادن پوشک را در جای مناسب باید چسب های آن را سفت بکنید و همچنین باید چسب های بالای پوشینه را به پایین وصل کنید تا کمر سالمند را در بر بگیرد .
بعد از محکم کاری پوشک مطمئن بشوید که سالمند در آن راحت است یا خیر ؟ 

در مرحله ی آخر باید پیشگیری های ناشی از بی اختیاری بپردازیم .
ابتدا باید انگشت خود را در اطراف محدوده پا و کشاله های ران سالمند بکشید ، در این قسمت باید مطمئن باشید که همگی قسمت های پوشک بدن سالمند را در بر گرفته است ، لبه های پوشک باید به سمت بیرون باشد . 
تمام این بررسی های که انجام میدهید برای جلوگیری از نشت های حاصل بی اختیاری  سالمند می باشد ، از سالمند بپرسید که آیا راحت است و در صورت لزوم تمامی تنظمیات را مجدد انجام دهید.

مراقبت از سالمند پوشکی

مراقبت از سالمند پوشکی

چهار نکته کلیدی در هنگام تعویض پوشک سالمند 

اندازه پوشینه های بزرگسالان را به درستی انتخاب کنید و نباید طوری باشد که از حالت فیکس بودن از بدن سالمند خارج بشود.

در حین تعویض پوشک های سالمندان باید این نکته را توجه کنید که لبه های پوشک سالمند حتما بیرون باشد .

چسب های بالایی چسب هایی که بالای پوشک با زاویه نزولی بسته میشود تا پوشک در ناحیه کمر محکم شود 

چسب هایی پایینی رو به بالا بسته میشوند تا باسن و پشت سالمند حالت فنجانی شکل داشته باشد .

نحوه تعویض پوشک در حالت های ایستاده به گونه ایی متفاوت انجام می پذیرد.

عوض کردن پوشک های سالمندان برای بسیار از افراد یک فعالیت معمولی است ، امکان دارد که سالمند شما قادر به ایستادن باشد ، اما باید قادر به عوض کردن پوشک خود را به دلیل محدودیت های حرکتی نداشته باشد ، این کار برای افرادی می باشد که تجربه ایی در این زمینه ندارد و کمی برایان دلهره آور است .
اگر در عمل باید این نکته را درست بدانید که به راحتی آن را انجام میدهید و باید از قبل از شروع کار همه وسایل مورد نیاز خود را آماده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم