درمان زخم بستر با آلوئه‌‌ورا
برای زخم بستر چه دارویی خوب است؟
6 دسامبر, 2021
تغییر وضعیت
چگونه از زخم بستر جلوگیری کنیم؟
10 دسامبر, 2021

برای زخم بستر چه پمادی خوب است؟

pomad پماد

داروها و پمادهای زیادی برای درمان زخم بستر با توجه به تجویز پزشک و شدت زخم در روند بهبود استفاده می‌شود. اما یکی از پمادهایی که قیمت پایینی دارد و معمولا برای درمان زخم فشاری در مراحل ابتدایی استفاده می‌شود پماد کالاندولا است. علاوه بر استفاده از پماد و دارو برای بهبود زخم‌های فشاری در مراحلی که زخم پیشروی کرده باشد، در روند درمان به پانسمان نیاز است. دو نوع پانسمان سنتی و نوین وجود دارد که امروزه استفاده از پانسمان‌های نوین به علت مزایایی که نسبت به پانسمان سنتی (استفاده از گاز و پماد) دارد طرفداران بیشتری دارد. در ادامه انواع پانسمان‌های نوین برای زخم بستر را بررسی می‌کنیم.

مزایا پانسمان نوین

پانسمان نوین دارای مزایای زیادی نسبت به پانسمان سنتی که با گاز و پماد است دارد که به برخی از مزایا مهم آن اشاره می‌کنیم:

  • کاهش درد
  • تعویض طولانی مدت پانسمان (به صورت میانگین ۴۸ تا ۷۲ ساعت)
  • عدم چسبندگی به زخم
  • کاهش التهاب زخم
  • افزایش جریان خون در زخم
  • تسهیل دبریدمان زخم

 

انواع پانسمان نوین زخم بستر

پانسمان فوم:

فوم پانسمانی با قدرت جذب بسیار بالا هستند که از یک لایه پلی اوتان یا پلیمر تشکیل شده است. فوم‌ها خاصیت آب دوستی دارند یعنی لایه‌های مختلف فوم می‌توانند ترشحات را به خود جذب کنند. پانسمان فوم برای زخم فشاری درجه ۲ تا درجه ۴ مناسب است. یکی از خاصیت‌های پانسمان فوم غیر چسبنده بودن آن است یعنی به راحتی می‌توانید آن را از سطح زخم جدا کنید و موقع برداشتن به زخم آسیبی نمی‌رسد. فوم ها را می‌توانید در شکل‌ها و سایزهای مختلف و با ضخامت‌های گوناگون تهیه کنید. برخی فوم ها دارای لبه چسبنده و برخی فاقد چسبندگی هستند.

foam فوم

 

 

پانسمان هیدروژل:

پانسمان‌های هیدروژل از آب و گلیسیرین تشکیل شده‌اند (مقدار آب تشکیل دهنده بسته به نوع بین ۸۰ تا ۹۹ درصد است). با توجه به ساختار پلیمری و پیوندهای عرضی هیدروژل باعث به دام افتادن  آب می‌شوند و می‌توانند دمای بستر زخم را تا ۵ درجه سانتی‌گراد کم کنند در نتیجه این اتفاق محیط زخم مرطوب شده و می‌توان بافت‌های غیر زنده را از روی زخم برداشت. این نوع پانسمان برای درمان زخم بستر درجه ۲ تا ۴ استفاده می‌شود. از جمله مزایای پانسمان هیدروژل می‌توان به خنک سازی و کاهش درد در محل زخم اشاره کرد و می‌توان آن را با داروهای موضعی استفاده کرد هم‌چنین زمان تعویض آن ۲۴ الی ۷۲ ساعت است. پانسمان‌های هیدروژل به سه شکل ژل‌های سرنگی، ژل‌های ورقه‌ای و گاز آغشته به ژل در بازار موجود هستند.

hydrogel پماد هیدروژل

پانسمان هیدروکلوئید:

از این پانسمان هم به عنوان پانسمان اولیه و هم به عنوان پانسمان ثانویه استفاده می‌شود و از موادی مانند ژلاتین، پکتین و کربوکسی متین سلوز بر روی فوم پلی اورتان تولید شده است. نحوه عملکرد این پانسمان به این شکل است که هنگام تماس با ترشحات موجود روی زخم، ژل نرمی بر روی سطح زخم ایجاد می‌شود که همانند یک سد ضد ویروسی و ضد باکتریایی یا یک محیط اسیدی عمل می‌کند. از این پانسمان برای زخم بستر در هر درجه‌ای استفاده می‌شود و مدت زمان تعویض پانسمان طولانی است هر ۳ الی ۷ روز با توجه به مقدار ترشح و کثیفی باید آن را تعویض کرد. این پانسمان را می‌توانید در اندازه و اشکال مختلف به دو صورت ضخیم و نازک تهیه کنید.

hyd پانسمان

پانسمان آلژینات:

آلژینات‌ها نوعی پانسمان از جنس الیاف هستند که از جلبک‌های دریایی قهوه‌ای تولید می‌شوند. از این پانسمان تنها برای درمان زخم‌های درجه ۳ و درجه ۴ استفاده می‌شود. از ویژگی‌های پانسمان آلژینات می‌توان به جاذب بودن و غیر چسبندگی آن اشاره کرد قدرت جذب پانسمان آلژینات تقریبا ۲۰ برابر وزن خود است. نحوه عملکرد این پانسمان به این شکل است که هنگام تماس با ترشحات زخم بستر باعث تولید ژل سدیم آلژینات می‌شود. این ژل باعث مرطوب شدن بستر زخم می‌شود یک محیط ترمیمی در بدن فرد بیمار ایجاد می‌کند.  این نوع پانسمان علاوه بر درمان زخم فشاری، کنترل خونریزی بعد از عمل، زخم‌های سینوسی و زخم‌های ناحیه دهنده پیوند پوستی کارایی دارد. یکی از معایب پانسمان آلژینات ایجاد بوی بعد هنگام تعویض پانسمان است. هم‌چنین باید دقت کنید اگر پانسمان درست تعویض نشود یا ترشح روی زخم باقی مانده باشد ممکن است باعث به وجود آمدن خشکی در محل زخم بستر شود.

alxinat پماد الژینات

پانسمان فیلم شفاف

پانسمان transparent film همان گونه که از اسم آن مشخص است مانند یک فیلم شفاف از جنس پلی اورتان می‌باشد. پانسمان فیلم شفاف یک لایه منفذدار و چسبنده با ضخامت متغیر است که وجود این منافذ باعث می‌شود رطوبت و اکسیژن بتواند عبور کند. از این نوع پانسمان برای زخم‌های درجه ۱ و درجه ۲ هم‌چنین درمان سوختگی‌های خفیف استفاده می‌شود. این نوع پانسمان جاذب نیست به همین دلیل برای زخم‌های دارای ترشح کارایی ندارد. هم چنین ممکن است به برخی از زخم‌ها بچسبد و باعث آسیب رسیدن به آن شود. از جمله مزایا این پانسمان می‌توان به شکل پذیری، ضد باکتریایی و تعویض در زمان ۵ تا ۷ روز یک بار اشاره کرد.

transparent پماد ترنسپرنت

پانسمان نقره:

در پانسمان نقره یون نقره وجود دارد که بعد از تماس با زخم، یون‌ها آزاد می‌شوند و باعث به وجود آمدن یک سد دفاعی در برابر نفوذ باکتری‌ها می‌شود. از این نوع پانسمان برای زخم‌های فشاری درجه ۲ الی ۴ استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که از این نوع پانسمان به علت وجود یون فعال نباید برای زخم درجه ۱ استفاده شود. یکی از مزیت‌های مهم این پانسمان مهار کردن رشد پاتوژن‌های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک می‌باشد. استفاده از پانسمان نقره همراه با دارو و پمادهای موضعی توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است باعث تغییر رنگ پوست در نواحی کنار زخم شود.

silver پماد سیلور

پانسمان زخم های درجه ۳ و ۴

توصیه می‌شود اگر زخم در درجه ۳ و ۴ قرار دارد به هیچ عنوان فرد عادی اقدام به تعویض پانسمان نکند و حتما از پرستار یا متخصص در این حوزه کمک بگیرید. زیرا در درجه ۳ و ۴ زخم بسیار حساس است و هر حرکت اشتباهی می‌تواند منجر به آسیب جدی بیمار شود. می‌توانید برای درمان زخم بستر و یا تعویض پانسمان از خدمات پرستاری ارسطو فعال در حوزه پرستار سالمند کمک بگیرید تا روند بهبود به بهترین شکل ممکن اتفاق بیافتد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم