عوارض شستشوی معده و مراقبت های پرستاری از آن

انواع زخم ها
3 اکتبر, 2017
پوکی استخوان در سالمندان
3 اکتبر, 2017

عوارض شستشوی معده و مراقبت های پرستاری از آن

عوارض شستشوی معده و مراقبت های پرستاری از آن

پارگی مری عارضه ای کشنده ولی نادر است با رعایت نکات زیر می توان از بروز این عارضه جلوگیری کرد .

۱-از شستشوی معده در واقع غیر ضرورس خودداری شود.‏

‏۲- حتی الامکان از سوندهایی با انتهای گرد استفاده گردد و سوندها قابل انعطاف و به اندازه کافی سفت باشد تا به راحتی از مری عبورکند.‏

‏۳- لوله چرب شود.‏

‏۴- از وارد کردن فشار هنگام گذاشتن لوله به مری خودداری شود.‏

پارگی مری نزد بیمار اینکه هنگام کار زیاد تقلا می کنند بیشتر اتفاق می افتد لذا باید قبل از اقدام به لوله گذاری از آرام بخش استفاده شود. پس از پارگی مری بیمار از درد قفسه سینه شکایت نموده و به سرعت علائم شوک (تعریق، رنگ پریدگی، افزایش تعداد ضربان قلب، کاهش فشار خون) در وی ظاهر شود. در رادیوگرافی قفسه سینه آمفیزم مدیاستن مشخص بوده و در گردن هنگام معاینه آمفیزم زیر جلدی لمس می شود در صورت بروز این حادثه تغذیه بیمار از راه دهان ممنوع بوده و فقط برای مشخص کردن محل پارگی، بلع باریم هنگام رادیوگرافی جایز میباشد.‏

استنشاق محتویات معده 

این عارضه نزد بیماران بیهوش رایج می باشد با رعایت نکات زیر می توان از وقوع آن پیشگیری کرد .

بیمار را نیمه نشسته در حالی که سر کمی به جلو خم شده باشد قرار دارد به هیچ وجه به بیمار بی هوش اجازه خوابیدن ندهید. ‏

از دادن شربت اپیکا به بیماری که احتمال دارد به سرعت بی هوش شود خودداری کنید.‏

اگر رفلکس سرفه ضعیف شده باشد قبل از شستشوی معده با گذاردن لوله تراشه راه هوایی را حفظ کنید.‏

قبل از شستشوی معده دستگاه مکنده را آماده کنید.‏

قبل از در آوردن لوله معده آن را با تاکردن مسدود کنید. ‏

واکنش ریه نسبت به موارد استنشاقی به چند فاکتور بستگی دارد که شامل حجم مواد استنشاقی، ‏pHمحلول و وجود و مقدار مواد غذایی می باشد .

تجربه نشان می دهد در صورتیکه ‏pHمحلول تخلیه شده کمتر از ۵/۲ باشد عوارض مرگ و میر بیشتر خواهد بود. مایع اسیدی، ریه را آسیب می رساند و به سرعت ریه متورم شده و خونریزی می کند و مناطق آتلکتازی به علت کاهش فعالیت سورفکتان ایجاد می شود. کار تنفسی زیاد شده و اسپاسم برونش ایجاد می شود.

اندازه گیری گازهای خون شریانی اسیدوز توام تنفسی و متابولیک و هیپوکسمی نشان میدهد استنشاق ‏تکه های بزرگ غذا گاهی به سرعت منجر به مرگ بیمار می شود زیرا سبب انسداد حنجره یا تراشه می گردد، در حالیکه تکه های کوچکتر موجب کلاپس یک لوب یا یک سگمان می شود. نقش تکه های کوچک غذا در ایجاد آسیب ریه مشخص نیست حتی در ‏pHغیراسیدی منجر به پنومونی و خونریزی ریوی می شود .

رفع انسداد برنش یا حنجره یکی از فوریت های پزشکی است و ممکن است انجام برونکوسکوپی یا لارنگوسکویی ضرورت داشته باشد. شستشوی برونش هرگز مفید نیست در موارد خفیف تر گذاشتن لوله تراشه منجر به تحریک سرفه و رفع انسداد می شود. خارج کردن قطعات مواد غذایی از آزردگی ریه توسط این مواد و مواد اسیدی معده کاهش نمی دهد و فیزیوتراپی لازم است هیپوکسی را با افزایش غلظت اکسیژن هوای تنفسی می توان اصلاح کرد ولی اگر شدید و همراه هیپوکاپنه باشد باید تنفس مصنوعی با یا بدون فشار مثبت دو انتهای بازدم تجویز گردد.

بهتر است با متخصص بیهوشی مشورت شود .

تجویز کورتیکو استروئید برای کاهش میزان آسیب در موارد استنشاق مفید است ولی دلیل قانع کننده ای جهت تأثیر آن وجود ندارد. برای رفع اسپاسم برونش از داروهای متمع کننده برونش و برای جبران کاهش حجم داخل عروقی از مایعات وریدی باید استفاده کرد .

تا زمانیکه عفونت واضحی وجود نداشته و نوع میکروب مشخص نباشد باید از تجویز آنتی بیوتیک خودداری نمود.

</div>

1 دیدگاه

  1. ایدا رمضانلو گفت:

    عالیی بود مث همیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم