زخم بستر چیست و چگونه درمان می شود

ویژگی-های-پانسمان-کامفیل
آموزش پانسمان زخم بستر با کامفیل
1 دسامبر, 2021
درمان زخم بستر با آلوئه‌‌ورا
برای زخم بستر چه دارویی خوب است؟
6 دسامبر, 2021

زخم بستر چیست و چگونه درمان می شود

وخیم‌ترین نوع زخم بستر

چگونه زخم بستر را تشخیص دهیم؟

در ابتدا برای تشخیص این نوع زخم باید بگوییم در افرادی به وجود می‌آید که ساکن هستند و هیچ گونه تحرکی ندارند مانند افراد قطع نخاعی یا ویلچرنشین یا بیمارانی که در کما به سر می برند. علاوه بر آن باید بدانید افرادی که برای طولانی مدت روی صندلی می‌نشینند مانند گیمرها یا کسانی که پشت کامپیوتر کار می‌کنند ممکن است زخم بستر در کمین آن‌ها باشد. زخم بستر بیشتر در نواحی مانند پشت سر، آرنج، شانه، کمر، پایین کمر، لگن، داخل زانو و پاشنه به وجود می‌آید.

چگونه زخم بستر را تشخیص دهیم

از کجا بفهمیم زخم بستر داریم؟

برای نحوه تشخیص زخم بستر در اولین مرحله می‌توان به درد و تغییر رنگ پوست در نواحی مستعد زخم بستر اشاره کرد. پس چنان چه در این قسمت‌های بدن درد احساس کردید یا شاهد قرمزی روی پوست یا هر علائم غیر عادی شدید نباید از کنار آن به سادگی عبور کنید چرا که اگر زخم بستر باشد درمان آن در مراحل اولیه بسیار ساده است اما با گذشت زمان و عمیق‌تر شدن زخم مداوا آن زمان بر است و درد ناشی از آن می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد.

نحوه انجام پانسمان زخم بستر

پانسمان رخم بستر به دو شکل سنتی و نوین انجام می‌شود. با توجه به پیشرفت علم و تجهیزات پزشکی امروزه، کمتر از روش‌های سنتی برای درمان زخم بستر استفاده می‌شود. از جمله پانسمان‌های نوین می‌توان موارد زیر را ذکر کرد: آلژینات‌ها، کلاژن‌ها، پانسمان فوم، پانسمان عسل، پانسمان هیدروکلوئید، پانسمان هیدروژل، پانسمان جاذب و فیلم شفاف. با توجه به گوناگونی پانسمان‌ها نحوه انجام پانسمان نیز متفاوت است. افراد با تخصص‌های مختلف در حوزه رخم می‌توانند در انجام پانسمان نقش موثری در درمان زخم بستر داشته باشند.

نحوه انجام پانسمان زخم بستر

زخم بستر چگونه به وجود می آید؟

عدم تحرک و ساکن ماندن بدن در یک حالت علت اصلی به وجود آمدن زخم بستر است. پوستی که در ناحیه زیرین آن استخوان وجود دارد بین یک بستر و استخوان داخلی تحت فشار قرار می‌گیرد و باعث می‌شود مویرگ‌هایی که نقش تغذیه کننده پوست را دارند، راهشان بسته شود و منجر به آسیب دیدگی پوست و به وجود آمدن زخم بستر می‌شود.

شکل زخم بستر چگونه است؟

زخم بستر شکل‌های مختلفی دارد که با توجه درجه زخم، تفاوت‌های زیادی باهم دارند. شکل زخم بستر در درجه اول تنها مانند قرمزی روی پوست است و در درجه دوم نیز مانند شکل تاول یا خراش دیده می‌شود. اما در درجه سوم زخم به شکل حفره در بدن بیمار ظاهر می‌شود و در درجه چهارم این حفره به حدی عمیق می‌شود که استخوان بیمار نیز دیده می‌شود.

درجه بندی زخم های بستر

زخم بستر را با توجه به مراحل تشکیل آن می توان به چهار درجه تقسیم کرد.

درجه اول:

درجه اول خفیف‌ترین نوع زخم است و معمولا با درد و تغییر رنگ پوست فرد متوجه بیماری می‌شود. کسانی که پوست روشن و سفید دارند نواحی زخم قرمز رنگ می‌شود اما برای کسانی که پوست‌های تیره دارند ممکن است محل زخم روشن تر یا تیره تر شود به صورت کلی می‌توان رنگ نواحی زخم با رنگ عادی پوست فرد تفاوت خواهد داشت. و اگر در این مرحله زخم شناسایی شود به راحتی می‌توان آن را درمان کرد زیرا در این مرحله پوست هنوز باز نشده و از بین نرفته است.

درجه دوم:

در درجه دوم فرد دارای زخم باز است بدین معنی که سطح پوست و قسمت از زیرین پوست باز شده است. اما در این مرحله عمق آن زیاد نیست و معمولا افراد آن را به عنوان خراشیدگی یا تاول اشتباه تشخیص می‌دهند. درمان زخم بستر در درجه دوم اگر به موقع انجام نشود می‌تواند باعث آسیب همیشگی پوست شود.

درجه سوم:

در درجه سوم زخم بستر علاوه بر پوست بافت زیر پوست نیز آسیب می‌بیند و شاهد به وجود آمدن یک حفره کوچک در محل زخم می‌شود اگر درمان در این مرحله به درستی صورت نگیرد باعث می‌شود بافت به صورت کلی از بین برود و زخم و حفره عمیق‌تر شود که در این شرایط سلول‌های چربی در زیر پوست بیمار به آشکار می‌شود و به راحتی می‌توان آن را مشاهده کرد.

درجه چهارم:

وخیم‌ترین نوع زخم بستر درجه چهارم آن است که باعث به وجود آمدن حفره عمیق و آشکار شدن استخوان بیمار می‌شود و می‌توان گفت بخش عضلانی بیمار در این مرحله یا از بین رفته است یا دچار آسیب جدی شده است. در این مرحله بافت، مفاصل و تاندون به شدت در معرض خطر هستند.

وخیم‌ترین نوع زخم بستر

اولین علائم زخم بستر

زخم بستر به صورت کلی از چهار مرحله تشکیل می‌شود اما از اولین نشانه زخم بستر می‌توان به قرمز شدن پوست، دردناک شدن پوست، نرم یا سفت شدن و گرمی و سردی غیر معمول اشاره کرد. یکی دیگر از علائم زخم بستر این است که هنگامی به ناحیه از بدن فشار می آورید آن را با انگشت فشار می دهید بعد از برداشتن انگشت سریعا قرمز می‌شود.

نحوه شست و شو زخم بستر

نحوه شست و شو زخم بستر

برای شست و شو زخم بستر شما به تجهیزات زیر نیاز دارید:

  • بتادین رقیق شده ( محلولی از الکل سفید، بتادین معمولی و سرم شست و شو)
  • گاز استریل
  • صابون
  • لیف
  • سرم شست و شو
  • سرم فیزیولوژی

برای تهیه بتادین رقیق شده ۱۰۰ سی سی سرم شست و شو را با یک لیوان الکل سفید ۷۰ تا ۹۰ درجه و یک لیوان بتادین مخلوط می‌کنید.

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به شست و شو زخم بستر بیمار نکنید، اگر او در حال گذراندن روند درمان است باید از پزشک و یا پرستار مربوطه اجازه شست و شو را بگیرید.

نحوه شست و شو زخم بستر به شکل زیر است:

مرحله اول: با یک عدد گاز استریل خون، ترشحات، خون آبه، داروهای قبلی و هر چرک و کثیفی از این قبیل را  روی بافت مرده و زخم پاک می‌کنید.

مرحله دوم: محل زخم را با یک لیف تمیز و کمی صابون با آب ولرم شست و شو می‌دهید. لیف را به شکل دورانی از مرکز زخم به سمت خارج می‌کشیم. هنگام لیف کشیدن ممکن است زخم تازه شود و کمی خونریزی داشته باشد که جای نگرانی است. شما باید دوبار تمام قسمت‌های زخم و کمی از ناحیه سالم را لیف بکشید.

مرحله سوم: با سرم و شست و شو کف روی زخم را می‌شوید تا کف از بین برود.

مرحله چهارم: بعد از سرم شست و شو با سرم فیزیوتراپی محل زخم را کاملا شست و شو می‌دهید تا تمیز شود.

مرحله پنجم: محلول بتادین را روی زخم ریخته و با استفاده از یک عدد گاز استریل محل زخم را شست و شو می‌دهید این کار را تا دوبار تکرار می‌کنیم. سپس تنها با سرم شست و شو بدون اینکه زخم با دست تماس داشته باشد روی زخم را شست و شو می‌دهیم تا جایی که تمام بتادین‌ها از روی زخم پاک شود.

مراحل شست و شو به پایان رسید. حال می‌توانید دارو یا پمادی که پزشک تجویز کرده را روی زخم بمالید و آن را پانسمان کنید.

علت و اولین نشانه زخم بستر

علت اصلی زخم بستر عدم تحرک و ساکن ماندن بدن در یک حالت نشسته یا خوابیده برای مدت طولانی است که در بالا اشاره کردیم معمولا در افراد مسن با عدم توانایی حرکتی به وجود می‌آید. علت به وجود آمدن زخم این است که پوست بیمار بین سطح بستر و قسمت استخوانی فشار زیادی را تحمل می‌کند. که باعث می‌شود پوست به درستی تغذیه نشود و آسیب ببیند.

علت و اولین نشانه زخم بستر

سخن پایانی

به وجود آمدن زخم بستر دلایل روشنی دارد و افراد خاصی را مورد تهدید قرار می‌دهد پس بهتر است قبل از به وجود آمدن بیماری از آن پیشگیری کنید. مراحل درمان زخم بستر در درجه‌های اول راحت‌تر است اما به مرور زمان به شدت می‌تواند کار مشکل سازی باشد. مجموعه خدمات پرستاری ارسطو می‌تواند در این زمینه همراه خوبی برای شما و بیمار باشد. زیرا نکات زیادی برای نگهداری و پانسمان زخم بستر وجود دارد که ممکن است یک فرد عادی نتواند به درستی آن‌ها را انجام دهد. پس بهتر است برای انجام امور و نگهداری سالمند تحت درمان نیز از پرستار سالمند کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم