اختلال خواب در سالمندان
2 جولای, 2017
۵ علامت مهم کمبود منیزیم (بخش اول)
19 جولای, 2017

زخم بستر چیست؟

زخم بستر

زخم بستر چیست؟

زخم بستر

زخم بستر به آسیب وارد شده به قسمتی از پوست و بافت گفته می شود که معمولا در اثر نشستن یا خوابیدن طولانی مدت در یک وضعیت ثابت ایجاد می شود. زمانی که سالمند وضعیت خود را تغییر ندهد فشار بیشتری بر قسمت های خاصی از بدن وارد می شود.این زخم ها ممکن است از ساییدگی در صندلی یا بستر ، و یا کشیدگی با ملحفه ایجاد شوند.

چه کسانی بیشتر به زخم بستر دچار می شوند؟ 

معمولا سالمندان بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم بستر قرار دارند .زیرا مدت زمان طولانی را در رختخواب ، صندلی یا صندلی چرخ دار می مانند.سایر افرادی که در معرض این آسیب قرار دارند عبارتند از:

بیمارانی که بدون کمک دیگران قادر به حرکت وتغییر وضعیت بدنشان نیستند شامل افراد مبتلا به فلجی ، کسانی که در حال کما بسر می برند ، یا دچار شکستگی شدید ران شده اندو افرادی که در کنترل روده یا عملکرد مثانه مشکل دارند.

محل ایجاد زخم 

زخم بستر اغلب در بخش های استخوانی بدن ایجادمی شود زیرا در این قسمت ها فشار بیشتری بر پوست وارد می شود و چربی کمتری برای محافظت از این ناحیه وجوددارد.

پیشگیری ازایجاد زخم بستر

ـ تمیز نگه داشتن پوست: بایک تمیز کننده نرم (نه صابون که پوست را خشک می کند) پوست راتمیز کنید. سپس پوست را نه با کشیدن بلکه با حرکت آهسته خشک کنید. پیش از اقدام به تمیز کردن پوست / زخم یا هر گونه تماس با پرستاری که این کار را انجام می دهد باید دست خود را خوب شستشو دهد.
ـ جلوگیری از خشک شدن پوست:  بلافاصله پس از حمام یاشستشو ، از یک کرم مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.
ـ مصرف غذاهای سالم: تغذیه مناسب برای بهبودی زخم بسترسالمندضرورت دارد. رژیم غذایی نامناسب منجر به تاخیر روند بهبود ، افزایش مدت زمان ماندن در بیمارستان و افزایش احتمال عفونت می شود.در زمان وجودزخم ، بدن سالمندنیاز به کالری بیشتری برای کمک به درمان دارد. خوردن غذاهای پر کالری و پروتئین مانند پنیر ، بادام زمینی ، مرغ ، گوشت و ماهی مفید است. علاوه بر یک رژیم متعادل ، ممکن است بدن سالمندبه مکمل های ویتامینی ، املاح معدنی یا دیگر مکمل های غذایی نیاز داشته باشد.
ـ جلوگیری از مرطوب شدن زیاد پوست:زمانی که پوست خیلی مرطوب شود که این حالت معمولا ماسراسیون نام دار د احتمال آسیب پذیری آن بیشتر است. پوست ممکن است به علت تماس مستقیم با عرق ، ادرار ، مدفوع یا ترشحات زخم خیلی مرطوب شود.
در صورتی که رطوبت مربوط به مشکل عدم کنترل روده یا مثانه باشد باید اقدامات لازم سریعتر انجام شود:
هرچه زودتر پوست تمیز شود ، با استفاده از یک کرم ضدرطوبت از مایعات بدن حفاظت شود ، و پد های (بالشتک های زخم بندی) جاذب باسطحی که سریعا خشک کننده است برای حفظ پوست از رطوبت بکار رود. در صورت ایجاد زخم بستر ، باید از وخیم تر شدن آن جلوگیری کرد.

● نکاتی برای قرار گرفتن و حرکت در بستر
▪ برای سالمندی که باید در بستر بماند توجه به برخی نکات ضروری است:
ـ وضعیت پوست را حداقل یکبار در روز باید بررسی کرد.
ـ هر دو ساعت یکبار باید تغییر پوزیشن داد.
ـ بجای کشیدن بدن روی سطح رختخواب یا صندلی بهتر است برای جابجایی به کمک دست، آن را بلند کرد.
به هنگام قرار گرفتن به پهلو باید از خوابیدن مستقیم روی استخوان ران پرهیز کرد.

برای جلوگیری از سر خوردن به طرف داخل بستر ، تا آنجا که ممکن است باید قسمت سر بستر را مدت کمتری بالا نگه داشت. سر بستر را می توان درزمان صرف غذا بالا آورد تا از احتمال پریدن غذا درگلو جلوگیری شود. البته می توان  از تخت های بیمارستانی یک شکن برای این منظور استفاده کرد
زمانی که فرد به پشت خوابیده است با استفاده از یک بالشتک نرم که زیر پا در قسمت وسط ساق تا قوزک قرار می گیرد ، پاشنه پا را باید بالاتر از سطح بستر نگه داشت.  استفاده از تخت بیمارستانی دو شکن برای این منظور مناسب می باشد

استفاده از تشک های مواج یا تشک زخم بستر که دارای پمپ هوا بوده و تغییر میزان باد آن در بستر بیمار ، حرکت ایجاد می کند نیز گزینه مناسبی برای این بیماران است

2 دیدگاه ها

 1. شفا گفت:

  سلام میخواستم بدانم این خدمات توسط پرستاران با مدرک دانشگاهی وتحربه انحام میشه بروید نه فقط افرادی که چون بیکار هستتد بکار گرفته میشوند.
  هزینه پرستاری این خدمات چقدر هست برلیرسالمند

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام خدمت شما
   بله دوست عزیز تمامی کادر ما دارای مدرک و با تجربه می باشند
   جهت استعلام هزینه ها با شماره های شرکت ۷۷۲۶۱۶۷۳-۰۹۳۳۵۱۶۴۵۶۲ در تماس باشید.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم