بیماری آنفلوانزا و پیشگیری ازآن
21 سپتامبر, 2017
عوارض شستشوی معده و مراقبت های پرستاری از آن
3 اکتبر, 2017

انواع زخم ها

زخم باز یک جراحت در سطح پوست است که باعث نمایان شدن قسمت های زیر پوست شده و معمولا موجب خونریزی خارجی می شود.این نوع زخم ها در هر وسعتی که باشند به سرعت عفونی شده و میکروبها می توانند به راحتی به لایه های زیرین پوست نفوذ کرده و گسترش پیدا کنند.بنابراین روی زخم ها باید به درستی تمیز وپوشیده شود و پوشش آن نیز ثابت گردد.
پوشاندن زخم به کنترل خونریزی،جلوگیری از آلودگی و جذب خون و ترشحات زخم کمک می کند و موجب التیام سریع زخم می شود.
زخم ها انواع مختلف دارند که بنا بر نوع زخم اقدامات مربوط به آن متفاوت است.

انواع زخم های باز

خراشیدگی یا ساییدگی 

این زخم در اثر ساییده شدن لایه بالایی پوست ایجاد می شود. به دلیل آن که بیشتر اعصاب این لایه آسیب می بینند،زخم دردناک شده اما خونریزی قابل توجه نیست.خراشیدگی اگر وسیع باشد یا ذرات خاک یا اجسام خارجی در ان فرو رفته باشد می تواند جدی و خطرناک باشد.

اقدامات برای این زخم ها : 

چنانچه جسم خارجی به طور سطحی در پوست فرو رفته است،آن را به آرامی با اب و صابون بشویید و زخم را با بتادین،ضد عفونی و پانسمان کنید.

بریدگی

زخمی است که لبه های صاف داشته و شبیه بریدگی جراحی یا بریدگی با لبه کاغذ است.این زخم،سوزش زیادی داشته و شدت خونریزی در این نوع زخم،بسته به عمق بریدگی ،محل و اندازه زخم متفاوت است.

اقدامات در این زخم : 

در بریدگی و پاره شدگی اولویت با کنترل خونریزی به وسیله فشار مستقیم است.لبه های زخم را به هم نزدیک کنید.عضو رابی حرکت و کمی بالاتر از سطح قلب قرار داده تا از درد و خو نریزی آن کاسته شود.چنانچه جسم خارجی در زخم باقی مانده آن را خارجا نکنید. زخم را ضد عفونی و پانسمان کنید و مصدوم را به نزدیک ترین مرکز درمانی برسانید.

کنده شدگی 

زخمی است که قسمتی از پوست یا عضله از بدن جدا یا آویخته شود.

اقدامات برای این زخم :

سطح زخم را تمیز و جلوی خونریزی را بگیرید اگر پوست یا قسمتی از عضله آویزان شده آن را به محل اولیه خود برگردانید و روی آن را ببندید و به پزشک مراجعه کنید.

سوراخ شدگی 

زخمی عمیق که بر اثر وارد شدن یک جسم نوک تیز ایجاد می شود.این جراحت همیشه باعث ولی درخونریزی شدید نمی شود، ولی در سوراخ شدگی های شکم وقفسه سینه،احتمال خونریزی های شدید و مرگ زیاد است.
اقدامات لازم برای این زخم:
ابتدا اجازه دهید چند لحظه ایی خونریزی جریان داشته باشد تا میکروب های داخل زخم به همراه خون خارج شوند.محل زخم را ضدعفونی کنید و در صورتی که جسم خارجی در ان فرورفته است،آن را خارج نکنید،چون که با خروج جسم خارجی بر شدت خونریزی اضافه می شود.بنابراین جسم را با پانسمان ثابت نگه دارید و مصدوم را به بیمارستان منتقل کنید.

قطع عضو

این جراحت شدیدترین نوع زخم های و خونریزی دهنده است و اغلب به دلیل یک جسم برنده صنعتی آلوده اتفاق می افتد.

اقدامات برای این زخم: 

خونریزی را با وارد کردن فشار مستقیم و بالا نگه داشتن عضو متوقف کنید.برای مراقبت از عضو قطع شده،آن را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و سر آن را در یک گاز استریل یا دستمال تمیز بپیچانید و بعد درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و سر آن را محکم گره بزنید.سپس کیسه حاوی عضو قطع شده را داخل یک کیسه یخ قرار دهید.کیسه حامل عضو و مصدوم رابه بیمارستان انتقال دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم