آمار جمعیت سالمندی کشور
20 اکتبر, 2018
حمام بیمار در تخت
22 اکتبر, 2018

عفونت ادراری در سالمندان

عفونت ادراری

یکی از عفونت‌های شایع در سالمندان، عفونت ادراری است. پروستات مردان بعد از ۵۰-۴۰ سالگی شروع به بزرگ شدن می‌کند. مجرای ادرار از وسط این غده عبور می‌کند و پروستات بزرگ‌شده به مجرا فشار می‌آورد و مانع از عبور ادرار می‌شود و ادرار داخل مثانه می‌ماند. ادرار استریل است ولی وقتی راکد بماند، باکتری‌ داخل آن جمع می‌شود و عفونت ادراری ایجاد می‌کند. گاهی هم عفونت ادراری به دنبال بیماری دیابت به‌وجود می‌آید. افراد در اثر دیابت دچار بی‌حسی در اندام‌ها می‌شوند. عملکرد مثانه هم ضعیف می‌شود و فرد نمی‎تواند ادرارش را به خوبی تخلیه کند. در زنان یائسه نیز خشکی واژن فرد را مستعد عفونت ادراری می‌کند. افتادگی رحم و زایمان‌های مکرر نیز باعث افتادگی مثانه و تخلیه نشدن مثانه می‌شود که این نیز می‌تواند علت عفونت ادراری باشد.

 

تشخیص عفونت ادراری در سنین بالا

عفونت ادراری در بین افراد سالمند بیمارى شایعى است. به دلیل بروز شرایط مختلفى در مردان، از جمله بزرگى پروستات، ورم پروستات و تنگى مجراى ادرار، مثانه امکان تخلیه کامل پیدا نمى‌کند در‌نتیجه ادرار در مثانه مى‌ماند و محلى براى رشد باکترى‌ها مى‌شود. عوامل دیگرى که ممکن است باعث بروز این مشکل شوند، از کار افتادگى فرد سالمند است

زیرا از سوند یا لگن استفاده مى‌کند و تحرک زیادى ندارد، در نتیجه ادرار در مثانه راکد مانده و عفونت ایجاد مى‌شود.

عفونت ادرارى مى‌تواند زندگى فرد سالمند را تهدید کند و یا حتى باعث مرگ او شود. اما عموما عفونت‌هاى ادرارى خطرناک نیستند. بسیارى از عفونت‌ها بدون علامت هستند، درحالیکه باکترى در حال رشد است.

بر اساس مطالعات، این نوع عفونت‌ها به قدرى شایع هستند که بیش از ٣٠ درصد از زنان سالمند، و ١٠ درصد از مردان سالمند، در هر سنى ممکن است به آن مبتلا شوند. از سوى دیگر عفونت‌هایى نیز وجود دارند که با علایم همراه هستند و حدود ١٠ درصد افراد مسن به آن مبتلا مى‌شوند.

این علایم شامل: درد هنگام ادرار، تکرر ادرار، بى‌اختیارى ادرار، درد پهلو و تب مى‌شوند. اختلال حواس در پیرى، ممکن است با عفونت ادرارى در ارتباط باشد، اما باعث نقص عملکرد مغز نمى‌شود. مگر اینکه با تب و مسمومیت همراه باشد، که در این صورت، عفونت وارد خون شده است. به طور کلى عفونت‌ باعث تحلیل انرژى فرد مى‌شود.

پس بهتر است در هر صورت سریعا درمان شود. اگر فرد به طور مکرر دچار عفونت مى‌شود، باید شرایط زندگى او بررسى شود تا مشخص شود چه چیزى او را در معرض عفونت قرار مى‌دهد. گاهى اوقات بهبود شرایط زندگى به درمان عفونت کمک مى‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم