سالمندان و شبکه‌های اجتماعی
7 فوریه, 2019
تشک مواج مناسب سالمند
14 فوریه, 2019

دندان مصنوعی سالمندان

دندانهای مصنوعی سالمندان به طور متوسط باید هر ۳ سال پس از معاینه دندانپزشک اصلاح شود تا لق شدگی آن باعث آسیب به لثه سالمندان نشود.

جنس دندان‌های افراد به دلایل مختلف ژنتیکی و ارثی متفاوت است ولی در مجموع بیشترین عامل بقای دندان در هر سالمند نوع مراقبت‌های بهداشتی و درمانی از جمله مسواک زدن و نخ دندان مرتب، تغذیه مناسب و معاینات منظم دندانپزشک است اما دندان مصنوعی نیز با گذر زمان و گاهی اوقات عدم مراقبت، نیاز می‌شود. 

به طور معمول “دست دندان ” را دندان مصنوعی می‌نامند که جایگزین دندان‌های طبیعی می‌شود؛ دندان مصنوعی معمولاً به صورت قالبی و با ترکیبی از مواد مخصوص پلاستیکی ساخته می‌شود که می‌تواند ظاهر خوب و مطلوبی را برای افراد سالمند به وجود آورد. 

نقش مهم دندان‌های مصنوعی در تغذیه سالمندان 


زمانی که فرد سالمند فاقد دندان‌های طبیعی باشد، دندان مصنوعی به عنوان کمک به آنان برای غذا خوردن نقش بسیار مهمی در تغذیه سالم آنها می‌تواند ایفا کند. 
زمانی که یک دندان از بین می‌رود، دندان‌های دیگر کمی حرکت می‌کند و باعث به وجود آمدن فضای خالی می‌شود که محل تجمع مواد غذایی نیز در بین دندان‌ها خواهد شد، می‌افزاید: یک دندان مصنوعی می‌تواند مانع به وجود آمدن مشکلات بهداشتی دهان و دندان در سالمندشود. 
در این راستا می‌توان با جایگزین کردن دندان‌های جلو افرادی که دارای دندان‌های با ظاهر نامناسب هستند به آنها چهره بهتری بخشید.  برای ساختن دندان مصنوعی از محل دندان «لثه» قالب‌گیری می‌شود و در ادامه قالب‌گیری موم‌گیری شده و بر روی موم دندان مناسب فرد بر اساس نظر دندانساز چیده می‌شود. 

دندان مصنوعی سالمندان2

دندان مصنوعی سالمندان۲

هر ۳ سال دندان‌های مصنوعی سالمندان باید اصلاح شود 


هر زمانی که دندان‌های مصنوعی سالمندان شکسته شود یا تعداد دیگری از دندانهایشان را از دست دهند دندان‌های آنان باید جایگزین و عوض شود.  به طور میانگین هر ۳ سال دندان‌های سالمندان باید توسط متخصص دندانپزشک معاینه و در صورت نیاز و تشخیص دندانساز دندان‌ها تعویض یا اصلاح شود زیرا ممکن است روکش‌های فلزی نشست کند و در نتیجه سیم آن شل شده و دندان در دهان سالمند لق شود. 

دندان مصنوعی سالمندان

دندان مصنوعی سالمندانآیا دندان مصنوعی جدید باعث ناراحتی سالمند و اذیت آن می‌شود، اظهار می‌دارد:‌ در ابتدا ‌دندان مصنوعی جدید ممکن است، لثه را اذیت کند ولی بعد از مدتی ناراحتی از بین می‌رود و اگر سالمند هرگونه ناراحتی داشته باشد حتی به میزان بسیار کم باید حتماً به دندانساز خود مراجعه کند. 

رعایت بهداشت دندان‌های مصنوعی مانند دیگر اجزای بدن باید مورد توجه و آموزش سالمندان کشورمان قرار گیرد زیرا همان طور که دندان‌های طبیعی نیاز به نظافت دارند، دندان‌های مصنوعی نیز باید تمیز و پاکیزه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم