نارسایی قلبی در سالمندان
25 اکتبر, 2017
مراقبت از سالمند
13 نوامبر, 2017

بی اختیاری ادرار در سالمندان 

 

با افزایش سن،دفع ادرار دچار تغییراتی می شود. تحمل نگه داشتن ادرار کمتر شده، کارکردن کلیه ها در طول شب  ادامه می یابد، عضلات شکم و لگن ضعیف می شوند و مثانه کاملاً خالی نمی شود.  این تغییرات موجب می شود که نگه داشتن ادرار  دشوار تر شود، این امر منجر به بیداری در طول شب برای ادرار کردن ،تکرر ادار وهم چنین افزایش احتمال ابتلا به عفونت ادراری و تشکیل سنگ کلیه ومجاری ادراری می شود .

بی اختیاری ادرار چیست

ممکن است این حالت از مشکل ادرار قطره قطره و بسیار کم تا نوع شدید متفاوت باشد. بی اختیاری ادراری به ویژه در افراد بالای ۵۵ سال بسیار شایع است. این مشکل در زنان شایع تراز مردان است. در اغلب موارد بی اختیاری ادرار به علت گرفتگی(انقباض) غیر ارادی ماهیچه مثانه و نشت ادرار رخ می دهد یا به علت ضعف بیش ازحد ماهیچه ها و بافتهای لگن برای مقاومت در مقابل فشار داخل مثانه بوجود می آید.

نشانه های بی اختیاری ادرار

اگر ادرارتان قطره قطره می ریزد،اگر در زمان احساس دفع تا رسیدن به دستشویی نمی توانید خود را نگه دارید،اگر به هنگام حرکت یا سرفه و خنده چند قطره ادرار بی اختیار از شما می ریزد،امکان دارد به بی اختیاری ادرار مبتلا شده باشید

علل بی اختیاری ادرار 

علل این مشکل  می تواند موارد زیر باشد:

نازک و خشک شدن قسمت تناسلی پس از یائسگی، ضعیف شدن و کشیدگی عضلات لگن بعد از زایمان در خانم، بزرگی پروستات یا جراحی آن در مردان، چاقی و افزایش وزن، بیماریهای عروقی، دیابت(مرض قند) و آلزایمر(بیماری فراموشی)، تجمع مدفوع ، استفاده از الکل و برخی داروها، افسردگی شدید و طولانی مدت می باشد.

درمان بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار به علت و نوع آن بستگی دارد.تقویت مثانه و ماهیچه کف لگن ،به نگهداری وضعیت طبیعی و عملکرد اندام های داخل لگن کمک می کند. ضعف در ساختمان و وضعیت ماهیچه ها ی لگن، توانایی کافی این ماهیچه را برای حمایت مثانه و دیگر اندام های داخلی لگن کاهش می دهد . هدف از اجرای تمرینات تقویت کننده،کمک به بهبود،تقویت و نیز استحکام و کشش ماهیچه های کف لگن می باشد.با انجام تمرینات منظم،عضلات کف لگن تقویت می شوند و استحکام،قوام و انقباض طبیعی آنها حفظ می گردد و در نتیجه کنترل دفع ادرار اصلاح شده و بهبود می یابد.

توصیه های کلی در مورد کنترل دفع ادرار

پرهیز از آشامیدنی های کافیین دار مثل قهوه وچای و نوشابه های گازدار.

– سعی کنید در طول روز  ۶ تا ۸ لیوان مایعات بنوشید.

– سعی کنید در موقع فشار فیزیکی بر مثانه، عضلات لگن را منقبض سازید. (معمولاً قبل از عطسه کردن یا سرفه زدن )

– هر ۲ ساعت برای ادرار کردن به توالت بروید.

– بعد از ساعت ۸ شب از نوشیدن مایعات خودداری نمایید.

– لباس آزاد و راحت بپوشید.

این مشکل قابل حل است.پس برای برطرف شدن آن حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم