وخیم‌ترین نوع زخم بستر
زخم بستر چیست و چگونه درمان می شود
4 دسامبر, 2021
pomad پماد
برای زخم بستر چه پمادی خوب است؟
8 دسامبر, 2021

برای زخم بستر چه دارویی خوب است؟

درمان زخم بستر با آلوئه‌‌ورا

داروهای زخم بستر

زخم بستر یا همان زخم فشاری در اثر فشار دراز مدت بر یک یا چند ناحیه اتفاق می‌افتد. این زخم ها اکثر در جاهای سخت و استخوانی بدن بسیار پدید می‌آید، زیرا در این قسمت‌ها پوست بدن بین استخوان و ناحیه سخت بیرونی زمین قرار گرفته و این امر سبب می‌شود تا اکسیژن رسانی و خون‌رسانی به حداکثر حالت ممکن برسد.

داروهای زخم بستر

این نوع زخم ها اگر زود شناسایی نشده و درمان نشود، برای بیمار خطر ساز بوده و می‌تواند موجب عفونت‌های شدید استخوانی و در نهایت موجب مرگ بیمار گردد. اما بر‌عکس اگر خیلی زود به زخم بستر رسیدگی شود، قابل درمان بوده و خطری جان بیمار را تهدید نخواهد کرد.

اگر بیمار دچار زخم بستر شود در ابتدا علائم قابل توجهی نخواهد داشت، اما به مرور زمان ناحیه سخت بدن که به زخم بستر مبتلا شده است، قرمز رنگ شده و درد و گاهی خارش برای بیمار به همراه خواهد داشت، با پیشرفت بیماری این قرمزی پوست کم کم به رنگ بنفش درآمده و به تاول تبدیل می‌شود.

با توجه به اینکه علت به وجود آمدن زخم بستر بی تحرکی و عدم تحرک کافی بیمار و سالمند می‌باشد، در ابتدا برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری بهتر است در طول زمان های مختلف بیمار را به طور مرتب تغییر پوزیشن داده و پوست وی را هر بار با دقت مشاهده نمایید تا در صورت پدید آمدن علائمی سریع درمان را شروع کنید. بهتر است بدانید که مدت زمان شروع درمان تا بهبودی زخم بستر نیازمند صبر و تامل بسیار است.

راه های درمان زخم بستر

درمان زخم بستر می‌تواند به دو شکل خانگی و پزشکی صورت گیرد. در مراحل اولیه بیماری زخم بستر به دلیل عارضه کمی که در پی خواهد داشت، داروهای خانگی می‌تواند کمک فراوانی در درمان بیماری داشته باشد اما در صوزتی که زخم کمی عمیق شود حتما باید از روش‌های پزشکی برای درمان استفاده کرد، زیرا زخم بستر هنگامی که عمیق‌ شود بسیار خطرناک است و درمان‌های خانگی به هیچ عنوان راه حل مناسبی نیست. در ادامه به برخی از این راه‌های درمان اشاره خواهیم کرد.

انواع درمان های خانگی

درمان زخم بستر با عسل

عسل به دلیل خاصیت ضدعفونی که دارد، در بهبود زخم بستر خفیف و همچنین کاهش درد و خارش زخم بسیار موثر است. از این رو عسل به دلیل طبع گرمی که دارد، سبب می‌شود تا خون رسانی به ناحیه زخم بیشتر شده و در نتیجه زخم زودتر بهبود پیدا کند.

درمان زخم بستر با عسل

روش استفاده عسل برای درمان زخم بستر به این صورت است که، مقداری شکر و عسل را باهم مخلوط کرده و سپس بر روی زخم قرار دهید و روی آن را با پانسمان تمیز بپوشانید، این روش را یک بار در طول روز انجام داده و منتظر نتیجه موثر آن باشید.

درمان زخم بستر با آب نمک

اگر زخم بستر به طور صحیح تمیز نشود بیشتر در معرض آلودگی قرار گرفته و در نتیجه عفونت را به همراه خواهد داشت. آب نمک به دلیل خاصیت ضد عفونی که دارد، یک داروی بسیار موثر برای تمیز نگه داشتن و ضد عفونی کردن ناحیه زخم است. همچنین آب نمک سبب کم شدن مایع اضافی زخم و از بین رفتن پوست مرده و شل بیمار می‌شود.

در نتیجه در این روش برای درمان و ضدعفونی کردن زخم بستر کافیست، روزی چند بار با مخلوط آب نمک ناحیه زخم را شست و ‌شو دهید.

درمان زخم بستر با زردچوبه

زرد چوبه به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی که دارد، برای جلوگیری از هرگونه عفونت و التهاب مفید بوده و خیلی سریع درد را کاهش می‌دهد. برای درمان زخم بستر با زردچوبه کافیست روزی سه بار ابتدا زخم را با آب نمک تمیز شسته و سپس به اندازه نیاز زردچوبه را روی زخم ریخته و روی آن را با پانسمان خوب بپوشانید تا زخم شما بهبود یابد.

درمان زخم بستر با آلوئه‌‌ورا

گیاه آلوئه‌ورا گیاهی پر آب بوده که از دو ماده شیمیایی بسیار قوی پلی ساکارید و گلیکوپروتئین تشکیل شده است. طبق تحقیقات انجام شده گیاه آلوئه ورا خاصیت تسکین‌دهنده درد و ضدعفونی کننده زخم را دارد و همچنین سبب می‌شود تا ناحیه‌ای از پوست که آسیب دیده رطوبت رسانی شده و ترمیم شود.

درمان زخم بستر با آلوئه‌‌ورا

برای استفاده از این روش تنها کافیست که مقدار از آلوئه ورا را برش داده و سپس ژل آن را بر محل زخم به آرامی ماساژ داده تا خشک شود، حال با استفاده از پارچه تمیز و مرطوب زخم را تمیز نمایید. برای اثربخشی بیشتر این عمل را سه بار در روز انجام دهید.

درمان های پزشکی برای زخم بستر

جراحی

برای بهبود و درمان زخم بستر با عمق زیاد باید به پزشک مراجعه کرد و درمان‌های شیمیایی و یا در موارد بسیار حاد جراحی را شروع کرد، باید توجه داشته باشید جراحی آخرین راه حلی است که برای درمان زخم فشاری انتخاب می‌شود.

جراحی و پانسمان زخم بستر

پانسمان

استفاده از پانسمان‌های مخصوص، امکان پیشرفت و رشد زخم را کاهش داده و باعث بهبود و ترمیم زخم می‌گردد. پانسمان های گوناگونی به روش های مختلفی قابل استفاده هستند که شروع درمان با این پانسمان ها بهتر است به وسیله پزشک یا پرستار صورت گیرد، خدمات پرستاری ارسطو با داشتن سابقه بالا در درمان زخم بستر، می‌تواند گزینه مناسبی برای درمان عزیزان شما باشد.

برخی از پانسمان های مدرن عبارت‌اند از:

  1. پانسمان های شفاف
  2. پانسمان های هیدروژل
  3. پانسمان های فوم
  4. پانسمان های هیدروکلویید

هم‌چنین برای درمان بیماران زخم بستر استفاده از انواع ویتامین‌ها مانند ویتامین A، ویتامین C و قرص های زینک جهت تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار حائز اهمیت است. هم‌چنین استفاده از سرم شسته‌شو جهت تمیز کردن محل زخم و مصرف پماد های کلاژن ساز می‌تواند در بهبود هر چه سریع‌تر زخم کمک بسیاری کند.

درمان زخم بستر با استفاده از فیزیوتراپی

اغلب مواقع برای درمان این نوع زخم ها تنها پانسمان زخم کافی نیست و ممکن است پزشک معالج برای بیمار فیزیوتراپی تجویز نماید، در چنین مواقعی شما می‌توانید با مراجعه به خدمات پرستاری ارسطو با پرداخت مقداری هزینه درمان زخم بستر به روش فیزیوتراپی را شروع نمایید.

لیزر درمانی

لیزر درمانی به دلیل حرارتی که دارد، روند تقسیم سلول را در ناحیه زخم آسیب دیده تحریک کرده و می‌تواند کمک فراوانی در بهبود هرچه سریع تر زخم نماید. همچنین لیزر علاوه بر بهبود زخم برای کاهش درد ناحیه زخم نیز بسیار موثر است.

لیزر درمانی زخم بستر

سخن آخر

بیماری زخم بستر از درجه ۱ شروع می‌شود و تا درجه ۴ ممکن است ادامه پیدا کند در درجه‌های اول شدت بیماری و خطرات کم‌تر است اما در درجه ۳ و ۴ می‌تواند جان بیمار را نیز به خطر بیاندازد. راه‌های مختلفی برای درمان وجود دارد که با در نظر گفتن شدت زخم از آن‌ها استفاده می‌شود. راه‌های خانگی تنها در اولین مراحل به وجود آمدن زخم موثر است در غیر این صورت حتما باید به پزشک مراجعه کرده و طبق دستورات او روند درمان را آغاز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم