مراقبت از سالمند در ایام نوروز
20 فوریه, 2019
جوان سازی و جراحی زیبایی در سالمندان
4 مارس, 2019

اصول مراقبت از نوزاد

نوزاد را چند وقت یك بار شیر بدهم؟

در ۲ ماه اول باید هر وقت نی‌نی شیر می‌خواهد به او شیر بدهید یعنی تقریبا هر ۲ ساعت یك‌بار. اگر نوزاد شما شیر خودتان را می‌خورد، هر بار اجازه دهید ۰۱ تا ۵۱ دقیقه از هر سینه شیر بخورد و اگر شیر خشك به او می‌دهید، هر بار بین ۰۶ تا ۰۲۱ سی‌سی برای او لازم است. نوزادان با هر بار شیر خوردن مقدار زیادی هوا بلع می‌كنند، بنابراین هر بار بعد از شیردهی باید حتما باد معده آن‌ها را بگیرید. نوزاد را به حالت ایستاده نگهدارید و سر او را با دست خودتان حمایت كنید. سپس به آرامی پشت او را مالش دهید. صبر داشته باشید، برای این‌كه بادگلو نوزاد را بگیرید گاهی لازم است تا ۵۴ دقیقه منتظر شوید.

اصول مراقبت از نوزاد

اصول مراقبت از نوزاد

پوست نوزاد جوش دارد ؟

خیلی از نوزادان در بدو تولد در سرتا سر بدن‌شان جوش‌های ریز و چركی دارند اما خوشبختانه این جوش‌ها بعد از چند هفته خودبه‌خود از بین می‌روند. همچنین وجود جوش‌های ریز سفیدرنگ شبیه كورك روی صورت و به‌خصوص روی پل بینی، طبیعی است و آن هم خودبه‌خود برطرف خواهد شد. این جوش‌ها به دليل فقدان تكامل غدد عرق در بدن نوزاد دیده می‌شوند و در حدود ۴ تا ۶ هفتگی نیز از بین خواهند رفت.

 

سرنوزاد پوست پوست شده؟

یكی از مشكلاتی كه سر نوزادان پیدا می‌كند، آن است كه پوست سر آن‌ها، به ویژه قسمتی كه موقع خواباندن نوزاد روی زمین قرار می‌گیرد، پوسته‌پوسته و قرمز و خشك می‌شود. برای برطرف كردن این مشكل باید با كمی روغن بچه، این ناحیه را خیلی آرام ماساژ داده و بعد با آب بشویید. 

 

از چشم‌های نوزاد چطور مراقبت كنم؟ 

وقتی نوزادتان را حمام می‌كنید، از صابون‌‌هایی كه معطر هستند و رایحه قوی دارند، استفاده نكنید. برای پاك كردن چشم‌های نوزاد هم از یك پارچه تمیز یا حوله نرم استفاده كنید. پارچه را مرطوب كرده و از گوشه داخلی چشم به سمت بیرون به آرامی روی پلك نوزاد بكشید. وقتی نوزادتان را به حمام می‌برید حتما با دست‌تان روی پیشانی‌اش را بپوشانید تا كف صابون یا شامپو وارد چشم‌های او نشود.

اگر در چند ماه اول چشم‌های نوزادتان بی‌هدف این‌طرف و آن طرف می‌رود، نترسید! ممكن است به‌نظر برسد نوزادان تا چند هفته اول چشم‌شان چپ است! ولی این موضوع طبیعی است و نوزاد شما در حال تمرین برای به دست آوردن كنترل كامل روی ماهیچه‌های چشم‌هایش است.

اصول مراقبت از نوزاد

اصول مراقبت از نوزاد

چطور از جوش پوشك نوزادجلوگیری كنم؟

ناحیه تناسلی نوزادان نیاز به مراقبت خاصي دارد. پوشك نوزادتان را باید به‌طور منظم عوض كنید، به‌خصوص این که نباید اجازه دهید تا پوشك كثیف در پای نوزاد بماند. بعد از هر بار عوض كردن پوشك و شستشوی نوزاد، باید صبر كنید تا پای او كاملا خشك شود و بعد پوشك را بپوشانید. برای جلوگیری از جوش پوشك می‌توانید از روغن‌های ملایم نوزاد یا روغن مایع معمولی استفاده كنید. پزشكان استفاده از پودر را توصیه نمی‌كنند چون ممكن است باعث مسمومیت نوزاد شود. در مورد پسربچه‌ها موقع باز كردن پوشك این كار را به آهستگی انجام دهید چون باز كردن ناگهانی پوشك باعث ادرار كردن غیرارادی آن‌ها می‌شود. در مورد دختر بچه‌ها هم یادتان باشد پای آن‌ها را از جلو به عقب بشویید، برعكس این حالت باعث می شود تا عفونت‌های مدفوعی به سمت جلو راه پیدا كرده و نوزاد را دچار عفونت ادراری كنند.

 

بند ناف نوزاد كی‌می‌افتد؟

بند ناف معمولا تا پایان هفته دوم یا سوم با نوزاد شما خواهد بود البته استثناهایی هم وجود دارد. مثلا ممكن است برای بعضی از نوزادان افتادن بند ناف ۸ هفته طول بكشد. برای مراقبت از بند ناف به نكات زیر توجه كنید:

  • منطقه اطراف بند ناف را خشك وتمیز نگهدارید.
  •  نوزاد را برای حمام كردن به‌طور كامل درون وان فرو نبرید، تا زمانی كه بند ناف بیفتد با اسفنج مرطوب بدن نوزاد را تمیز كنید.
  • هنگام تعويض پوشك لبه بالاي آن را زير بند ناف تا كنید تا بند ناف در معرض هوا قرار داشته باشد و با ادرار تماس پيدا نكند.
  • در هواي گرم به نوزاد بايد فقط پوشك و يك تي شرت گشاد بپوشانید تا جريان هوا زير لباسش برقرار شده و بند ناف سريع‌تر خشك شود.
  • از پوشاندن لباس‌هاي زير دكمه دار تا زماني‌كه بند ناف بيفتد خودداري كنید.
  • هيچگاه سعي نكنيد بند ناف را با دست بكنيد حتي اگر خيلي شل شده باشد و تنها اتصال آن رشته‌اي نازك باشد. بگذارید بند ناف خودش بیفتد.

 

چگونه ناخن نوزاد را بگیرم؟

نوزاد شما در بدو تولد آن‌قدر كوچك است كه بعید است بتوانید بدون آسیب زدن به انگشت‌های نازكش ناخن‌های او را بگیرید. بنابراین بهتر است، صبر كنید تا یك ماهی بگذرد. بعد می‌توانید به كمك ناخن‌گیر مخصوص نوزاد، ناخن‌های او را كوتاه كنید. برای این‌كه در این مدت كوچولو با ناخن‌هایش صورتش را خراش ندهد، می‌توانید دست‌هایش را با دستكش‌ بپوشانید. 

اصول مراقبت از نوزاد

اصول مراقبت از نوزاد

چگونه نوزاد را حمامش كنم؟

تا قبل از افتادن بند ناف نباید نوزاد را كاملا در آب فروببرید بلكه باید با استفاده از اسفنج مرطوب او را تمیز كنید. نوزاد را روی یك سطح صاف بخوابانید و «چشم از او برندارید!» نوزاد را كاملا لخت نكنید. در طول تمیز كردن هر قسمت از بدن نوزاد، بقیه بدن او باید در حوله پیچیده باشد. 
تمیز كردن را از چشم‌ها شروع كنید. با یك حوله تمیز چشم‌های نوزاد را پاك كنید. برای پاك كردن گوش‌ها و بینی هم مانند چشم، فقط از آب ساده استفاده كنید. بقیه قسمت‌های صورت را می‌توانید با یك صابون ملایم بچه غیرمعطر پاك كنید. بعد از شستن صورت آن را به آرامی خشك كنید.
موقع شستن بدن نوزاد توجه خاصی به نواحی پشت گوش‌ها، چین‌های گردن، بازوها و ناحیه تناسلی او داشته باشید. قبل از لباس پوشاندن به نوزاد اطمینان حاصل كنید كه همه جای بدن او كاملا خشك شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم