هشت راه برای بهبود ارتباط پرستار سالمند  با سالمند
31 اکتبر, 2018
پیر گوشی و کم شنوایی در سالمندان
10 نوامبر, 2018

پرستاری و مراقبت از سالمند در منزل

پرستاری از سالمند در منزل

پرستاری از سالمندان در منزل خودشان مزایایی فراوانی دارد. از جمله؛ راحت تر بودن فرد میانسال و داشتن حس آرامش و امنیت بیشتر، افزایش امید به زندگی و طول عمر فرد میانسال، اطمینان خاطر فرزندان و سایر بستگان از سلامت و آسایش او، عدم قطع ارتباط با خانواده، دوستان و همسایه ها و کاهش آسیب های روحی روانی، کمتر دچار شدن فرد به بیماری های مختلف جسمی به دلیل بالا بودن کیفیت مراقبت.

طبق گزارشات و آمار‌هایی که اخیرا پژوهشگران به آن‌ها دست پیدا کرده اند، بین سالمندانی که در خانه و در کنار خانواده‌ی خود زندگی می‌کنند و سالمندانی که در آسایشگاه‌ها روزگار را سپری می‌کنند، از لحاظ سلامتی روحی و جسمی تفاوت‌هایی وجود دارد. افرادی که در سرای سالمندان زندگی می‌کنند در مقایسه با افرادی که در خانه و در کنار فرزندان و خویشان خود هستند، بیشتر دچار افسردگی و بیماری‌های روحی خواهند شد. آمارها نشان می‌دهد تنها ۳ درصد از سالمندانی که در خانه‌ی خود هستند دچار افسردگی می‌شوند و این عدد برای افراد ساکن در سرای سالمندان به ۱۵ تا ۲۵ درصد افزایش پیدا می‌کند که عدد قابل توجهی است.

پرستاری و مراقبت از سالمند در منزل

پس از گسترش شهرنشینی و صنعتی شدن شهر‌ها سرای سالمندان برای کمک به خانواده‌ها ایجاد شد. با این حال اکثر سالمندان ترجیح می‌دهند که با وجود سختی‌ها در خانه‌ای زندگی کنند که سال‌های متمادی در آنجا بوده و شاهد بزرگ شدن و رشد فرزندان خود بوده اند. محققان پیشنهاد می‌کنند که در هر صورت بهتر است که سالمندان در خانه نگهداری شوند و در صورت وجود نیاز مبنی بر مراقبت از سالمندان از خدمات در منزل مانند پرستاری در منزل استفاده کنند و در صورت نبود امکان نگهداری سالمند در منزل او را به آسایشگاه هدایت کرد.

از دیگر تاثیرات انتقال سالمندان به آسایشگاه ایجاد حس تحقیر، تنهایی، شکست، طردشدگی و غم است که همه‌ی این احساسات با کمبود ملاقات از او بیشتر خواهد شد. انتقال سالمند به صورت اجباری به آسایشگاه، انتقال او بدون آگاهی و یا در نبود آگاهی حس طردشدگی و قدرنشناسی فرزندان را در او به وجود خواهد آورد.

دستمزد پرستار سالمند

میزان هزینه‌های پرستار سالمند وابسته به میزان توانایی‌ها، بیماری، نوع ناتوانی، ساعات کاری و تعداد روزهای هفته خواهد بود. بسته به این که خانواده‌ی سالمند چه انتظاراتی از پرستار دارند و این که چه وظایفی را بعهده‌ی پرستار می‌‌گذارند، حقوق پرستار سالمند در منزل نیز متفاوت خواهد بود.

یکی از مهم ترین مسائل در تعیین هزینه پرستار سالمند در منزل توجه به این نکته حیاتی است که آیا سالمند سالم است و از لحاظ بدنی در وضعیت قابل قبولی است یا بیمار است و این که بیماری او از چه نوعی است؟ بیماری مزمن است؟ بیماری باعث از کار افتادن همه یا بخشی از بدن وی شده است یا خیر؟ آیا سالمند قادر به انجام کارهای اولیه مانند غذا خوردن و رفتن به توالت می‌باشد یا خیر؟قادر به حرکت هست یا نه؟ بیقراری یا شب نخوابی دارد؟ زخم بستر یا زخم دیابتی دارد یانه ؟ با توجه به همه این موارد نیروی درخواستی  اگر کمک بهیار یا مراقب ساده یا بهیار باشد دستمزد های متفاوتی خواهند داشت.

وظایف پرستار سالمند

مهم‌ترین وظایف پرستاران افراد میانسال را می توان در پنج گروه خلاصه کرد: وظایف مربوط به بهداشت سالمند، وظایف مربوط به سلامتی جسمی، وظایف مربوط به سلامت روحی روانی، وظایف مربوط به تغذیه، وظایف مربوط به امور منزل.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم