مکانیزم بیماری فشار خون بالا
پیشگیری و نحوه کنترل فشار خون بالا در سالمندان
11 آگوست, 2021
نگهداری بیمار در منزل چه مزیتی دارد
نگهداری بیمار در منزل چه مزیتی دارد؟
14 آگوست, 2021

وظایف و حقوق پرستار سالمند در منزل

هزینه نگهداری سالمند

وظایف و حقوق مراقب سالمند در منزل

وظایف و حقوق مراقب سالمند در منزل

نگهداری از سالمندان در برخی شرایط مانند ابتلا به بیماری آلزایمر یا داشتن ناتوانی‌های جسمیُ برای اعضای خانواده بسیار دشوار است. افراد ساعاتی در طول روز را در محل کار خود به سر می‌برند و برای پرستاری از سالمندی که به مراقبت مداوم نیاز دارد، نمی‌توانند برنامه درستی تنظیم کنند.

در چنین شرایطی توصیه می‌شود که ساعاتی از روز را از کمک مراقب سالمند بهره ببرند. بنابراین اگر شما هم در اعضای خانواده خود، سالمندی دارید که چنین شرایطی دارد، می‌توانید از کمک خدمات پرستاری استفاده کنید.

نگهداری از سالمند بیمار در منزل

بیماری و کهولت سن، اگرچه زندگی را برای فرد دشوار می‌کند، اما به منزله پایان کار نیست. افراد سالمند نیز مانند رده‌های سنی دیگر به محبت، آرامش خیال و راحتی نیاز دارند. بنابراین بسیار خوب است که در منزل شرایطی را فراهم کنیم تا سالمند نیز از زندگی لذت ببرد و با حس کردن خانه و خانواده  کیفیت زندگی بهتری را تجربه کند. آنچه سالمند نیاز دارد محیطی امن و آرام و فردی دلسوز برای پرستاری از او است.

البته همیشه بحث کهولت سن و ناتوانی‌های جسمی و ذهنی مطرح نیست. به طور کلی کمک گرفتن از پرستار بیمار در منزل، برای تمام افراد در دسترس است، چرا که بسیاری علاقه‌ای به ماندن در بیمارستان ندارند و ترجیح می‌دهند بهبودی خود را در منزل بدست آورند. به این ترتیب نه تنها استقلالشان حفظ می‌شود، بلکه دوره درمان راحت‌تری را می‌گذرانند.

نگهداری از سالمند بیمار در منزل

وظایف مراقب سالمند در منزل چیست؟

افرادی که به عنوان مراقب سالمند مشغول به کار هستند، باید در وهله اول شرایط زندگی بیمار را بررسی کرده و بهترین برنامه را برای هر روز تنظیم کنند. بنابراین وظایف مراقب سالمند در منزل را می‌توانیم به صورت زیر بیان کنیم:

  • کسب اطلاع از بیماری‌های سالمند

بسیار مهم است که پرستار به خوبی بداند سالمند مبتلا به چه بیماری‌هایی است. به این ترتیب می‌تواند علائم او را با بیماری مطابقت داده و اقدامات لازم را انجام دهد. همچنین می‌تواند با رصد حالات بیمار و ثبت آن‌ها، اطلاعاتی دقیق برای ویزیت‌های بعدی بیمار و پزشک آماده کند. از آنجایی که پرستاران برای انجام مراقبت‌های پزشکی آموزش دیده‌اند، این مورد می‌تواند کمک بزرگی به روند درمان سالمند کند.

  • بررسی دقیق داروهای سالمند

استفاده داروها در زمان درست و با تعداد وعده تجویز شده بسیار مهم است. از وظایف مراقب سالمند در منزل، این است که داروها را با برنامه‌ریزی دقیق به بیمار بدهد و از عوارض هر کدام آگاه باشد. همچنین آگاهی از علائم حساسیت دارویی بسیار مهم است. این اطلاعات کمک می‌کند تا هرچه سریع‌تر دارویی که در بیمار ایجاد حساسیت کرده است شناسایی شده و پس از مشورت با پزشک جایگزین شود.

  • انجام تزریقات و مراقبت‌های پزشکی

پرستار وظیفه دارد، تزریقاتی مانند انسولین و سرم را انجام دهد و در مواردی که بیمار سند یا لوله‌های غذایی دارد از آن‌ها مراقبت کند. همچنین انجام تزریق‌های وریدی نیز لازمه کار پرستاری در منزل است. این موارد از توانایی‌های اولیه پرستاران هستند و این افراد برای انجام تک تک آن‌ها آموزش دیده‌اند.

 

انجام تزریقات و مراقبت‌های پزشکی

  • نظافت سالمند و رسیدگی به کارهای شخصی او

در شرح وظایف خدمات پرستاری در منزل، این مورد وجود دارد که پرستار باید به نظافت سالمندی که توان کافی ندارد رسیدگی کند. این مورد شامل پانسمان زخم‌ها و تمیز کردن آن‌ها نیز می‌شود.

  • تدوین برنامه روزانه

سالمندان در طول روز به تعداد کافی وعده غذایی مقوی، تحرک و فعالیت‌های فیزیکی و گاهاً درمان‌هایی مانند کاردرمانی یا گفتار درمانی نیاز دارند. بنابراین یکی از مهمترین وظایف مراقب سالمند در منزل این است که زمان را به خوبی مدیریت کند تا هیچ کاری از برنامه عقب نیفتد.

  • تهیه غذای سالم

از دیگر مواردی که در شرح وظایف خدمات پرستاری منزل به چشم می‌خورد، تدوین و اجرای رژیم غذایی است. پرستاران به خوب می‌دانند که هر بیماری نیاز به چه رژیمی دارد و به راحتی می‌توانند بر طبق آن به حفظ  سلامت سالمند کمک کنند.

  • رسیدگی به نیازهای روحی سالمند

نیازهای جسمی تنها بخشی از آن چیزی است که باید تأمین شود. برای پاسخ به نیازهای روحی، پرستار می‌تواند از خلاقیت خود استفاده کند. آنچه مسلم است داشتن روابط عمومی بالا، خوش خلقی و صبر و حوصله از ویژگی‌هایی است که به پرستار کمک می‌کند تا بیمار را شاد و آرام نگه دارد. اگر سالمند توانایی رفتن به پارک را دارد، پرستار باید او را همراهی کند. رفتن به پارک فعالیتی مفرح است و گنجاندن آن در برنامه روزانه نتایج خوبی دارد. به طور کلی فعالیت‌هایی نظیر خواندن کتاب، صحبت کردن و پخش کردن موسیقی و فیلم در سلامت روح افراد مسن مؤثر است.

  • انجام امور منزل

نظافت منزل، درست کردن غذا و انجام خرید، مواردی هستند که در بین وظایف مراقب سالمند در منزل وجود دارند. به هر حال پرستار قرار است ساعات زیادی را در خانه بیمار بگذراند و نگهداری از بیمار شامل این امور نیز می‌شود.

انجام امور منزل

هزینه نگهداری سالمند در منزل چقدر است؟

هزینه نگهداری سالمند در منزل، شامل حقوق پرستار و هزینه‌های جانبی سالمند است. حقوق مراقب سالمند در منزل، مانند سایر مشاغل از طرف وزارت کار مشخص می‌شود و بستگی به مهارت‌های افراد دارد. پرستاری که سابقه، مهارت و خوشنامی بیشتری دارد، طبیعتاً حقوق بیشتری نیز دریافت می‌کند.

آنچه مسلم است، هزینه نگهداری سالمند در منزل، بسیار کمتر از بیمارستان و آسایشگاه است. به همین دلیل بسیاری از افرادی که توان پرداخت هزینه‌های بیمارستان را ندارند، تصمیم می‌گیرند تا دوران نقاهت از بیماری را در خانه خود بگذرانند. البته جدای از بحث هزینه، راحتی و استقلال بیمار نیز در منزل بسیار بیشتر است.

هزینه نگهداری سالمند

سخن پایانی؛ استفاده از  خدمات پرستاری ارسطو

حال که دیدیم وظایف مراقب سالمند در منزل چیست، باید بگوییم که مجموعه خدمات پرستاری ارسطو، پرستارانی مجرب و دلسوز را در تیم خود دارد که آماده کمک رسانی به سالمندان خانواده شما هستند.

پرستاران ما با پشتکار و صداقت آماده کمک به خانواده‌هایی هستند، که سالمندان آن‌ها نیاز به مراقبت بیشتری دارند. تعهد به کار، کمک به کیفیت زندگی سالمند، تعیین رژیم غذایی و برنامه روزانه از جمله فعالیت‌هایی است که پرستاران ما برای آن آموزش دیده‌اند. امیدواریم سلامتی در خانه‌ها جاری باشد، اما گاهی نیاز است تا با کمک یکدیگر از سختی بیماری بگذریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم