ان جی تیوب (NG-tube) سیلیکونی
1 آگوست, 2020
انواع اکسیژن درمانی در منزل
1 آگوست, 2020

همدم سالمند در منزل

زمانی که سن افزایش پیدا می­کند، علاوه بر اینکه فرد دچار بعضی از ضعف ­های جسمانی می­شود، از لحاظ روحی نیز بیشتر احساس تنهایی کرده و دچار انزوای اجتماعی می­شود. بعضی از سالمندان هستند که تمام کارهایشان را خود انجام می­دهند و دارای استقلال می­باشند ولی این­ها کافی نیستند. هرچقدر هم که فرد مسن دارای استقلال باشد، نیاز دارد با یکنفر صحبت کند. فرد مسن علاقه دارد که خاطرات و تجربیات خود را با دیگران در میان بگذارد. بنابراین زمانیکه فردی بعنوان همدم در کنار آن­ها قرار می­گیرد، می­تواند اوقات خوبی را برایشان بسازد.

چه زمانی نیاز است از همدم سالمند کمک بگیریم

یکی از دلایلی که باعث می­شود فرد مسن دچار انزوای اجتماعی، افسردگی و حتی محدودیت ­های حرکتی شود تنهایی است. همدم سالمند زمانی استخدام می­شود که فرد مسن تنها می­باشد و فرزندان او غرق در مشغله های زندگی هستند. همدم سالمند در کارهای روزانه­ به او کمک می­کند و سعی می­کند با برنامه­ ریزی دقیق، اوقات فراغت فرد مسن را با فعالیت ­های مختلف پر کند که این کار باعث می­شود افسردگی و استرس فرد کاهش پیدا کند. همدم سالمند می­تواند تمام وقت یا در روزهای مشخص از هفته و یا ساعات مشخصی در روز می­تواند مشغول شود و فرد مسن را همراهی کند.

همدم سالمند می­تواند بسیاری از کارهای غیر پزشکی را نیز انجام دهد که شرح خواهم داد.

 • بعضی از بازی ­های رایانه ای است که به تقویت حافظه کمک می­کند. همدم سالمند می­تواند این بازی­ها را به سالمند آموزش دهد علاوه بر این با آموزش استفاده از اینترنت، فرد مسن می­تواند با راه دور ارتباط برقرار کند و از اخبار روزانه اطلاع پیدا کند.
 • خواندن کتاب و گوش دادن به کتاب­های صوتی یا حتی خواندن کتاب برای سالمند از کارهای مفیدی است که مراقب می­تواند انجام دهد. حتی فرد مسن می­تواند در گروه­های کتابخوانی عضو شود و با افراد بیشتری ارتباط بگیرد.
 • ساده ترین ورزشی که به سالمند پیشنهاد می­شود تا انجام دهد پیاده ­روی در باشگاه، خانه و اطراف خانه است. ورزش باعث کاهش استرس و فشار خون فرد می­شود. مراقب می­تواند در ترغیب کردن فرد مسن به ورزش کمک کند.
 • فیلم دیدن همراه سالمند در خانه یا حتی با هم به سینما رفتن از فعالیت­ هایی است که قسمتی از اوقات فراغت او را پر می­کند. این فعالیت باعث می­شود که حافظه کوتاه مدت تقویت شده و از گرفتن آلزایمر جلوگیری شود.
 • آب دادن به گل­ها و کار باغبانی از فعالیت­هایی است که سالمندان بسیار از آن لذت می­برند. این کار بسیار تاثیر مثبتی بر روحیه آنان دارد و نیز هماهنگی بین چشم و دست آنان را افزایش می­دهد.

علاوه بر موارد بالا می­توان موارد زیر را نیز اضافه کرد:

 • خرید مواد غذایی
 • گرفتن دارو‌ها از داروخانه
 • کمک به تهیه میان وعده ها و وعده‌های غذایی سبک
 • یادآوری سالمندان برای مصرف دارو
 • اطلاع رسانی به اعضای خانواده از وضعیت سالمندان
 • بیرون بردن زباله

این فعالیت­ها باعث می­شود که ارتباط قوی و صمیمانه­ای میان مراقب و فرد مسن بوجود بیاید. با افزایش سن سالمند دیگر احساس تنهایی نمی­کند و از زند­گی­اش می­تواند لذت ببرد.

 

شماره تماس : ۷۷۲۶۱۶۲۸-۷۷۲۶۱۶۷۳ -۰۹۳۳۵۱۶۴۵۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم