آنچه که باید کسانیکه سالمند در منزل دارند بدانند
18 فوریه, 2017
آنژین قلبی
18 فوریه, 2017

دیابت چیست وانواع آن کدام است؟

دیابت چیست وانواع آن کدام است؟

دیابت یا بیماری قند، یعنی قند خون بالاتر از مقدار طبیعی و تبعات آن برای اعضاء مختلف بدن، مواد غذایی در داخل دستگاه گوارش (معده و روده)شکسته شده وبه قند ساده ای به نام  گلوکز تبدیل می شود.

بعد از فرایند تجزیه غذا به قند: گلوکز وارد جریان خون می شود و این همان چیزی است که به آن قند خون می گوییم. گلوکز با قند، مهم ترین منبع انررژی بدن ما می باشد.

دیابت چیست

سلول های بدن شما برای استفاده از گلوکز، نیاز به انسولین دارند.

مطالب مهم دیگر از جمله: پرستار سالمند، درمان زخم بستر، تزریقات در منزل و اعزام آمبولانس به محل را در صورت تمایل می توانید مطالعه کنید.

انسولین چیست؟

انسولین هورمونی است که توسط غده پانکراس یا لوزالمعده ساخته می شود و همانند کلیدی در سلول را برای ورود گلوکز باز می کند.

اگر چرخه متابولیسم (سوخت و ساز) بدن شما طبیعی باشد، سلول های بدن شما توانایی لازم برای استفاده از گلوکز موجود در جریان خون را دارند. اما اگر بدن شما توانایی لازم جهت تولید مقدار کافی انسولین و یا استفاده مطلوب از آن را نداشته باشد، گلوکز (قند خون) وارد سلول های بدن نمی شود وسطح آن در خون از مقدار طبیعی فراتر می رود. به این حالت دیابت گفته می شود.

انسولین چیست؟

دیابت به دو نوع عمده تقسیم می شود:

دیابت نوع اول

در این نوع دیابت یا انسولین ساخته نمی شود و یا مقدار آن ناچیز است. بنابرابن فرد مبتلا به دیابت نوع یک، برای ادامه حیات به تزریق انسولین نیاز دارد.

دیابت نوع دوم

در این نوع از دیابت، لوزالمعده هنوز قادر به تولید انسولین مورد نیاز سلول های بدن هست (گرچه به مقادیر ناکافی) ولی سلول های بدن به انسولین موجود در خون پاسخ نمی دهند. دیابت نوع دو شایع ترین شکل بیماری قند است. این نوع از دیابت بیشتر در افراد میان سال و سالخورده دیده می شود و غالبا زمینه ارثی دارد.  وجه مشترک دیابت نوع ۱و۲، سطح بالای قند خون در هردوی آن هاست.

دیابت غیر وابسته به انسولین

اکثر قریب به ۹۲ درصد مبتلایان به دیابت در این دسته قرار دارند. این دسته از بیماران بدنشان در مقابل انسولین مقاوم شده و ترشح انسولین به صورت کافی اعمال نمی شود.

دیابت غیر وابسته به انسولین 

مهم ترین عوامل دیابت غیر وابسته به انسولین

۱_ سن بیشتر از ۴۵ سال
۲_ سابقه ی دیابت بارداری در خانم ها
۳_ سابقه خانوادگی در بستگان درجه ی یک
۴_ چاقی شکمی و اضافه وزن
۵_ استعمال سیگار
۶_ فشار خون بالا
۷_ کلسترول و تری گلیسرید بالا

جمع بندی

بیماری دیابت بسیار خطر ناک بوده و اهمیت این امر بر هیچ کدام از یک ما پوشیده نیست، لذا لازم است در این زمینه دستورات پزشک معالج را به خوبی رعایت کنید. جهت هر گونه مشاوره رایگان در مورد بیماری دیابت و موارد پزشکی شما می توانید با تیم تخصصی خدمات پرستاری ارسطو به صورت شبانه روز در ارتباط باشید و پاسخ های خود را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم