روش‌‌های گفت و گوی تاثیر گذار با سالمندان

نادر ترین گروه های .خونی
کمیاب‌ترین گروه خونی در دنیا
25 ژانویه, 2022
مرض آبله میمون (monkey pox) چیست؟
مرض آبله میمون (monkey pox) چیست؟
22 می, 2022

روش‌‌های گفت و گوی تاثیر گذار با سالمندان

روش__های گفت و گوی تاثیر گذار بر سالمندان

 

روش‌‌های گفت و گوی تاثیر گذار با سالمندان

روش‌های گفت و گوی تاثیر گذار با سالمندان به اشکال مختلفی وجود دارد. ارتباط با والدین سالخورده به دلیل کاهش حافظه، کاهش توانایی پردازش اطلاعات، مشکلات شنوایی یا بینایی و گاهی اوقات حتی جدایی از دوستان خود یا جامعه‌ای می‌تواند چالش برانگیز باشد. خوشبختانه، برقراری ارتباط یک مهارت آموخته شده است، بنابراین صحبت کردن با افراد مسن می‌تواند با تمرین آسان‌تر شود. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، در اینجا هفت نکته وجود دارد که می تواند ارتباط با سالمندان را آسان تر کند:

 

روش__های گفت و گوی تاثیر گذار بر سالمندان

  1. صبور باشید

اولین راه از روش‌های گفت و گوی تاثیر گذار با سالمندان صبور بودن است. مکالمه شما با یکی از عزیزان ارشد ممکن است با سرعتی متفاوت از آنچه که به آن عادت دارید یا با آن راحت هستید اتفاق بیفتد. با این حال، عجله نکنید. اجازه دهید لحظاتی سکوت کند؛ آماده باشید و چند لحظه صبر کنید تا بفهمند چه می خواهند بگویند. مکالمه را در یک زمان روی یک موضوع نگه دارید و از پرسیدن چند سوال پشت سر هم خودداری کنید. این می تواند برای افراد مسن گیج کننده باشد. همچنین، از این به عنوان فرصتی برای تمرین گوش دادن فعال استفاده کنید.

 

  1. سوال بپرسید

پرسیدن سوال از سالمندان یکی از با ارزش‌ترین روش‌های گفت و گوی تاثیر گذار با سالمندان است. در مورد خواسته‌ها یا نیازهای عزیز ارشد خود فرضیات خود را در نظر نگیرید. ضروری است که سالمندان احساس استقلال داشته باشند. متأسفانه، بسیاری از افراد مسن این موضوع را از دست می دهند زیرا دیگران شروع به تصمیم‌گیری برای آنها می‌کنند. به عنوان مثال، به جای اینکه به اعضای خانواده خود بگویید برای ناهار چه می‌خورند، از آنها بپرسید که چه می‌خواهند. اگر در فکر کردن به گزینه ها مشکل دارند، دو یا سه انتخاب به آنها بدهید. صرف نظر از سن، همه می‌خواهند احساس کنند که شنیده می‌شوند.

سوالات نیز می توانند راه بسیار خوبی برای شروع یا حفظ مکالمه باشند. شما می توانید سوالات مربوط به خاطرات خویشاوند ارشد خود را بپرسید تا در مورد تجربیات زندگی آنها بیشتر بدانید. بسیاری از افراد مسن دوست دارند داستان هایی در مورد زندگی خود به اشتراک بگذارند، و پرسیدن سؤالات به او نشان می‌دهد که شما می‌خواهید آنچه را که آنها می‌گویند بشنوید. در اینجا چند ایده برای سوالات یادآوری وجود دارد:

 

مکان مورد علاقه شما که به آن سفر کردید کجا بوده است؟

افتخار آفرین‌ترین دستاورد شما چیست؟

سرگرمی‌های مورد علاقه شما چیست؟

بهترین دوستان شما در دوران رشد چه کسانی بودند؟

اولین شغل شما چه بود؟

چه توصیه‌ای برای جوان‌ترها دارید؟

 

  1. بحث را شروع نکنید

سومین روش از روش‌های گفت و گوی تاثیر گذار با سالمندان، شروع نکردن بحث است. افرادی که در دوره‌های مختلف بزرگ شده‌اند، تمایل دارند نظرات متفاوتی در مورد سیاست، مسائل اجتماعی و انتخاب سبک زندگی داشته باشند. حتی اگر شما و عزیزتان با هم مخالف هستید، سعی کنید نبردهای خود را انتخاب کنید. احتمالاً با بحث کردن با آنها نظر مادام العمر آنها را تغییر نمی‌دهید و شروع درگیری می‌تواند آنها را مضطرب یا منزوی کند.

 

بحث را شروع نکنید

  1. تسلیم نشوید

اگر هنگام گفت و گو تسلیم شوید، نمی‌توانید به گفت و گوی تاثیر گذار با سالمندان بپردازید. برخی از افراد عادت بدی دارند که با افراد مسن صحبت کنند. اگر کسی که دوستش دارید در شنیدن یا پردازش زبان مشکل دارد، صحبت کردن به کندی، صحبت کردن با لحن عمیق‌تر و افزایش صدای خود می‌تواند مفید باشد. هر چند مراقب باشید که از آنها حمایت نکنید.

 

بین واضح صحبت کردن و صحبت کردن به گونه‌ای که دارید با یک کودک صحبت می‌کنید مرز باریکی وجود دارد. درک گفتار کندتر و عمیق‌تر برای سالمندان آسان‌تر است، اما لازم نیست هنگام برقراری ارتباط با سالمندان از زبان کودکانه استفاده کنید. گاهی اوقات، افراد هنگام صحبت با بزرگسالان مسن با صدای بلندتر صحبت می‌کنند، که فقط شنیدن واضح کلمات را برای آنها دشوارتر می‌کند.

 

 

  1. از عبارات “من” استفاده کنید

از روش‌های گفت و گوی تاثیر گذار با سالمندان، استفاده از کلمه‌‌” من ” است. این یک تکنیک مفید برای ارتباط موثر با افراد در هر سنی است، نه فقط با سالمندان. وقتی دیگران از جملات “شما” استفاده می‌کنند، مردم احساس می‌کنند مورد حمله قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، اگر کسی بگوید: “شما باید زود بخوابید”، ممکن است احساس کنید که در اطراف شما رئیس شده‌اید. اگر کسی بگوید: «همیشه فراموش می‌کنید برای قرار ملاقات با پزشک خود برنامه ریزی کنید»، ممکن است احساس کنید که به شما برچسب ناعادلانه زده شده است.

 

اگر هنگام صحبت با یک سالمند بیشتر از جملات “شما” استفاده می‌کنید، ممکن است با عقب نشینی یا حالت تدافعی پاسخ دهند. برای حفظ یک رابطه سالم در حین انتقال همان پیام، سعی کنید جملات «تو» را به عبارت «من» تغییر دهید. برای مثال، می‌توانید بگویید: «من فکر می‌کنم مهم است امشب زود بخوابید» یا «من به شما کمک می‌کنم که قرار ملاقات‌هایتان را به خاطر بسپارید». با این سبک ارتباط می‌توانید بر تلاش تیمی تاکید کنید و از کنترل یا انتقاد از محبوب خود اجتناب کنید.

 

  1. عوامل حواس پرتی را کاهش دهید

اگر عوامل حواس پرتی را کاهش دهید، می‌توانید به یکی از روش‌های گفت و گوی تاثیر گذار با سالمندان راه پیدا کنید. سالمندان نسبت به بزرگسالان جوان‌تر نسبت به صداها حساس‌تر هستند، بنابراین سر و صدای پس‌زمینه می‌تواند برقراری ارتباط با افراد مسن را دشوار کند. اگر عزیزان بزرگتر شما در شنوایی مشکل دارند، سر و صدای اضافی می تواند درک کلمات شما را برای او سخت‌تر کند. اگر آنها با زوال شناختی روبرو هستند، محرک‌های بیش از حد می تواند ناراحت کننده باشد.

 

هنگامی که با خویشاوند ارشد خود صحبت می‌کنید، تلویزیون، رادیو یا سایر وسایل پر سر و صدا را خاموش کنید. سعی کنید حواس پرتی بینایی را نیز کاهش دهید. در حین صحبت با عزیزتان رو به رو شوید تا او بتواند حرکت لب‌های شما را تماشا کند و عبارات غیرکلامی شما را ببیند. صحبت کردن رو در رو معمولا راحت‌تر از صحبت کردن از طریق تلفن است زیرا آنها می‌توانند صدای شما را واضح‌تر بشنوند. هنگامی که نیاز به گفتگوی جدی دارید، این کار را در خانه انجام دهید، جایی که کنترل بیشتری بر محیط و حواس‌پرتی‌های احتمالی دارید.

 

  1. بخند

وقتی خنده روی لب‌های سالمند خود بیاورید به راحتی می‌توانید یک گفت و گوی تاثیر گذار با او داشته باشید. هیچ کس برای طنز پیر نیست. در حالی که احترام گذاشتن به اقوام ارشد خود بسیار مهم است، خندیدن و شوخی کردن با آنها می‌تواند پیوند شما را تقویت کند و شادی را در روز آنها به ارمغان بیاورد. افراد مسن کمتر از افراد جوان از شوخ طبعی تهاجمی لذت می‌برند که دیگران را به سخره می‌گیرد، اما آنها تمایل دارند طنز خودافزاینده را که شامل دیدن جنبه‌های خنده دار موقعیت های استرس زا است، ترجیح دهند.

خنده با سالمند

گفتگو برای سالمندان برای حفظ سلامت شناختی و کیفیت زندگی آنها مهم است. هر کس متفاوت است، بنابراین ممکن است مجبور شوید رویکرد و سبک خود را بر اساس شخصیت سالمندان تنظیم کنید. مهمتر از همه، مطمئن شوید که به عزیزان خود فضایی برای صحبت کردن و گوش دادن فعالانه به آنچه که آنها می‌گویند، بدهید.

 

چنانچه در تهران سکونت دارید و سالمندانی دارید که تنها و یا دچار بیماری‌های مزمنی مانند: آلزایمر، دیابت، معلولیت جسمی و … هستند، اصلا نگران نباشید، مرکز خدمات پرستاری ارسطو با بیش از ۱۰ سال تجربه کاری در سطح استان و مجوز و قرار داد رسمی در کشور، بهترین امکانات را با مناسب‌ترین قیمت‌ها در زمینه‌ی درمان زخم بستر، پرستار سالمند در منزل، رادیولوژی در منزل و … برای راحتی شما عزیزان به ارمغان می‌آورد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم