پوشش بیمه ای خدمات مراقبت در منزل

پرستار سالمند در منزل
26 آگوست, 2018
پرستاری سالمند بعد از ترخیص از بیمارستان
5 سپتامبر, 2018

 پوشش بیمه ای خدمات مراقبت در منزل

پوشش بیمه ای خدمات مراقبت در منزل آغاز شد

تهران- ایرنا- معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پس از تعرفه گذاری خدمات پرستاری در منزل با تصویب اجرای آزمایشی پوشش بیمه این خدمات، کارگروه های این اقدام تشکیل شده و اقدامات لازم برای اجرای پایلوت این طرح شروع شده است.

مریم حضرتی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: پس از اینکه طرح پایلوت پوشش بیمه‌ای خدمات مراقبت در منزل در شورای عالی بیمه مصوب شد. کارگروه‌های اصلی و تخصصی خدمات مراقبت در منزل برای پنج دسته بیماری در وزارت بهداشت تشکیل شد و نمایندگان پزشکان، پرستاران و سازمان‌های بیمه‌گر در این کارگروه‌ها حضور دارند.
وی درباره تعرفه‌های خدمات پرستاری در منزل نیز گفت: تعرفه‌هایی که به صورت تک تک مصوب شده دوباره بازنگری شده و از مراکز  پرستاری و مراقبت در منزل نیز نظرخواهی شده است. آنچه در این برنامه در نظر گرفته شده، هزینه کل خدمات ارائه شده به یک بیمار است. به طور مثال می‌گوییم هزینه مراقبت از یک بیمار سکته مغزی به طور کامل چه میزان خواهد شد. اما تا وقتی طرح به صورت پایلوت اجرا نشود، اشکالات طرح به طور کامل مشخص نخواهد شد.
حضرتی اظهار داشت: نظارت بر مراکز مراقبت در منزل بر عهده شورای هماهنگی پرستاری در استان‌ها شامل روسای دانشکده‌ها، روسای هیئت مدیره‌های نظام پرستاری استان‌ها و مدیران پرستاری دانشگاه است و اگر تخلفاتی در این مراکز وجود داشته باشد می‌توان به این شورا اعلام کرد تا پیگیری شود.
وی درباره کنترل هزینه‌های سلامت افزود: نظام سلامت محدود به بیمارستان نیست و روش‌هایی برای کنترل هزینه‌ها در خارج از بیمارستان نیز وجود دارد که یکی از آنها ارائه خدمات مراقبت در منزل است. اگر پرستاران و پزشکان و کسانی که به طور مستقیم با بیمار در ارتباط هستند پای کار نباشند، مدیریت و کنترل هزینه‌ها امکانپذیر نیست.
حضرتی ادامه داد: اگر بیمار علاوه بر بیماری اصلی خود، دچار افتادن از تخت، زخم بستر و عفونت بیمارستانی شود، علاوه بر افزایش مدت بستری، هزینه‌های نگهداری و نیروهای پرستاری نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین نقش پرستاران و پزشکان می‌تواند بسیار موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم