کمیاب‌ترین گروه خونی در دنیا

آیا زخم بستر باعث مرگ می شود
آیا زخم بستر باعث مرگ می شود؟
23 دسامبر, 2021
روش__های گفت و گوی تاثیر گذار بر سالمندان
روش‌‌های گفت و گوی تاثیر گذار با سالمندان
6 فوریه, 2022

کمیاب‌ترین گروه خونی در دنیا

نادر ترین گروه های .خونی

کمیاب‌ترین گروه خونی در دنیا

گروه‌های خونی مختلفی در سراسر جهان وجود دارند که طبق وجود داشتن و یا عدم وجود مولکول‌های گوناگون در گلبول‌های قرمز به‌وجود می‌آیند. هر انسانی به طور طبیعی یکی از آنها را در بدن خود دارد. AB ،B ،A و O چهار گروه خونی اصلی هستند که برای شناسایی فاکتور Rh در آن‌ها، مورد بررسی قرار می‌گیرند. این گروه‌های خونی از صفات ارثی هستند که هر فرزندی آن را از والدین خود دریافت می‌کند.

نادر ترین گروه های .خونی

RH  خون چیست؟

Rh نوعی پروتئین است که آنتی ژنRh  نام گذاری شده است. این پروتئین در لایه بیرونی گلبول‌های قرمز به راحتی مورد توجه قرار می‌گیرد؛Rh به دو دسته‌ی مثبت و منفی تقسیم شده است؛ وجود این پروتئین، خون Rh مثبت و عدم وجود آن، خون Rh منفی را تشکیل می‌دهد. این عامل تنوع زیادی در گروه‌های خونی ایجاد می‌کند.

RH خون چیست؟

چنانچه که این پروتئین در خون باشد و Rh مثبت را ایجاد کند و آن را به شخصی که خونش Rh منفی است اهدا کنند، سیستم ایمنی شخص گیرنده، با تولید آنتی بادی‌هایی علیه خون تازه تزریق شده، پروتئین را به صورت خطرناکی شناسایی می‌کند و مورد حمله قرار می‌دهد؛ درواقع پروتئین Rh است که موجب پاسخ ایمنی در بدن می‌شود.

افراد دارای خون Rh منفی، فقط به کسانی که Rh منفی و Rhمثبت دارند می‌توانند خون بدهند.

چهار گروه اصلی خون که در ابتدای مطلب ذکر شدند هر یک Rh منفی و Rh مثبت هستند که این‌ها، هشت گروه خونی اصلی را تشکیل می‌دهند.

مطالب مهم دیگر از جمله:پرستار سالمند، درمان زخم بستر، تزریقات در منزل و اعزام آمبولانس به محل را در صورت تمایل می توانید مطالعه کنید.

انواع گروه خونی در دنیا

O مثبت

این گروه خونی شایع ترین گروه‌های خونی در کل جهان است. O مثبت فقط به کسانی که Rh مثبت دارند توان اهدا را دارد و به افرادی که Rh منفی دارند نمی‌توانند خون بدهند.O مثبت در صلیب سرخ بیشتر به‌کار گرفته می‌شود، زیرا میزان گروه خونیRh  مثبت در دنیا به صورت زیادی یافت‌ می‌شود که نشان دهنده ارزشمندی و تاثیر گروه خونیO  مثبت است و از این جهت از گروه‌های خونی دیگر بیشتر مورد نیاز است.

Aمثبت

بعد از گروه خونی Oمثبت، گروه خونی Aمثبت از لحاظ فراوانی در رتبه‌ی دوم قرار می‌گیرد، کسانی که این گروه خونی را دارند در اهدا مورد استقبال قرار می‌گیرند، زیرا این خون از نظر کسانی که صاحب گروه‌های خونی کمیاب هستند و در شرایط بحرانی و اضطراری به سر می‌برند، بسیار گران‌بهاست.

براساس گزارش‌های اخیر از صلیب سرخ آمریکا، متقاضیان زیادی برای دریافت پلاک‌های خون Aمثبت وجود دارند، این متقاضیان کسانی هستند که تحت شیمی درمانی قرار گرفته‌اند.

Bمثبت

خون Bمثبت نسبت به گروه خونی Bمنفی که خونی کمیاب است، رایج و گسترده است. تقاضا برای Bمثبت خیلی کم است؛ با این حال ارزش و اهمیت فراوانی در بین مردم دارد، زیرا بیشتر برای درمان سلول‌های داسی شکل، کم خونی و تالاسمی به کار می‌روند؛ این بیماری‌ها به دریافت منظم خون نیازمند هستند.

ABمثبت

این گروه خونی کاملا در تضاد با گروه O منفی است زیرا از انواع گروه‌های خونی می‌تواند خون دریافت کند اما فقط به گروه همانند خودش اهدا می‌کند. تقاضای ABمثبت چندان زیاد نیست، اما پلاسمای آن با Rh  مثبت و یا منفی بسیار مورد استفاده است. پلاسمای اهداکنندگان زن با ایجاد آنتی بادی‌های زیان‌آور مشکلات فراوانی را ایجاد می‌کند؛ از این رو پلاسمای تازه تنها از خون اهدا کنندگان مرد تولید می‌شود.

Oمنفی

Oمنفی با عنوان اهدا کننده جهانی شناخته شده است و ارزش زیادی در دنیا دارد. این گروه در تزریقات لازم و فوری و و یا شرایطی که گروه خونی شخص گیرنده شناسایی نشده است، کاربرد دارد.

جهانی بودن و درخواست فراوان از این نوع خون در کل دنیا ضمن کمبود خون Oمنفی، از سایر گروه‌ها سریع‌تر تمام می‌شود.

Aمنفی

Aمنفی مثل Bمنفی بدون توجه به مثبت یا منفی بودن گروه‌های ABو A می‌تواند به آنها خون اهدا کند ولی افراد دارای خونA  منفی، از اهداکننده‌ی جهانی یعنی Oمنفی و گروه Aمنفی می‌توانند خون دریافت کنند.

این افراد توان اهدای خون و پلاسما را به همه ندارند اما خونشان ارزش زیادی دارد و اهدا کننده پلاکت به همه‌گروه‌ها در سطح جهان است.

Bمنفی

در دنیا از هر ۵۰ نفر فقط یک نفر این نوع خون را دارد که به گروه‌های مثبت و منفیB و همچنین دو گروه مثبت و منفی AB خون اهدا می‌کند

ABمنفی

ABمنفی کمیاب‌ترین گروه‌های خونی در کل دنیا شناخته شده است. گروهAB مثبت و منفی آنتی بادی ندارد؛ بنابراین همه‌‌ی افراد در صورت تمایل می‌توانند از این گروه، خون مورد نیازشان را دریافت کنند.

انواع گروه خونی در دنیا

خون طلایی چیست؟

در دهه‌ی ۱۹۶۰ نوعی خون جدید کشف شد که هیچ پروتئینی در آن یافت نشد و این شرایط را Rhnull یا همان خون طلایی نامیدند.

کسانی که خون طلایی دارند فقط از افرادی که شرایطی همانند آنها را دارند توانایی دریافت خون دارند؛ در صورت عکس آن، آنتی ژن‌های Rh بر روی گلبول‌های قرمز خون اهدا شده، موجب ایجاد واکنش در دستگاه ایمنی بدن می‌شوند؛ از آنجا که تعداد اندکی از مردم دنیا خون طلایی دارند، به سختی می‌توانند اهدا کننده برای خود پیدا کنند. در جهان از هر شش میلیون نفر فقط یک نفر خون طلایی دارد.

خون طلایی با همه گروه‌های خونی نادر در سیستم Rh سازگار و هماهنگ است و می‌تواند به بسیاری از مردم زندگی ببخشد. ارزش بالای خون طلایی موجب نامیدن این اسم درخشان بر روی آن شده‌ است.

تحقیقات اخیر نشان داده است که Rhnull در اثر یک جهش ژنتیکی به وجود آمده است و از راه خانواده‌ها می‌تواند منتقل بشود؛ این نوع خون بیشتر در ازدواج‌های فامیلی رخ می‌دهد.

 

مرکز خدمات پرستاری ارسطو، معتبرترین مرکز فوق‌حرفه‌ای مراقبت و نگهداری در منزل با مجوز و قرار داد رسمی در کشور است. این مرکز با بیش از ۱۰سال سابقه کاری درخشان و پرافتخار، همراه با کادر مجرب و تیم متخصص و نازل‌ترین قیمت‌ها، آماده هرگونه خدمات برای آرامش و راحتی شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم