pomad پماد
برای زخم بستر چه پمادی خوب است؟
8 دسامبر, 2021
عوارض--ناشی-از-زخم-بستر
زخم بستر و عوارض ناشی از آن
18 دسامبر, 2021

چگونه از زخم بستر جلوگیری کنیم؟

تغییر وضعیت

علل متفاوتی برای به وجود زخم بستر در یک فرد وجود دارد. زخم‌های فشاری بسیار آزار دهنده هستند و می‌تواند بیمار را از لحاظ روحی و جسمی تحت تاثیر قرار دهد هم‌چنین هزینه درمان زخم بستر در برخی موارد بسیار سنگین است. پس بهتر است قبل از اینکه بیمار یا سالمند دچار زخم بستر شود به بررسی راه هایی که می‌تواند مانع ایجاد زخم شود بپردازیم.

چگونه زخم بستر نگیریم

چگونه زخم بستر نگیریم؟

تغییر وضعیت:

افرادی که در بیمارستان بستری هستند باید هر دو ساعت یک بار تغییر وضعیت داشته باشند تا بدن آن‌ها از حالت سکون خارج شود. تغییر وضعیت باید صورت مرتب انجام شود حال این کار با توجه به شرایط بیمارستان و مرکز بستری بیمار می‌تواند توسط پرستار یا کادر پزشکی باشد یا با مشورت آن‌ها توسط همراه بیمار صورت بگیرد.

تغییر وضعیت

بررسی پوست:

به صورت مرتب باید پوست بیمار به ویژه در محل‌هایی که در معرض به وجود آمدن زخم بستر هستند چک شود. در صورت مشاهده هرگونه علائم غیر عادی از جمله تغییر رنگ، جوش، خراشیدگی و … به پزشک اطلاع رسانی شود.

ماساژ:

نقاط حساسی که می‌تواند در آن زخم شکل بگیرد را علاوه بر تغییر وضعیت به صورت مرتب ماساژ دهید. ماساژ دادن منجر به گردش خود در نواحی می‌شود. می‌توانید برای ماساژ دادن از روغن زیتون استفاده کنید.

شست و شو پوست بیمار:

پوست بیمار را به صورت مرتب با آب گرم با مقدار کمی صابون بشویید و هر بار بعد از شست و شو آن را کاملا خشک کنید.

جلوگیری از زخم بستر در سالمندان

راه‌های جلوگیری از زخم بستر در سالمندان با سایر بیماران یکی است و تفاوتی ندارد. سالمندانی که دارای پرستار سالمند هستند راحت‌تر می‌توانند بیماری و دردهایی مانند زخم بستر را پشت سر بگذارند زیرا یک پرستار با دیدن پوست بیمار به وجود زخم بستر می‌برد اما ممکن است یک فرد عادی در نگاه اول متوجه به وجود آمدن زخم بستر روی پوست نشود. سالمندان تحرک کمتری دارند و ممکن است مدت زیادی در طول شبانه روز را بخوابند پس توصیه می‌شود برای جلوگیری از زخم بستر در سالمندان از تشک‌های ضد زخم بستر استفاده کنید.

فروش تشک مخصوص زخم بستر

افرادی که قصد خرید تشک ضد زخم بستر را دارند باید همان گونه که زخم بستر به چهار درجه مختلف تقسیم می‌شود، تشک‌ها نیز با توجه به شدت و عمق زخم فشار به چهار صورت در بازار فروخته می‌شوند.

زخم فشاری درجه ۱: تشک ضد زخم بستر تخم مرغی

این تشک‌ها مناسب زمانی هستند که هنوز زخمی بر روی پوست فرد بیمار مشاهده نشده و مدت زمان استراحت او کمتر از دو ماه است. در واقع به نوعی برای جلوگیری از به وجود آمدن زخم است. توجه داشته باشید که اگر مدت زمان استراحت بیمار بیش از ۲ ماه است، استفاده از تشک‌های تخم مرغی نه تنها خوب است بلکه می‌تواند خود منجر به به وجود آمدن زخم بستر و آسیب‌ زدن به پوست شود.
تشک ضد زخم بستر تخم مرغی

زخم فشاری درجه ۲: تشک ضد زخم بستر سلولی متوسط

از تشک مواج سلولی متوسط زمانی استفاده می‌شود که نشانه‌هایی از زخم بستر در بدن بیماری مشاهده شده است ولی در مراحل ابتدایی است مانند قرمز شدن رنگ پوست، به وجود آمدن جوش یا خراشیدگی و ساییدگی روی پوست.

زخم فشاری درجه ۳: تشک ضد زخم بستر سلولی پیشرفته

از تشک‌های مواج سلولی پیشرفته زمانی استفاده می‌شود که زخم در بدن بیمار به صورت آشکار دیده می‌شود. طراحی تشک‌های سلولی پیشرفته به گونه‌ای است که می‌تواند تاثیر مثبتی در روند بهبودی زخم بستر داشته باشد.
تشک ضد زخم بستر سلولی پیشرفته

زخم فشاری درجه ۴: تشک مواج زخم بستر اورژانسی

از تشک‌های زخم بستر اورژانسی همان گونه که از نام آن مشخص است زمانی استفاده می‌شود که زخم بیمار عمیق و تا لایه‌های زیرین پوست آسیب دیده است و به راحتی قابل مشاهده است. در بیمارستان‌ها برای درمان بیماران زخم بستر از تشک‌های اورژانسی استفاده می‌کنند.

راهنمای خرید تشک ضد زخم بستر

تشک‌های ضد زخم بستر که با نام تشک مواج نیز در بازار عرضه می‌شود دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که مانع به وجود آمدن زخم در بیمار بستری شده می‌شوند از جمله این ویژگی‌ها که باید قبل از خرید تشک ضد زخم بستر به آن دقت کنید موارد زیر است.

پایداری و ثبات:

افرادی که از ویلچر استفاده می‌کنند ممکن است در روزهای اول نتوانند تعادل خود را در روی تشک حفظ کنند و هنگام بلند شدن تشک به دنبال آن‌ها کشیده شود، پس باید پایداری و ثبات تشک در نظر گرفته شود تا مشکلات این چنینی به وجود نیاید.

ضخامت و مقاومت:

تشک‌های ضد زخم بستر باید دارای ضخامت مطلوبی باشند اگر تشک نازک و نرم باشد گویی بیمار اصلا از تشک استفاده نمی‌کند. زیرا نازک بودن تشک باعث می‌شود بدن با سطح زیرین تماس داشته باشد. علاوه بر ضخامت باید مقاومت را نیز در نظر گرفت زیرا ممکن است تشک در ابتدا ضخامت مناسبی داشته باشد اما با گذشت زمان مقاومت خود را از دست داده و کارایی اولیه را ندارد.

گرما:

گرما باعث شدت یافتن زخم بستر می‌شود هنگام خرید تشک زخم بستر باید جنس تشک را در نظر گرفت تا بستر بیمار را گرم نکنند. تشک‌های جباب دار باعث عبور اکسیژن می‌شوند و برای بیمارانی که بستر آن‌ها به سرعت گرم می‌شود انتخاب مناسبی است.

شست و شو:

تمیز بودن بستر بیمار یکی از نکات مهم تاثیرگذار در روند بهبودی بیمار است پس هنگام خرید تشک ضد زخم بستر توجه داشته باشید که قابلیت شست و شو و ضد عفونی کردن را داشته باشد.

نگهداری:

نحوه جمع شدن تشک‌های مواج با یک دیگر متفاوت است هنگام خرید این نکته را در نظر داشته باشید اگر قرار است تشک را به صورت مرتب باز و بسته کنید بهتر است جای کمی از شما اشغال کند و باز و بسته شدن آن آسان باشد. اما اگر قرار است برای مدت طولانی تشک در یک جا باقی بماند می‌توانید از این موضوع چشم پوشی کنید.

سخن آخر

هر فردی در بستر بیماری ممکن است به زخم بستر دچار شود. سالمندان بیش از سایر بیماران مستعد ابتلا به زخم‌های فشاری هستند زیرا ممکن در حرکت دچار ضعف و ناتوانی باشند یکی از بهترین راه‌های جلوگیری از زخم بستر استفاده از تشک ضد زخم بستر یا همان تشک مواج است که انواع مختلفی دارد. برای خرید تشک یا بهره‌گیری از انواع خدمات پرستار سالمند می‌توانید با خدمات پرستاری ارسطو و مشاوران آن‌ها در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم