فشار خون بالا
8 آگوست, 2017
برگرداندن دامنه حرکتی مفاصل بدن به کمک فیزیوتراپی در منزل
24 آگوست, 2017

پارکینسون و شایع ترین علایم آن

بیماری پارکینسون در سالمندان

پارکینسون در سالمندان یک بیماری عصبی، ناتوان کننده و پیشرونده است که به تدریج باعث تجزیه سلول های عصبی مغز شده و از تولید دوپامین های انتقال دهنده عصبی که برای تحقق عملکرد طبیعی مغز حیاتی هستند، جلوگیری به عمل می آورد.

مشخصات بیماری عبارتند از حرکت کند و کاهش یافته، سفتی و لرزش عضلانی و عدم تعادل، جویدن ناقص، اختلال در بلع و در سخن گفتن.

این بیماری در اثر تحلیل سلول های مغزی تولید کننده دوپامین در سالمندان وسنین بالای ۶۰ سال رخ می دهد. پارکینسون بر اساس دو علامت یا بیشتر از چهار علامت اصلی بیماری مشخص می شود.

 ارتعاش و لرزش های دست و پا در حالت استراحت، کندی حرکات، سختی و خشک شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل، چهار علامت اصلی را تشکیل می دهند.

در مراحل اولیه بیماری، ارتعاش اندام ملایم و معمولاً در یک طرف بدن وجود دارد و احتیاجی نیز به درمان ندارد اما با پیشرفت بیماری فردی که دست لرزان خود را در جیب یا پشت خود پنهان می کند یا چیزی را برای کنترل ارتعاش مدام در دست می گیرد، دیگر قادر به پنهان کردن لرزشهای شدید اندام به ویژه به هنگامی که می خواهد تمرکز بیشتری به خود دهد نیست.

 پارکینسون هم همچون آلزایمر مربوط به دوران سالمندی است . این بیماری در سنین بالا به وجود می آید، البته دیده شده که افرادی نیز در سنین جوانی به این عارضه مبتلا شده اند. و از شایع ترین نشانه های ابتلا به آن لرزش دست هاست، البته تنها داشتن این نشانه برای تشخیص این بیماری کافی نیست.

بیشتر بدانید : پرستار سالمند در منزل

علائم پارکینسون در سالمندان


لرزش دست

لرزش دست و تغییر شکل دست خط یکی از اولین نشانه های بیماری پارکینسون است

بی ثباتی
سالمندان و افراد مبتلا به بیماری پارکینسون بی ثبات هستند یا نمی توانند تعادل شان را حفظ کنند و تنها یک فشار کوچک می تواند آنها را به زمین بیاندازد.

تغییر حالت گفتاری

سالمندان وافراد مبتلا به بیماری پارکینسون معمولا دچار تغییر لحن صدا می شوند. این تغییر به طور معمول با گذشت زمان کم رنگ شده و برای بیمار یکنواخت می شود. حتی ممکن است خود بیمار متوجه تغییر لحن خود نشود. اما اگر از اعضای خانواده یا دوستان بپرسید، به شما می گویند که تغییر کرده اید

تغییر شکل دست خط

آیا دست خط تان کوچک و ناخوانا شده است؟ ممکن است در حال مبتلا شدن به پارکینسون  باشید. با شیوع این عارضه، حرکات دست آرام و کند می شود. همچنین ممکن است متوجه شوید که دست خط تان دائم از خط بیرون زده و به مرور کوچکتر و کوچک تر و ناخواناتر شده است.

خرامان رفتن
اگر برای راه رفتن مشکل دارید یا خرامان راه می روید، ممکن است پارکینسون داشته باشید. برخی از بیماران مشکلی را تجربه می کنند که پزشکان آن را «انجماد» می نامند. انجماد وضعیتی است که در آن فرد در جای خود خشک می شود. در این شرایط، بیمار در حالتی فرو می رود که دیگر قادر به حرکت نیست و حس می کند نمی تواند قدم از قدم بردارد. در این حالت، برای آنکه بتوانید دوباره حرکت کنید به یک نشانه صوتی، لامسه یا بصری (مانند یک خط لیزری) نیاز دارید

عدم برخورداری از حالت صورت
دوستان و اعضای خانواده معمولا اولین کسانی هستند که متوجه این نشانه می شوند. مثلا ممکن است به شما گفته شود که همیشه چهره ای غمزده و افسرده دارید. این حالت به این دلیل رخ می دهد که عضلات صورت کوچک از حرکت باز می ایستند. در واقع، بسیاری از سالمندان مبتلا به پارکینسون به اشتباه افسرده تشخیص داده شده و در همین راستا تحت درمان قرار می گیرند.

از دست دادن حس بویایی
اگر فکر می کنید حس بویایی تان مثل قبل نیست و دیگر خوب عمل نمی کند، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. این علامت یکی از نشانه هایی است که باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. البته این بدان معنا نیست که اگر حس بویایی تان را از دست دادید، پارکینسون گرفته اید. اما باید بدانید که تضعیف حس بویایی یک عامل خطر بزرگ است

مشکلات خواب
بسیاری از بیماران مبتلا به پارکینسون با اختلالات خواب دست و پنجه نرم می کنند. سندرم پای بیقرار یکی از عوارض پارکینسون است که با درد و ناراحتی وصف ناپذیر و یا احساس بی قراری در پاها همراه است. این احساس در حالت استراحت رخ می دهد. مثلا وقتی می خواهید به تختخواب بروید، با دردی مواجه می شوید که خواب را از چشمان شما می گیرد. همچنین برخی بیماران دچار کابوس می شوند. در نتیجه، در حین خواب فریاد می کشند، لگد پراکنی کرده یا به اطراف مشت می زنند.

سایر علایم پارکینسون همچنین عبارتند از:

کاهش مهارت و هماهنگی. تغییرات در رفتار از قبیل ناتوانی هنگام ورزشکردن و فعالیت های روزانه و حتی غذا خوردن
•    گرفتگی در عضلات و مفاصل
•    روغنی  شدن پوست و یاافزایش شوره سر .
•   گوارش و مشکلات ادراری.
•    یبوست
•    عدم کنترل دفع ادرار( بی اختیاری  یا تکرار ادرار)
•    مشکلات عملکردهای غیر ارادی بدن مانند تعریق، افزایش فشار خون  یا  افت فشارخون ، و مشکلاتی در عملکرد جنسی
•    انجمادناگهانی
•    مشکلات خلق ، فکر ، وجدان
•    مشکل در به خواب رفتن یا در خواب ماندن(بیخوابی)

سالمند مبتلا به بیماری پارکینسون ممکن است آرام آرام دو دل تر وابسته تر ، ترسو ، و منفعل شود
شخص ممکن است در موارد کمتری فعالیت کند و تنها راه نجات او تشویق به حرکت کردن است . در این نوع بیماریاغلب سالمند دچار افسردگی میشود اما با درمان مناسب بهبود پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم