در خرید تشک مواج باید به چه نکاتی توجه کنیم
24 جولای, 2019
استخدام پرستار سالمند در منزل
17 سپتامبر, 2019

ونتیلاتور خانگی چیست؟

ونتیلاتور خانگی چیست؟

ونتیلاتور خانگی چیست؟

ونتیلاتور خانگی چیست؟

دستگاه ونتیلاتور خانگی دستگاهی است برای تنظیم تنفس فرد بیمار که در هر دقیقه نفس های مصنوعی به بیمار انتقال میدهد و از دم و بازدم های بیمار پشتیبانی میکند.

این دستگاه برای افرادی است که به طور لحظه ای یا موقت و همچنین افرادی که به صورت دائم از مشکلات تنفسی برخوردار هستند محافظت میکند.

از وظایف دستگاه های ونتیلاتور میتوانیم به موضوعات زیر اشاره بکنیم

۱-رساندن درصد تعیین شده اکسیژن مورد نیاز به ریه ها منتقل میکند
۲-از بدن کربن دی اکسید را خارج میکند
۳-دم و باز دم را آسان تر میکند
۴-استفاده از این محصول برای افرادی که دیگر نمیتواند تنفس کنند بسیار مناسب می باشد به دلیل اینکه این دستگاه از صفر تا صد عمل تنفس را انجام میدهد.

در گزینه دوم میتوانیم به این موضوع اشاره کنیم که گاز های کربن دی اکسید از بی مصرف ترین و خطرناک ترین گاز ها است که باید در عمل بازدم از بدن و ریه ها خارج شود.

دستگاه ونتیلاتور معمولا برای استفاده  مدت های کوتاه استفاده میشود. از موارد های استفاده این دستگاه میتوانیم به بیمارستان های در زمان عمل و جراحی های همراه با بیهوشی اشاره کنیم که زمانی فرد بیهوش میشود نمیتواند نفس بکشد و دستگاه ونتیلاتور برای فرد بیهوش شده در اتاق عمل ، عمل تنفس را انجام میدهد.

همچنین امکان این موضوع وجود دارد که یک فرد در حین بیماری تهدید کننده ریوی یا سایر بیماری هایی که تنفس طبیعی اثر میگذارد نیز استفاده شود.

بعضی از افراد هستند که باید از دستگاه ونتیلاتور در استفاده بلند مدت استفاده کند یا حتی در مواقعی باید تا پایان حیات شخص مورد استفاده قرار  بگیرد، در این موارد باید از دستگاه های ونتیلاتور خانگی استفاده شود که فرد دیگر نیاز به پرداخت هزینه های زیاد بیمارستان نباشد.

ونتیلاتور خانگی چیست؟

ونتیلاتور خانگی چیست؟

نکته مهم : دستگاه ونتیلاتور بیماری تنفسی را درمان نمیکند بلکه از حیات فرد بیمار پشتیبانی میکند.

نام های دیگر دستگاه های ونتیلاتور

۱-ونتیلاتور های مکانیکی
۲-رسپیراتور
۳-دستگاه تنفس مصنوعی

ونتیلاتور در طی عمل جراحی اگر در حالت ببهوشی قرار دارد به معنی دیگر یعنی دارو به بیمار داده شده است که باعث خواب شما می باشد و احساس خستگی میکند میتواند کمکی باشد در روند درمان و بهبود تنفس فرد عمل شده ، همچنین اگر یک بیماری باشد که وضعیت و عملکرد ریه هایش دچار اختلال شده باشد میتواند این اختلال را برطرف کند

عملکرد دستگاه ونتیلاتور

دستگاه ونتیلاتور با بهروری از فشار برای منتشر کردن هوایی که مخلوطی از گاز های اکسیژن و نیتروژن و… به ریه ها استفاده میکند .
این افشرده شدن به عنوان یه فشار مثبت شناخته شده است و در گاهی اوقات دستگاه ونتیلاتور اکسیژن خالص را به فرد بیمار منتقل میکند .
دستگاه های ونتیلاتور ها برای تنظیم تعداد مشخص در هر دقیقه انجام بپذیرد و طوری تنظیم شده است که به ریه های فرد بیمار هوای آلوده یا ناخالص از طریق منافذ وارد نشود.

اگر در مدت زمان طولانی مشخص نشده ای از آن استفاده کنید دستگاه ونتیلاتور خود به خود هوا را از خود نفوذ  میدهد تا بیمار بتواند تنفس کند.

در تنفس های اجباری طبق فاصله های از پیش تعیین شده ورودی های تنفسی اجباری انتقال میدهد و شروع به جریانی میکند که تنفس های بیمار را به حالت های عادی باز میگرداند

سرعت هوا در جریان طول دم است که بر حسب لیتر در دقیقه محاسبه میشود و منطور از فلو این است که حجم مشخصی از گاز های جاری نسبت به این که سرعت هر چه بیشتر فلو کند زمان دم کوتاه تر میشود و در نتیجه گیری فشار باید بگوییم که حداکثر فشار به ریه ها انتقال پیدا خواهد کرد و بلعکس با کاهش فلو حجم گاز زمان انتقال دم طولانی تر میشود .

ونتیلاتور خانگی چیست؟

ونتیلاتور خانگی چیست؟

نکته مقدار نرمال حجم فشار گاز در دستگاه ونتیلاتور بین ۳۰ الی ۵۰ لیتر در دقیقه است که با محسابه فلو انجام میپذیرد.

دستگاه های ونتیلاتور باید در شرایط های نامطلوب بتواند قادر به ارائه کار باشند و همچنین نباید تحت تاثیر تداخل الکترومغناطیس قرار بگیرد و تخلیه الکترواستیک قرار میگیرند.

اگر دستگاه های ونتیلاتور در محل و منطقه ای که استفاده میشود که با مشکلاتی مانند رعد و برق ، برق های زیادی را تجربه میکنند و تعمیر و نگه داری توسط تکنسین  و متخصصان ماهر انجام بپذیرد و همچنین دفترچه اپراتور های راهنما باید اطلاعات کافی را به ما انتقال دهد.

دسته بندی دستگاه های ونتیلاتور

در دسته بندی  دستگاه های ونتیلاتور به دو دسته کلی تقسیم میشوند ۱-ونتیلاتور های غیر تهاجمی  ۲-ونتیلاتور های تهاجمی

۱-۱-در دستگاه های ونتیلاتور غیر تهاجمی تنفس های مصنوعی را از طریق رابطهای خارجی مانند ماسک و یا لوله های تنفسی بینی به بیمار منتقل میکند

۱-۲-در ونتیلاتور های تهاجمی برای بیمارانی مورد استفاده قرار میگیرد که نیاز به مصرف طولانی مدت دارند و ملزم است که تا لوله گذاری تراشه هایی از طریق بینی یا دهان گذاشته شود و برای بیمار عمل تراکستومی انجام میشود.

اصطلاحات پرکاربرد در دستگاه های ونتیلاتور

در زمینه شناخت اصطلاحات ، لازم است که با دستگاه کارکرده باشید.

۱-نرخ تنفس : تعدد و تعداد دم و باز دم های شخص مصرف کننده در هر دقیقه می باشد. به صورت طبیعی برای افراد بزرگسال ( میانگینی بین ۱۲ الی ۱۶ بار است که در هر دقیقه باید انجام بگیرد و برای نوزادان این نرخ تنفس بیشتر است.

۲-حجم تنفس و دم و باز دم : این عمل به صورت رایج با واحد های میلی لیتری اندازه گیری میشود. و به آن حجم جاری همچنین گفته میشود ، حجم هوایی که در طول یک دم وارد ریه ها میشود، این حجم در حالت طبیعی برای بزرگسالان حدود ۵۰۰ الی ۵۵۰ میلی لیتر است .

۳-قدرت های منطبق کردن ریه ها توسط مقاومت راه هوایی : میزان سهولت ریه به کشش برای افزایش حجم و دریافت حجم هوای تنفسی لازم است که همینطور
به روال خود ادامه میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم