تپش قلب
تپش قلب چیست؟
7 دسامبر, 2017
کودک آزاری چیست؟
7 ژانویه, 2018

هپاتیت چیست ؟

هپاتیت چیست؟

هپاتیت، التهاب کبد است. التهاب باعث درد و تورم خواهد شد.عوامل ایجاد کنندهٔ هپاتیت متعدد هستند. فقدان خونرسانی به کبد، سم، اختلالات خودایمنی، مصرف افراطی الکل، آسیب به کبد و مصرف بعضی داروهای خاص میتواند باعث هپاتیت شود. هپاتیت به دو شکل اساسی نمایان میشود: هپاتیت حاد (کوتاه مدت) و هپاتیت مزمن (متجاوز از ۶ ماه). در هپاتیت حاد، ممکن است کبد، بصورت خیلی ناگهانی ملتهب شود و تهوع، استفراغ، تب و بدن درد عارض شود و یا اینکه هیچ یک از این علائم ظاهر نشود. هپاتیت حاد در طی چند روز تا چند هفته بهبود می یابد . چنانچه التهاب، در طی ۶ماه بهبود نیابد، هپاتیت، مزمن خواهد بود .

هپاتیت A
هپاتیت آ، توسط ویروس هپاتیت آ ایجاد میشود که منجر به التهاب کبد شده و درد و تورم کبد را بدنبال خواهد داشت. هپاتیت آ با بقیه انواع هپاتیت فرق میکند و معمولاً خطرناک نبوده و به هپاتیت مزمن و سیروز (مثل آنچه در هپاتیت ب و ث دیده میشود) تبدیل نمیشود.

چگونه هپاتیت Aگسترش می یابد؟
هپاتیت آ، معمولاً از طریق تماس با مدفوع آلوده گسترش می یابد خوردن غذای آلوده یا نوشیدن آب آلوده نیز باعث ابتلا خواهد شد.

علائم هپاتیت A چیست؟
تهوع ،استفراغ، یرقان، تب پایین، خستگی، درد شکم، ادرار تیره رنگ، از دست دادن اشتها، درد عضلانی
مهم است بدانید که بعضی از بیماران هیچ گاه علامتی از خود بروز نمیدهند.

هپاتیت A چگونه درمان میشود؟
داروی مشخصی برای درمان هپاتیت آ وجود ندارد. استراحت کافی، رژیم غذایی متعادل و پرهیز از مصرف الکل و داروهایی مثل استامینوفن.
روشهای پیشگیری از هپاتیت آ :
تزریق واکسن
شستشوی دستها با صابون و آب گرم
شستشوی صحیح میوه و سبزیجات

 هپاتیت B
هپاتیت ب، توسط ویروس هپاتیت ب ایجاد میشود. این ویروس از طریق تماس جنسیِ محافظت نشده انتقال می یابد. تزریق وریدی داروها با استفاده از سرنگ آلودۀ فردِ مبتلا نیز باعث انتقال بیماری خواهد شدهمچنین در زایمان از مادر آلوده به جنین انتقال می یابد

علائم هپاتیت Bچیست؟

تهوع ،استفراغ، یرقان، تب پایین، خستگی، درد شکم، ادرار تیره رنگ، از دست دادن اشتها، درد مفاصل

عوارض هپاتیت Bمزمن چیست ؟
در بعضی افراد، هپاتیت مزمن میتواند تبدیل به سیروز کبدی شود. در این حالت سلولهای کبدی از بین میرود و با بافت آسیب دیده و چرب، جایگزین میشود. فعالیت قسمتهای آسیب دیده متوقف میشود و در نتیجه ضایعات بدن تصفیه نمیشوند. سیروز میتواند به نارسایی کبدی و حتی سرطان کبد، منجر شود

تشخیص هپاتیت B چگونه است؟
تست خون به این منظور استفاده میشود. تست خونی عملکرد کبد و شرایط بیمار را در طول درمان مشخص خواهد کرد . پزشک ممکن است کبد شما را با استفاده از اولتراسوند و یا اشعه ایکس مشاهده کند و چه بسا نیاز به نمونه برداری از کبد باشد.

 

هپاتیت C چیست؟
هپاتیت ث این هپاتیت معمولاً از طریق تماس با فرآورده های خونی آلوده صورت میگیرد. استفادۀ مشترک از سرنگ افرادی که آلوده به هپاتیت ث هستند نیز باعث انتقال بیماری خواهد شد. در بین کادر بهداشتی، بریدگی ناگهانی توسط سرنگِ استفاده شده برای بیماران مبتلا نیز میتواند سبب انتقال بیماری شود. همچنین هپاتیت ث، از طریق سوزنهای استفاده شده برای خالکوبی قابل انتقال است. در موارد نادر، هپاتیت ث از مادر به جنین، از طریق تیغ ریش تراشی، مسواک و روابط جنسی قابل انتقال هست. خیلی مواقع، علت هپاتیت ث مشخص نمیشود.

علائم هپاتیت C چیست؟
در ابتدا، هپاتیت ث معمولاً هیچ علامتی ندارد. ممکن است علائم شبه آنفولانزا بروز کند شامل خستگی خفیف- درد عضلات و مفاصل- تهوع- فقدان اشتها

جلوگیری از انتقال هپاتیت C
عدم اهدای خون
عدم استفادۀ مشترک از وسایلی همچون تیغ ریش تراشی، مسواک
استفاده از کاندوم در روابط جنسی
– در صورت تمایل به بارداری، بهتر است با پزشک مشورت شود. هرچند ویروس براحتی از مادر به جنین قابل انتقال نیست ولی بهتر است احتیاطات لازم صورت گیرد.

در صورت ابتلا به هپاتیت C چه مراقبت هایی لازم است؟
باید یک رژیم غذایی سالم داشت و شروع به ورزش کرد. مشاوره با یک متخصص تغذیه برای داشتن یک رژیم غذایی سالم و عملی میتواند کارساز باشد. در مورد داروهایی که مصرف میکنید و همچنین داروهای بدون نسخه، با پزشک یا داروساز مشورت کنید. از مصرف استامینوفن والکل اجتناب شود (زیرا سرعت پیشرفت بیماریهای کبد را زیاد میکنند)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم