هنگام حمام کردن سالمند چه نکاتی باید رعایت شود

اعزام آمبولانس
4 ژانویه, 2020
نحوه استفاده و نگهداری اکسیژن ساز چگونه است؟
4 ژانویه, 2020

هنگام حمام کردن سالمند چه نکاتی باید رعایت شود

هنگام حمام کردن سالمند چه نکاتی باید رعایت شود

هنگام حمام کردن سالمند چه نکاتی باید رعایت شود

هنگام استحمام سالمند چه نکاتی را باید رعایت کرد ؟

نکاتی بهداشتی و سلامتی در حین استحمام سالمندان باید رعایت کنیم به شرح زیر است :

سالمند بی تحرک در بستر افتاده و قادر به انجام کار های شخصی خود نمی باشد مانند طهارت باید به شیوه های مختلف انجام بگیرد ، تمام کمکی های لازمه را باید پرستار سالمند انجام دهد.

برای حمام کردن سالمند ناتوان در نشستن و حرکت است باید به وسیله ی صندلی های مخصوص حمام یا ویلچر استحمام استفاده کند، اگر سالمند قادر است که قسمت های از بدن خود را به حرکت در بیاورد میتوانیم به وسیله صندلی های استحمام سالمند را در حمام قرار دهیم تا بتواند خود را بشوید .
اگر خلاف مورد فوق باشد باید پرستار سالمند در استحمام به او کمک کند. مراقبت از سالمند در هنگام شست و شو و استفاده از لوازم تمیز و نرم در اختیار بگیرد. برای سالمندانی که توانایی شستن و یا حرکت را ندارند ، انجام کار های شخصی به کمک پرستار سالمند در منزل انجام میشود.
برای حمام کردن سالمند شما میتوانید از کمک فرد دیگری استفاده کنید و با تهیه کردن تشکی نرم همراه با روکش پلاستیک ، سالمند را بر روی آن خوابانده و شست و شوی وی را شروع میکنید. باید این نکته را درج کنیم که سالمندان بستری که وضعیت حاد و زخم بستر دارند باید با مشورت و همیاری یک پزشک متخصص یا یک پرستار مجرب شست و شوی انجام بگیرد.

برای استحمام سالمندان باید از شوینده های بسیار ملایم مانند صابون یا شامپو های بچه و یا پد های مخصوص شست و شوی بدن استفاده شود تا چربی های پنهان موجود در زیر پوست را با دست خود از بین نبرند. زیرا جبران و بازسازی چربی های زیر سطح پوست به دلیل کهولت سن و ناتوانایی بدن برای برگشت موارد از دست رفته بسیار دشوار است .

چرا باید بعد از استحمام بدن سالمند را چرب کنیم ؟

معمولا در اکثر خانوار های ایرانی شنیده میشود که از خشکی پوست خود رنج میبرند و باید به صورت مداوم پوست خود را با کرم های مرطوب کننده چرب بنمایند. این افراد نمیدانستند که با پوست خود در جوانی چگونه برخورد کنند و به همین دلیل باید در بالا رفتن سن و سالشان پوست خود را مرطوب کنند. بیشتر پدر و مادر های خانواده‌مان از چرب کردن پوست خود حس خوبی ندارند ولی برای جلوگیری از ترک خوردن و زخم های بر اثر خشکی پوست ناشی از خاراندان های مکرر مجبور به چرب کردن پوست دست خود هستند.

شایان به ذکر است که بگوییم ریشه بسیاری از دردسر های موجود در بدن سالمندان طریقه و شیوه ی ناصحیح استحمام می باشد ولی میتوانیم بگوییم که از این موضوع به راحتی گذر کرد و از دست آن خلاص شویم .

بهتر است این شیوه حمام رفتن اصولی و سلامت را اجرا کنید تا خودتان ببینید چند درصد از مشکلات پوستی شما به خصوص خشکی و پیامد های منفی آن از بین برود .

هنگام حمام کردن سالمند چه نکاتی باید رعایت شود

هنگام حمام کردن سالمند چه نکاتی باید رعایت شود

بهترین درجه برای استحمام سالمندان چیست ؟

به همه ی افراد موجود در خانواده ها چه پیر و کهن سال و چه جوانان خانوار ها توصیه میشود که هرگز با آب داغ استحمام نکنند اما این موضوع تاکید موکد میشود در افراد مسن تر به صورت جدی تتر است به دلیل بالا رفتن سن و تغییرات هورمونی مخصوص سالمندی به صورت خودجوش دچار تغییراتی میشود که نمی تواند به خوبی سال های اخیر آب و کورتکس مخصوص بدن در خود نگه داری کند.

اگر پوست تان به صورت مکرر دچار خشکی و خارش های پوستی میشود ، به ویژه زمانی که در معرض باد قرار میگیرد یا با شوینده های مختلف در تماس است حتما باید با آب های ولرم رو به گرم حمام کند و قبل از حمام کردن باید دمای آب را حتما چک کنید .

بهتر است قبل از اینکه پوشش و لباس های سالمند را از بدن او خارج کنید آب را تنظیم کنید و برای بررسی دمای آب آرنج خود را به زیر آب ببرید که حتما از درجه آب مطمئن باشد .

هنگام حمام کردن سالمند چه نکاتی باید رعایت شود

هنگام حمام کردن سالمند چه نکاتی باید رعایت شود

سوالی که امروزه در بین پرستاران و خانوار های سالمندان پیش می آید این است که حوله و البسه سالمند را بیرون حمام بزاریم یا داخل حمام آویزان کنیم  ؟

باید در توضیح این مورد ذکر کنیم که بهتر است حوله و لباس های سالمند و همچنین خودتان را به داخل حمام ببرید ، اگر در حمام خود فضایی برای آویز کردن البسه و حوله را ندارید ، الویت را در نصب و ایجاد کردن آویز داخل حمام بگذارید و لی در نبود این امکان باید فضایی را در بیرون و همچنین نزدیک ترین موقعیت به درب حمام باشد.

مناسبترین حوله برای سالمندان جنسی است که از لطافت و ظرافت خوبی برخوردار باشد و بعد ازز استحمام سالمند باید حوله را بر روی پوست گذاشته و بردارید . دلیل این که میگوییم باید حوله لطیف و ظریف باشد این است که اکثرحوله های موجود از بافت های خشن هستند و باعث آزار رساندن به پوست سالمند میشود و بدن وی را دچار زخم میکند .

اگر پس از استحمام سالمند طبق روالی که عادت کردید که حوله را همان جا آویزان کنید میتوانیم بگوییم کاملا این کار اشتباه است و محیطی که حوله را آویزان میکنید نباید مرطوب باشد و باید در فضای آزاد پهن شود تا به خوبی خشک شود ، دلیل این است که در حین حمام کردن سالمند و یا سایر افراد بسیار قارچ و میکروب آزاد میشود که با اتمام استحمام این میکروب ها بر روی حوله و وسایل حمام میشنید و باعث میشود که دفعه ی بعدی این نوع میکروب و باکتری ها به بدن شما آسیب برساند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم