هزینه نگهداری سالمند
وظایف و حقوق پرستار سالمند در منزل
12 آگوست, 2021
چطور سالمندان را شاد نگه داریم
چطور سالمندان را شاد نگه داریم؟
15 آگوست, 2021

نگهداری بیمار در منزل چه مزیتی دارد؟

نگهداری بیمار در منزل چه مزیتی دارد

نگهداری بیمار در منزل چه مزیتی دارد؟

نگهداری بیمار در منزل چه مزیتی دارد

بیماران معمولاً در طول زمانی که در بیمارستان بستری هستند، اوقات سختی را می‌گذرانند. نداشتن استقلال و بودن در محیط بیمارستان آن‌ها را با شرایطی روبرو می‌کند، که بهبود بیماری را به تعویق می‌اندازد. یکی از روش‌های جایگزین، نگهداری از بیمار در منزل است. فواید مراقبت از بیمار در منزل زیاد است و نتیجه‌ای که در بهبود بیمار دارد، بسیار قابل توجه می‌باشد.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد مزایای خدمات پرستاری در منزل صحبت کنیم و بگوییم که چرا پرستار بیمار و  پرستار سالمند، می‌توانند در بهبود فرد مؤثر باشند.

فواید مراقبت از بیمار در منزل چیست؟

دریافت خدمات پرستاری در منزل، برای بیماران و خانواده‌های آن‌ها مزایای زیادی دارد، که بخشی از آن‌ها تأثیرات روحی مثبت و برخی دیگر مربوط به شرایط بهتر نگهداری است.

 • جلوگیری از بستری غیرضروری

در مورد برخی بیماری‌ها به ویژه زمانی که به شکل مزمن درمی‌آیند، ماندن در بیمارستان کاری از پیش نمی‌برد. به همین دلیل در چنین شرایطی توصیه مراقبت‌های خانگی و استفاده از کمک پرستار در منزل است.

 

نبود عفونت‌ها و آلودگی‌های بیمارستانی

 • نبود عفونت‌ها و آلودگی‌های بیمارستانی

خانه از نظر بهداشت از بیمارستان در شرایط بهتری قرار دارد. در بیمارستان، بیمار در معرض آلودگی‌های محیطی و بیماری‌ سایر افراد قرار می‌گرد، که ابتلا به هر کدام دوره بهبود را طولانی‌تر می‌کند. عفونت‌های مجاری ادراری، یکی از شایع‌ترین آلودگی‌هایی است که همراهان بیمار نیز به دلیل استفاده از دستشویی‌های بیمارستان اغلب به آن مبتلا می‌شوند.

 • مدیریت رژیم غذایی

تنظیم رژیم غذایی، یکی دیگر از فواید مراقبت از بیمار در منزل است. درست که در بیمارستان نیز بسته به نظر پزشک غذای مخصوصی به هر بیمار داده می‌شود، ولی اینکه شما بتوانید خودتان در منزل به این امر رسیدگی کنید و از کیفیت مواد اولیه و نحوه پخت غذا مطمئن باشید، بیار بهتر است.

 • حفظ روحیه

همه افراد در خانه خود احساس راحتی و خوشحالی دارند. در زمان بیماری احساساتی مانند ناراحتی، کسلی و بی‌حوصلگی بیشتر از پیش به سراغ افراد می‌آید. حال اگر بتوانند در خانه خودشان استراحت کنند، این احساسات تا حد زیادی کم می‌شود.

 • ملاقات راحت‌تر بیمار

رفتن به ملاقات بیمار، یکی از کارهایی است که اطرافیان با انجام آن می‌توانند حال او را بهتر کنند. اما ممکن است بسیاری به دلیل دور بودن بیمارستان یا محیط آلوده آن چنین کاری نکنند. ماندن بیمار در منزل، باعث می‌شود دوستان و آشنایان بیشتر به عیادت بیایند.

 • صرفه‌جویی در بودجه

هزینه بستری بیمار در بیمارستان بسیار بالاتر از استخدام پرستار در منزل است. به همین دلیل زمانی که خانواده‌ها برای انتخاب نحوه نگهداری از بیمار مزایای مراقبت از بیمار در منزل را برمی‌شمارند، این مورد را نیز در نظر می‌گیرند.

 • حفظ جایگاه بیمار به عنوان بخشی از جامعه و خانواده

برخی بیماری‌ها طولانی مدت هستند و اگر بیمار بخواهد در بیمارستان بماند، استقلال خود را از دست داده و احساس خواهد کرد که دیگر جزئی از خانواده و جامعه نیست. این مورد از فواید مراقبت از بیمار در منزل، می‌تواند مکمل عیادت راحت‌تر باشد. چرا که به این ترتیب او با دیدن آشنایان جایگاه خود را حفظ می‌کند.

مزایای خدمات پرستاری در منزل چیست؟

مزایای خدمات پرستاری در منزل

تا به اینجا در مورد فواید مراقبت از بیمار در منزل صحبت کردیم و مواردی که گفتیم در واقع مقایسه‌ای بود از شرایط ماندن در بیمارستان و خانه. آنچه در این بخش به آن می‌پردازیم، این است که استفاده از خدمات پرستاری در مقایسه با این که خودمان از بیمار در منزل نگهداری کنیم، چه مزایایی دارد.

 • دریافت خدمات اختصاصی

همانطور که می‌دانید، در بیمارستان‌ها یک پرستار وظیفه نگهداری از چند بیمار را دارد، بنابراین مسلم است که گاهی بیمار باید در نوبت رسیدگی بماند و نمی‌تواند نیازهای خود را در لحظه بیان کند. برای برخی از بیماری‌ها این شرایط خوب نیست و پرستار اختصاصی داشتن، وضعیت بهتری ایجاد می‌کند.

 • رسیدگی به داروها و توصیه پزشکرسیدگی به داروها و توصیه پزشک

بخشی از مزیت پرستار در منزل، به این موضوع برمی‌گردد که شما به عنوان خانواده بیمار توانایی ندارید تمام ساعات روز همراه او باشید و عقب افتادن داروها و عمل نکردن به توصیه پزشک هم مشکل ساز است. به این ترتیب با کمک گرفتن از پرستار، می‌توانید این مشکلات را به کلی حل کنید. به ویژه که برخی رسیدگی‌های مربوط به تجهیزات پزشکی متصل به بیمار مانند سند، لوله تغذیه یا سرم است و خودتان توانایی انجام این کار را ندارید.

 • نیاز نداشتن به همراه

زمانی که فرد در بیمارستان بستری باشد، معمولاً نیاز است شخصی به عنوان همراه در کنار او حضور داشته باشد. این برای افرادی که مشغله کاری زیادی دارند کمی مشکل است. بنابراین از مزایای خدمات پرستاری در منزل، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که نیاز به همراه در طول روز و در ساعات کاری پرستار وجود ندارد. به این ترتیب اعضای خانواده نیز می‌توانند زمان خود را مدیریت کنند.

 • بهبود بخشی به سبک زندگی

بیماران ممکن است به سبب سبک زندگی غلط یا نامناسب با شرایط بیماری خود، دوره درمان طولانی‌تری را تجربه کنند. مزیت پرستار در منزل، این است که می‌تواند تمام امور مربوط به سبک زندگی را کنترل کرده و شیوه مناسبی را برای بیمار در نظر بگیرد.

 • صحبت با بیمار و شاد کردن او

روحیه دادن به بیمار از وظایف پرستار است. بنابراین وقتی در خانه نیستید، می‌توانید مطمئن باشید که نه تنها نیازهای جسمانی او رفع می‌شود، بلکه پرستار با او صحبت می‌کند و به این ترتیب از نظر روحی نیز تأمین می‌شود. پرستارانی که برای نگهداری از بیمار در منزل آموزش دیده‌اند، این موارد را نیز یاد گرفته‌اند که مهربان و باحوصله باشند.

سخن پایانی در استفاده از کمک پرستار در منزل

فواید مراقبت بیمار در منزل بسیار زیاد است. این که مطمئن باشیم تمام نیازهای بیمار به موقع پاسخ داده می‌شوند، شاید مهم‌ترین مورد باشد. به یاد داشته باشید که فرد به دلیل بیماری به اندازه کافی در سختی است و یکی از راه‌هایی که می‌تواند این سختی را کم کند، استفاده از مزایای خدمات پرستاری در منزل است.

خوشبختانه این روش به دلیل ارزان‌تر بودن نسبت به استفاده از امکانات VIP بیمارستان‌ها که اختصاصی هستند، برای عموم مردم در دسترس است.

اگر شما هم به چنین خدماتی نیاز دارید، می‌توانید به پرستاران متخصص ما در مجموعه خدمات پرستاری ارسطو اعتماد کنید و شرایط بهبود بهتری را برای بیماران خود به وجود آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم