نقش پرستار سالمند در مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر

استخدام پرستار سالمند در منزل
17 سپتامبر, 2019
فیزیوتراپی در منزل
17 سپتامبر, 2019

نقش پرستار سالمند در مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر

زمانی که فردی دچار آلزایمر میشود و در مراحل اولیه بیماری باشد خانواده و نزدیکان او میتوانند نگهداری و مراقبت های لازم را انجام دهند ولی همان طور که میدانید بیماری آلزایمر تشدید پذیر است و اصلا قابل درمان نیست (به معنی آن است که فقط میتوان جلوی آن را گرفت) و با جلو رفتن و طی کردن مراحل بیماری، فرد سالمند نیازمند یک پرستار در منزل میشود که بتواند در پیشگیری بیماری آلزایمر سالمند نقش بسزایی ایفا کند.

نقش پرستار سالمند در مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر

نقش پرستار سالمند در مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر

فرد مبتلا به بیماری الزایمر نیاز دارد خانواده و نزدیکان او یک سری رفتار های تغییر کرده و ارتقا پیدا کرده بیماری او را درک کرده و همانگونه که میخواهد با وی رفتار کنند.

در بیماری الزایمر آگاهی های مورد نیاز سالمند از دست میرود ، مانند خوردن دارو ، بیرون رفتن و تا جایی پیش میرود که حتی فرزندان و تمامی رفتار هایی که در قدیم بر آن ها مشرف بود را دیگر نمیتواند شناسایی کند ( مانند : سرویس بهداشتی ، نفس کشیدن ، خوردن و آشامیدن و …) .

سالمندی که در بستر بیماری الزایمر است کارهای روزانه خود را دیگر نمیتواند انجام دهد و با وضعیتی که امروزه برای خانواده ها ایجاد شده سالمند نیازمند یک پرستار است و با وجود پرستار تمامی نیاز های او نظیر : خوردن و آشامیدن ، یادآوری داروها ، سرویس بهداشتی ، صحبت کردن و بیرون رفتن و… را میتواند برطرف کند.

پرستاریک بیمار سالمند در منزل یک سری کارهایی میتواند انجام دهد که نزدیکان فرد سالخورده شاید قادر به انجام آن نباشند و فقط بتوانند یک سری نیاز های عاطفی و شادابی روح بیمار را مرتفع کنند ولی با وجود پرستار تمامی نیاز های عاطفی، جسمانی ، روحی و روانی بیمار برطرف میشود.

پرستاران، افراد سالمند مبتلا به آلزایمر را باید در محیطی آرام و دور از انرژی بد و رفتار های آزار دهنده و استرس آور قرار بدهند به دلیل این که بیماری آلزایمر در محیط های قید شده باعث تشدید بیماری میشود و حال فرد مبتلا روز به روز بدتر میشود.

نقش پرستار سالمند در مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر

نقش پرستار سالمند در مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر

نقش رفتاری پرستار با سالمند مبتلا به بیماری آلزایمر را میتوان در این موارد ذکر کرد:
۱-پرستار خود را در جایگاه او قرار میدهد و به زبان فرد آلزایمری توجه میکند ، همچنین احساس و خواسته ی وی را درک میکند.
۲-پرستار سالمند مبتلا را بررسی میکند و در میابد که چه رفتار و چگونه عمل هایی باعث تغییر رفتار و بدخلقی بیمار میشود و آن ها را برطرف میکند.
۳-بررسی میکند که آیا با تغییر محیط فعلی حس آرامش به فرد بازمیگردد ؟ ، در این صورت اگر نتیجه خوبی حاصل شد میتوان محیط فعلی را جا به جا کرد.
۴-پرستار سالمند در منزل تمامی واکنش های بیمار نسبت به رفتارش را میسنجد و آنچه را که موجب واکنش سالمند میشود را برسی میکند. در این خصوص پرستار سالمند باید دقیقا بر عکس آن عمل کند و در بروز اثرات منفی مجدد، آن رفتار ها اصلاح گردد.
۵-فراهم سازی تمامی امکاناتی که یک سالمند نیاز دارد در دوران بیماری آلزایمر خود توسط پرستار سالمند انجام می پذیرد.

نقش پرستار سالمند در مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر

نقش پرستار سالمند در مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر

محیطی مناسب و ارام ، ایمن برای نگه داری از سالمند آلزایمری در نظر بگیرید ، حفظ محیط مناسب در کاهش انرژی های استرس زا و فراهم سازی آرامش نقش بسیار بسزایی دارد ، به طور مثال باید این موضوع را قید کنیم که در فرد آلزایمری مواردی چون صدا ، نور ، سایه ها ، رنگ ها ، آینه ها ، اشیاء منعکس کننده و خطرناک و تابلوهای تصاویر، بسیار موجب استرس و تحریک بیمار میشود که تمامی این ها به دست پرستار سالمند اصلاح میشود.

واکنش به مشکلات رفتاری بیمار آلزایمری کنترل شده باشد، در غیر اینصورت استرس وی را تشدید میکند. در صورتی که از این رفتارها ناراحت شده اید، آرامش خود را حفظ کرده و صبور باشید. ترک لحظه‌ای محیط در کاهش عصبانیت و ناراحتی شما در برابر رفتارهای بیمار بازگرداننده آرامش شما است.
بیماران متفاوت روشهای متفاوتی برای کاهش استرس خواهند داشت. پرستار یا مراقب سالمند می‌تواند این روشها را آزمایش کرده و بهترین را انتخاب نماید. با توجه به شرایط جسمی بیمار، ورزش مناسبی را انتخاب کرده و او را همراهی کنید. اطمینان دهید که ورزش برای وی دشوار نخواهد بود. پیاده روی و ورزشهای نشسته نیز در برخی از سالمندان تاثیرات مثبتی دارد. علاوه براین، ورزش در روحیه مثبت فرد بیمار و پرستار اثر میگذارد.
فعالیتهای روزانه و لذت بخش سالمند بیمار که فراموشی داشته در بازگشت وی به زندگی قبل کمک میکند. بنابراین فعالیتهایی چون آشپزی، آبیاری به گیاهان و گلدانها، خرید کردن و … با همراهی پرستار سالمند از جمله آنهاست.
خاطره بازی یا مرور خاطرات گذشته با سالمند آلزایمری، به او آرامش میدهد. چراکه این سالمندان شاید لحظه ای پیش را به یاد نیاورند اما گذشته دور را گاهی بیاد میآورند. در ضمن در یادآوری گذشته و خاطرات، سوالات کلی بپرسید.

نقش پرستار سالمند در مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر

نقش پرستار سالمند در مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر

افزایش استرس و نگرانی سالمند در ارتباط با افراد ناشناس، شاید به قطع روابط و دیدارهای فامیلی و … انجامد، ولی اهمیت ارتباط با دیگران، منوط به فعالیتهای جسمی و اجتماعی اوست. بنابراین دیدار و آشنایی تک به تک با افراد در این فعالیتها مناسب می باشد.
همچنین گوش کردن موسیقی مورد علاقه اش ، تاثیر بسزایی در آرام کردن سالمند دارد ، همچنین میتوان در زمان خوردن غذا و حتی استحمام موسیقی های مورد علاقه او پخش شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم