نکات مهم در نگهداری از سالمندان آلزایمری
نکات مهم در نگهداری از سالمندان آلزایمری
4 آگوست, 2021
اصول جابجایی بیمار
نحوه جابجایی بیمار که توان حرکتی ندارد
7 آگوست, 2021

مراقبت و نگهداری از سالمندان کرونایی

مراقبت از سالمندان در کرونا

مراقبت و نگهداری از سالمندان کرونایی

مراقبت از سالمندان در کرونا

در طی دو سال اخیر، بیماری کوید ۱۹ که با عنوان کرونا نیز شناخته می‌شود، سبک زندگی تمام مردم جهان را تغییر داده است. طبیعی است شیوعی در این سطح از گستردگی، چنین عواقبی را نیز به دنبال خواهد داشت. حفظ بهداشت و سلامتی، اصلی‌ترین مشکلی است که انسان‌ها در طی این مدت تجربه کرده‌اند. در این بین آمار و ارقام نشان می‌دهند که انتقال این بیماری و میزان دشواری آن در بین سالمندان بسیار بالاتر از سنین دیگر است. بنابراین انتظار می‌رود تا بتوانیم به جهت کم کردن آسیب‌های کرونا برای سالمندان، از روش‌های کاربردی و درستی در خصوص نگهداری و مراقبت از آن‌ها بهره ببریم.

مکانیزم بیماری کرونا

تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد، بیماری کرونا از ویروس SARS-CoV-2 نشأت گرفته است. این ویروس می‌تواند از دهان یا بینی فرد آلوده در ذرات مایع کوچک هنگام سرفه، عطسه، صحبت کردن، آواز خواندن یا تنفس منتقل شود. اندازه این ذرات از قطرات تنفسی بزرگتر تا آئروسلها(aerosols)  یا همان قطرات حاوی ویروس کوچکتر متغیر هستند.

شواهد حاکی از این است که انتقال ویروس در شرایطی که فاصله افراد از یکدیگر، کمتر از ۱ متر باشد، صورت می‌گیرد. هنگامی که قطرات حاوی ویروس از از راه دهان، چشم و بینی وارد بدن افراد شود، ممکن است فرد آلوده شود.

شیوه انتشار این بیماری، اطلاعات بسیار زیادی به ما می‌دهد. اگر بخواهیم این اطلاعات را در قالب نکاتی بیان کنیم، باید بگوییم که:

 • ازدحام در اماکن کوچک و بدون تهویه مناسب خطرساز است.
 • نزدیک شدن به افراد در فاصله کمتر از یک متر احتمال آلودگی را بالا می‌برد.
 • ارتباط با افرادی که به تازگی به این بیماری مبتلا بوده‌اند و اکنون در دوره نقاهت به سر می‌برند، اشتباه است.
 • شروع زندگی عادی تنها کمی پس از بهبود موجب به خطر انداختن سلامتی دیگران می‌شود.

مراقبت از سالمندان در کرونا

مراقبت از سالمندان در کرونا

با بالا رفتن سن، توانایی سیستم ایمنی بدن در مقابله با بیماری‌ها کم می‌شود. همچنین افزایش سن بیماری‌هایی مانند فشارخون، چربی بالا و برخی نارسایی‌ها را به همراه دارد. حال تصور کنید در چنین شرایطی، بیماری دشواری مانند کرونا نیز باعث ایجاد مشکل در سلامتی سالمندان شود. بنابراین از خانواده‌هایی که اعضای سالمند دارند، انتظار می‌رود دقت بیشتری داشته باشند. در این بخش به بیان این نکته می‌پردازیم، که نحوه مراقبت از سالمندان در کرونا چگونه است.

 • پرهیز از برگزاری دورهمی

مطمئناً همه ما دوست داریم برای دیدار پدربزرگ و مادربزرگ دور یکدیگر جمع شویم. اما در این دوران بحرانی، چنین رفتاری جز خطر برای آن‌ها نتیجه‌ای ندارد. بنابراین به عنوان مهم‌ترین اصل در مراقبت از سالمندان در کرونا، لازم است، دید و بازدید را به حداقل برسانیم. اگر به هر دلیل سالمند نیاز به مراقبت دارد، باید با حداقل بازدیدها و یا کمک گرفتن از پرستار سالمند به این موضوع رسیدگی کنیم. تصور کنید شما روزانه برای کار از خانه خارج می‌شوید و مواقع زیادی در معرض آلودگی قرار می‌گیرید، بنابراین عاقلانه نیست که سالمند را نیز در خطر قرار دهید.

پرهیز از برگزاری دورهمی

 • تهیه مواد غذایی تازه و انتخاب رژیم غذایی مناسب

توانایی بدن در مراقبت از خود، می‌تواند با استفاده از غذای مقوی، سالم و تازه بالا برود. بنابراین خوب است در دوران کرونا به این مورد که سالمند چه غذایی می‌خورد توجه بیشتری داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید به رسیدن ویتامین و مواد مغذی لازم به بدن آن‌ها کمک کنید.

 • اطمینان از تهویه مناسب هوا

راکد شدن هوا و کهنگی آن می‌تواند آلودگی‌ها را در خود نگه دارد. بنابراین توصیه می‌شود جهت پیشگیری از ابتلای سالمند به کرونا تهویه‌ای مناسب برای محل زندگی آن‌ها در نظر بگیرید.

 • یادآوری شست و شوی دست‌ها

سالمندان ممکن است از این نکته که شست و شوی دست‌ها می‌تواند به جلوگیری از ابتلا به کرونا کمک کند، غافل شوند. شما به عنوان کسی که با آن‌ها در ارتباط هستید، باید مدام یادآوری کنید تا آن‌ها در فواصل زمانی کوتاه‌تر شست و شو را تکرار کنند.

 • قطع استعمال دخانیات

بیماری کرونا مستقیماً روی دستگاه تنفسی و ریه‌های افراد تأثیر می‌گذارد، بنابراین پر واضح است که استعمال دخانیات و قرار دادن ریه‌ها در معرض خطر کار اشتباهی است. اگر چه برای افرادی که سال‌ها سیگار کشیده‌اند ترک آن سخت است، اما کاری است که باید انجام شود.

 • به حداقل رساندن خروج از منزل

سالمندان معمولاً عادت به دور هم جمع شدن در پارک‌ها دارند تا زمانی را با همسالان خود بگذرانند. این واقعیت که این کار برای آن‌ها و دوستانشان خطرناک است را در نظر بگیرید و سعی کنید خلأ این دوری را با تکنولوژی و تماس‌های تصویری برایشان پر کنید.

نگهداری از سالمند کرونایی

حال اگر سالمند به کرونا مبتلا شد، چه باید کرد؟ با وجودی که این رویداد بسیار ناراحت‌کننده است، ممکن است رخ دهد. بنابراین باید اطلاعات خود را از مراقبت از سالمند مبتلا به کرونا نیز بالا ببریم.

نگهداری از سالمند کرونایی

انتخاب نوع پرستاری

شما به عنوان خانواده سالمند مبتلا به کرونا، ممکن است تصور کنید نگهداری از بیمار در خانه بهتر است. اما آنچه شرایط نگهداری را مشخص می‌کند، شدت بیماری است. بنابراین در ابتدا باید به گفته پزشک توجه کنید. اگر بیماری خفیف باشد، مراقبت از سالمند کرونایی در خانه توصیه می‌شود. اما اگر بیماری شدید باشد، به سبب این که به تجهیزات پزشکی نیاز است، بیمار در بیمارستان بستری خواهد شد.

پرستاری از سالمند مبتلا در منزل توسط خانواده

اگر بیماری خفیف است و خودتان تصمیم به نگهداری از سالمند کرونایی دارید، باید به یک سری از نکات توجه کنید.

 • اجازه ندهید افراد برای عیادت بیایند.
 • لباس‌ها، ملحفه و وسایل بیمار را در فواصل زمانی کوتاه با مواد شوینده ضدعفونی کنید.
 • داروها را به موقع و با دوز تجویز شده به بیمار دهید.
 • وعده‌های غذایی را به درستی انتخاب کنید.
 • آن‌ها را در یک اتاق قرنطینه کنید، تا راحت‌تر استراحت کنند.

نگهداری از سالمند کرونایی در منزل توسط پرستار

گاهی ممکن است به دلیل مشغله کاری زیاد نتوانید مراقبتی که لازم است را از سالمند مبتلا به عمل آورید. در چنین زمان‌هایی می‌توانید از پرستاران متخصص کمک بگیرید. این افراد برای مراقبت از سالمندان آموزش دیده‌اند و نه تنها می‌توانند رفتار درست را در زمان بیماری داشته باشند، بلکه به سبب آشنایی با روش‌ها و اقدامات مناسب، کمک بزرگی به بهبود سریع‌تر بیمار می‌کنند.

نگهداری از سالمند کرونایی در منزل توسط پرستار

کلام آخر در نگهداری از سالمند کرونایی

کرونا یک بیماری ویروسی است، که ابتلا به آن می‌تواند سختی‌های بسیاری را به دنبال داشته باشد. این بیماری در بین سالمندان مشکلات بیشتری ایجاد می‌کند. ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای و عدم توجه به موارد بهداشتی در این دوران می‌تواند خطر ابتلا را افزایش دهد. اما به هر حال باید این نکته را در نظر داشته باشیم که چنین شرایطی ممکن است رخ دهد. به این منظور ما در مجموعه خدمات پرستاری ارسطو، از پرستاران مجرب کمک گرفته‌ایم تا رفاه حال سالمندان عزیز را هر چه بیشتر فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم