علل و بهترین راه درمان زانو درد در سالمندان

چطور سالمندان را شاد نگه داریم
چطور سالمندان را شاد نگه داریم؟
15 آگوست, 2021
پرستاران به همراه اضافه کاری بیش از حد توانشان کار می کنند
پرستاران به همراه اضافه کاری بیش از حد توانشان کار می کنند
1 نوامبر, 2021

علل و بهترین راه درمان زانو درد در سالمندان

درمان زانو درد در سالمندان

علل و بهترین راه درمان زانو درد در سالمندان

علل و بهترین راه درمان زانو درد در سالمندان

با گذشت سال‌های زندگی، مفاصل و اندام‌های بدن فرسوده می‌شوند. از آنجایی که پاها اندامی هستند که بیشترین فشار را تحمل می‌کنند، بیشتر از سایر قسمت‌ها هم دچار مشکل می‌شوند. زانوها بخشی از پا هستند که در حین انجام فعالیت‌های مختلف بسیار زیاد خم و راست می‌شوند و همین موضوع در طولانی مدت و با ضعیف شدن ماهیچه‌ها در دوران سالمندی، باعث ابتلا به زانو درد می‌شود.

 

این بیماری در بیشتر افراد وجود دارد، آنچه همه به دنبال آن هستند، درمان زانو درد در سالمندان است. افرادی که پرستار سالمند هستند، همیشه شکایت آن‌ها از چنین دردهایی را می‌شنوند. در این مقاله روش‌های درمان زانو درد در افراد مسن را بررسی خواهیم کرد.

علت ابتلا به زانو درد چیست؟

علت ابتلا به زانو درد چیست

زانو درد در سنین مختلف رخ می‌دهد. علت آن ممکن است فشار زیاد، آرتروز یا آسیب‌های حرکتی باشد. اما زمانی که در سالمندان این بیماری را بررسی می‌کنیم، عموماً فرسودگی مفاصل و آرتروز از علل اصلی هستند. در مورد این که چه چیز باعث می‌شود این فرسودگی رخ دهد، می‌توانیم به مواردی مانند اضافه وزن، انجام کارهای سنگین در جوانی و بی‌تحرکی اشاره کنیم.

روش‌های درمان زانو درد در سالمندان

برای درمان زانو درد سه روش، خانگی، ورزشی و پزشکی وجود دارد. در بین این روش‌ها، انجام ورزش زانو برای سالمندان بهترین نتیجه را دارد.

  • درمان خانگی زانو درد در سالمندان

نمی‌توان گفت که درمان‌های خانگی به تنهایی مؤثر هستند. اما آنچه مسلم است، تأثیرگذارند و اگر در کنار سایر درمان‌ها دنبال شوند، اثربخشی بیشتری نیز خواهند داشت.

استفاده از سرکه سیب در رژیم غذایی

سرکه سیب از مواد غذایی تخمیری بسیار مفیدی است که خواص ضد التهابی دارد. دردهایی که ناشی از التهاب هستند با افزودن این ماده غذایی به وعده‌ها و رژیم روزانه روند درمانی سریع‌تری خواهند داشت.

ماساژ روغن‌های گیاهی

روغن سیاه دانه، کنجد و دیگر روغن‌های گیاهی با خواص درمانی، از موادی هستند که برای تسکین درد عضلات و مفاصل در طب سنتی کاربرد دارند. به عنوان یک درمان خانگی زانو درد در سالمندان این مورد می‌تواند روزانه تا چند بار انجام شود. خوب است پیش از استفاده روغن را کمی گرم کنید، به این ترتیب اثر بیشتری خواهد داشت.

  • درمان‌های پزشکی زانو درد

درمان‌های پزشکی شامل برنامه رژیمی و کاهش وزن، دارو درمانی و جراحی هستند، که در ادامه به هر یک اشاره خواهیم کرد.

کاهش وزن

درمان زانو درد در افراد مسنی که دارای اضافه وزن هستند، دشوارتر از سایرین است. آنچه مسلم است این اضافه وزن این افراد است که مشکل ساز شده است. به این منظور پزشک با قاطعیت از بیمار می‌خواهد که رژیم غذایی مناسبی را دنبال کند و به این ترتیب در کوتاه‌ترین زمان ممکن علت اصلی زانو درد را از بین ببرد.

دارو درمانی

این روش را نمی‌توانیم با کلمه «درمان» توصیف کنیم، زیرا بیشتر داروهایی که برای چنین دردهایی تجویز می‌شوند، تنها علائم را از بین می‌برند. برای مثال سالمندی که دچار ساییدگی غضروف است، حتی با مصرف غضروف ساز نیز به درمان نمی‌رسد. بلکه این ورزش و تحرک‌های مناسب هستند که به او کمک می‌کنند. بنابراین درمان دارویی تنها شامل مسکن‌ها و مکمل‌های تقویتی مانند کلسیم است.

جراحی

جراحی آخرین راه درمان زانو درد در سالمندان است که پزشک ممکن است توصیه کند. دوران نقاهت جراحی زانو بسیار دشوار خواهد بود و هیچ پزشک متعهدی این کار را به عنوان گزینه اول معرفی نمی‌کند. جراحی تنها در شرایط حاد صورت می‌گیرد.

فیزیوتراپی

عملکرد دستگاه‌های فیزیوتراپی و تأثیری که بر مفاصل دارند، می‌تواند در دوره‌های مختلف به درد زانو کمک کند. البته افرادی که علت اصلی را درمان نکنند، نتیجه خوبی از این روش نمی‌گیرند.

  • ورزش زانو برای سالمندان

 

ورزش زانو برای سالمندان

بهترین درمان زانو درد انجام حرکات ورزشی است. ورزشذهایی که به این منظور در نظر گرفته می‌شوند، اصلا سنگین نیستند، اما باید در انجام آن‌ها مداومت داشت. سالمندان معمولاً از تحرک طفره می‌روند و در مقابل آن مقاومت می‌کنند. بنابراین شما به عنوان پرستار یا اعضای خانواده باید به ترتیبی آن‌ها را به این کار تشویق کنید. برای زانو درد اصولا ورزش‌هایی انتخاب می‌شود که فرد باید آن‌ها را حداقل سه وعده در روز انجام دهد.

بالا آوردن پا

حرکت اول بسیار ساده است. سالمند باید روی یک صندلی بنشیند و پاهای خود را تک تک تا ارتفاع صندلی بالا بیاورد. برای هر بار بالا آوردن پا تا ۱۰ بشمارد و سپی پا را پایین برده و پای بعدی را بالا بیاورد. اگر ۱۰ شماره برای فرد زیاد است، می‌تواند از عدد کمتری آغاز کند و به مرور زمان آن را افزایش دهد.

دور کردن زانوها با استفاده از کش

برای انجام این ورزش، سالمند نیاز به یک کش ورزشی دارد که به شکل حلقه باشد و کشش متوسطی داشته باشد. سپس باید روی زمین بخوابد و کش را از پاها را رد کند. به صورتی که وقتی پاها روی زمین هستند کش از زیر زانوها تا روی آن‌ها را گرفته باشد. سپس در همان حالت باید زانوها را از هم دور کند و در حالت ماکزیمم کشش نگه دارد و برای هر بار کشش تا ۱۰ بشمارد و سپس زانوها را به هم نزدیک کند. در هر وعده تا ۱۰ بار تکرار این کار مناسب است. البته باز هم بسته به توان فرد دارد.

حرکات کششی

حرکات کششی همیشه از دسته حرکات ورزشی درمانی محسوب می‌شوند. حتی ورزشکاران حرفه‌ای نیز برای جلوگیری از آسیب قبل و بعد از ورزش این حرکات را انجام می‌دهند. چیزی که مهم است این است که سالمندان باید با ملایمت و بسیار آرام ان‌ها را انجام دهند تا دچار کشیدگی در تاندون‌ها نشوند.

ورزش در آب

ورزش در آب

راه رفتن و انجام برخی از حرکات کششی در آب، از روش‌های درمان زانو درد در سالمندان است. آب باعث می‌شود فشار کمی به عضلات وارد شده و حرکت کمی دشوار شود، بنابراین می‌تواند به مرور زمان مفاصل و عضلات را تقویت کند.

جمع کردن پا با کمک کش

کش یکی از وسایلی است که در حرکات زانو زیاد از آن استفاده می‌شود. در این ورزش سالمند باید دراز بکشد و یک پا را کامل دراز کرده و در دیگری به شیوه‌ای کش بیاندازد که یه سر کش در کف پا قرار گرفته و سر دیگر در دست او باشد. سپس با کمک دست خود کش را به سمت سر خود بکشد به صورتی که زانو جمع شود.

سخن پایانی در درمان زانو درد در سالمندان

درمان زانو درد در افراد مسن، سخت‌تر از جوانان است. این افراد به دلیل کهولت سن دچار ضعف‌ها و ساییدگی‌هایی هستند که درمان قطعی ندارد. بنابراین روش‌هایی باید در پیش گرفته شوند که تأثیرگذاری بیشتری دارند. انجام ورزش زانو برای سالمندان بهترین توصیه‌ای است که می‌شنویم. علت زانو درد هرچه که باشد، در کنار درمان‌های پزشکی و خانگی این ورزش است که به سالمند کمک می‌کند.

درمان زانو درد در سالمندان

سالمندانی که به سبب بیماری‌های دیگر به کمک پرستار نیاز دارند و به زانو درد نیز مبتلا هستند، راه راحت‌تری برای رسیدن به درمان دارند، چرا که پرستار تمام فعالیت‌های روزانه آن‌ها را برنامه‌ریزی و نظارت می‌کند. اگر شما هم به کمک پرستار نیاز دارید، می‌توانید با مشاوران ما در مرکز خدمات پرستاری ارسطو صحبت کنید و بهترین راه را در پیش  بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم