برای مبارزه با آلزایمر سالمندی پیاده روی کنید
3 فوریه, 2019
سال جهانی پرستاری و مامایی 
3 فوریه, 2019

سالمندان وخانه تکانی عید

 

به روزهای پایانی سال و عید نوروز نزدیک می‌شویم اغلب مردم درگیر خانه‌تکانی، خرید، رفت و آمد، آماده شدن برای سفر و… هستند. بسیاری از سالمندان نیز طبق سنت دیرینه قصد دارند به بهترین شکل و مثل قدیم‌ها به استقبال سال نو بروند.

ولی کارهای مربوط به عید دشوار هستند و شاید سالمندان به تنهایی نتوانند از عهده آن برآیند و احتمال بروز اتفاق در روزهای آخر سال بالا می‌رود. سالمندان برای خانه‌ تکانی و خرید عید باید نکات مهمی را رعایت کنند که در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره می‌شد.


خانه تکانی

اولین اقدامی که برای ورود به سال جدید انجام می‌گیرد خانه‌تکانی است.
اما سالمندان نمی‌توانند مانند جوان‌ترها خانه خود را تمیز کنند و نیاز به کمک دارند.
گرچه بعضی از آنها به دلایلی کمک نمی‌گیرند و بعضی هم اصلا فردی برای کمک ندارند
ولی بهتر است همه سالمندان و خانواده‌های آن‌ها برای خانه‌تکانی به این نکات توجه کنند.

خانه تکانی سالمندان

خانه تکانی سالمندان

نه نردبان، نه چهارپایه 

رفتن بالای نردبان و صندلی و چهارپایه برای سالمند در منزل ممنوع است. بیشتر سالمندان ضعف قوای بدنی دارند و معمولا نمی‌توانند تعادل خود را به خوبی و به آسانی حفظ کنند، چه رسد به اینکه در ارتفاع و سطح لغزنده هم قرار بگیرند.

بسیاری از آن‌ها به‌دلیل بیماری یا استفاده از داروها نمی‌توانند تمرکز و تعادل خود را حفظ کنند. همچنین در تخمین زدن فاصله و عمق مشکل دارند و ممکن است متوجه نشوند پای خود را کجا قرار می‌دهند.

افتادن از ارتفاع با توجه به پوکی استخوان در سنین سالمندی ممکن است باعث شکستگی‌هایی در مچ دست و ران و… شود. شکستگی در این سن می‌تواند خطرناک و تهدید‌کننده سلامت باشد.

توجه : در صورتی که سالمند بعد افتادن از نردبان یا صندلی از درد شکایت کند، به هیج‌وجه نباید او را تکان داد. تکان دادن فرد مصدوم اغلب مواقع باعث گسترش شکستگی می‌شد.

برخی سالمندان ممکن است نتوانند به خوبی برچسب شوینده‌ها را ببینند و چند ماده شوینده را با هم مخلوط کنند و چون برخی از آن‌ها ممکن است از نظر بویایی هم ضعف داشته باشند، اصلا متوجه بوی غلیظ و تند آن نشوند.

به سالمندان گوشزد کنید که مخلوط کردن چند شوینده کار خطرناکی است و شوینده‌های فعلی قدرت خوبی دارند. درهر صورت، جابه‌جا کردن اجسام سنگین توسط سالمندان ممنوع است. سالمندان توانایی جابه‌جایی اجسام سنگین خانه را ندارند.

نه نردبان نه چهارپایه

نه نردبان نه چهارپایه

شش توصیه به سالمندان درباره خرید عید:


۱) توصیه اول این است که فرزندان یک روز را برای کمک به سالمندان اختصاص دهند. اما سالمندانی که فردی برای کمک ندارند، حتما باید برای رفتن به خرید از چرخ‌های دستی مخصوص حمل بار استفاده کنند.

۲) خرید باید از همان مراکز فروش اطراف خانه باشد. رفتن به جاهای دور اصلا جایز نیست. رفتن به جاهای دور برای خرید باعث خستگی سالمند می‌شود.

همچنین عبور و مرور از خیابان‌های شلوغ و ناتوانی سالمند در تنظیم سرعت خود با سرعت خودروهایی که عجله دارند، خطرناک است.

۳) رفتن سالمندان به پیاده‌روهای پرازدحام ممکن است باعث برخورد عابران به سالمندان و زمین خوردن آن‌ها شود.

۴) سالمندان و کودکان دو قشری هستند که همیشه مورد توجه سارقان قرار دارند. کیف‌ سالمندان اغلب پر پول است و یک لحظه غفلت باعث می‌شود فرصت‌طلبان به مقاصد خود برسند.

برای جلوگیری از سرقت باید کیف‌هایی برای سالمندان تهیه کرد که از گردن آویزان می‌شود و مقدار پول نیز باید در حد نیاز خرید روزانه باشد. همچنین به سالمندان تاکید کنید از سوار شدن خودروهای ناشناس خودداری کنند.

۵) سالمندانی که دچار کاهش هوشیاری هستند یا داروهایی استفاده می‌کنند که باعث خواب‌آلودگی می‌شود، به هیچ‌وجه نباید تنها بیرون بروند.

۶) اگر سالمندان را با خود به مرکز خرید می‌برید، آنها را در خودرو تنها نگذارید و حتما همراه خود ببرید.

سالمندان بیمار را به مراکز خرید نبرید


در مرکز خدمات پرستاری در منزل ارسطو پرستاران آموزش دیده جهت مراقبت ار بیمار و سالمندان عزیز شما در منزل این امکان را به شما میدهند که ایام عید را با خیال راحت بسر ببرید ما همیشه در کنار سالمند شماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم