درمان زخم بستر در سالمندانی که برنامه رژیمی مناسبی ندارند

سندروم گیلن باره
 سندرومی به نام گلین باره نادر اما جدی و درمان پذیر
7 نوامبر, 2021
زخم-بستر-چیست
زخم بستر و مراقبت های پرستاری آن
30 نوامبر, 2021

درمان زخم بستر در سالمندانی که برنامه رژیمی مناسبی ندارند

درمان زخم بستر در سالمندان

درمان زخم بستر در سالمندانی که برنامه رژیمی مناسبی ندارند

بنا به گفته‌ی یکی از متخصصین طب سالمندی: مشکل رایج میان سالمندان، زخم بستر و یا زخم فشاری است هست. رسیدن به این موضوع جدی است چرا که می تواند باعث درد و عفونت حاد شود و گاها منجر به مرگ می شود.

به گزارش وب سایت درمان خبرگزاری فارس احمد دلبری، متخصص سالمند، در این خصوص افزودند: علت بوجود آمدن این دسته از زخم ها طولانی نشستن و خوابیدن در یک وضعیت ساکن و ثابت است.

درمان زخم بستر در سالمندان

وی افزود: زخم بستر همواره در جاهایی از بدن که بیشترین فشار را متحمل می شود(در مدت زمان طولانی و فشار مداوم) ایجاد می‌شود. نقاطی که زخم بستر در آنها بیشتر رویت می شود؛ قسمت شانه و آرنج، ستون فقرات و لگن، و قسمت پایینی کمر می باشد.

دلبری همچنین تصریح کرد: دلایل دیگر ایجاد زخم بستر کم بود پروتئین ها وهمچینین کمبود ویتامین های E،D  و روی و کلسیم می باشد. در سنین بالاتر مخصوصا در سالمندان به علت کاهش بافت چربی ها و نازک تر شدن پوست زخم بیشتر مشاهده می شود.

وی افزود: اصل ماجرا که همه ما می دانیم این است که؛ پیشگیری بهتر از درمان است. بی تحرکی در بستر یکی از علت های مهم زخم بستر می باشد که در اکثر اوقات با جابجایی و کاهش فشار و همچنین پانسمان کردن، زخم رفع می شود.

متخصص سالمندان توصیه کرد: زخم بستر با تغییرحالت و تغذیه سالمند ارتباط دارد که باید هر نیم ساعت تا چهل دقیقه وضعیت سالمند را تغییر داده و با مشاهده هر گونه علائمی پوستی از جمله؛ حساسیت، قرمزی،ترشح و گرما از زخم باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کرده و همچنین برنامه تغذیه ای مناسبی برای ایشان در نظر گرفته شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم