خدمات پرستاری تحت پوشش بیمه
خدمات پرستاری در منزل زیر پوشش بیمه می رود
22 ژانویه, 2019
سالمندی موفق
27 ژانویه, 2019

چالش های دوره سالمندی

اختلالات و چالش های دوره سالمندی

دوران سالمندی می تواند با اختلالاتی مانند اختلالات عصب شناختی، آلزایمر، پارکینسون وافسردگی و اضطراب، اختلالات خواب همراه باشد.در دوران سالمندی همچنین خطر بیش از سایر گروه های سنی است که می تواند به دلایل مشکلات مالی، بیماری، سوگ یا افسردگی باشد. پس برای کاهش آسیب های سالمندی لازم است برنامه ریزی داشته باشیم. در این برنامه ریزی می توانیم با درنظر گرفتن نقش مهم پرستاری سالمند ، یک روند مدون را در پیش گرفت.

 

تنهایی سالمندان

عدم توجه فرزندان و اطرافیان باعث می شود سالمندان احساس غم و اندوه کنند از طرفی از دست دادن دوستان و عزیزان و بازنشستگی باعث می شود که نتوانند دوستان جدیدی پیدا کنند. تنهایی با مشکلات روانی و احساسات مایوس کننده ای همراه است که منجر به افزایش مصرف داروهای آرام بخش و مسکن می شود.

نگهداری از حیوانات خانگی، شرکت در انجمن ها و خیریه ها به عنوان داوطلب، کارهای هنری، باغبانی و ایجاد نقش های جدید مانند به کار گیری تجربه در زمینه آموزش به جوانان می تواند به رفع تنهایی در آن ها کمک کند.

بدرفتاری با سالمندان

انجام یا عدم انجام یک رفتار منفرد یا تکرار شده که باعث اذیت یا آسیب رساندن یا صدمه به یک فرد می شود. معمولا بد رفتاری از طرف افرادی که مراقب و یا نزدیکان سالمند هستند اتفاق می افتد. ناتوانی روحی و جسمی سالمند یا خسته شدن مراقب از جمله دلایل بد رفتاری است. انواع بدرفتاری عبارتند از:

بدرفتاری جسمانی : وارد کردن عمدی درد 

بی توجهی جسمانی: برآورده نکردن عمدی یا غیرعمدی تعهدات مراقبت 

بدرفتاری روانی : توهین های کلامی، تحقیر کردن، تهدید 

سوء استفاده جنسی : تماس جنسی ناخواسته از هرنوع 

سوء استفاده مالی: بهره کشی غیرمجاز از اموال یا منابع مالی 

آزار اجتماعی:کناره گیری اجباری از جامعه

سو رفتار پزشکی :فرآیند ها یا درمان های پزشکی بدون اطلاع و رضایت شخص

تبعیض سنی: عدم برخورداری سالمند از موقعیت خاص مانند امکانات شهری به اندازه یک جوان 

 

خانه سالمندان

تصمیم به انتقال به خانه سالمندان چالشی بزرگ هم برای مراقب و هم برای سالمند است. مراقب به دلیل از دست دادن عزیزش و همینطور چون قادر به مراقبت نبوده دچار استرس و غم می شود. فرد سالمند به دلیل از دست دادن استقلال و زندگی که یک عمر به آن عادت کرده است و کاهش تماس ها و دیدار ها به تدریج علایم افسردگی و اضطراب را نشان می دهد.

سعی کنید وضعیت او را بررسی کنید، مرتب به او سر بزنید. نظر او را درباره کیفیت خدمات و نحوه زندگیش در آن جا بپرسید و در صورت نارضایتی شکایت را به مسئول ارایه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم