چالش های دوره سالمندی
27 ژانویه, 2019
راهکارهای درمان زخم بستر سالمندان وبیماران در منزل
30 ژانویه, 2019

سالمندی موفق

سالمندی موفق

ترکیبی از عوامل برای داشتن سالمندی موفق موثر است. از جمله می توان به سلامتی و رضایتمندی از زندگی، توانایی مقابله با رویداد های فعلی، حفظ احساس مثبت به آینده، امید به زندگی، داشتن عملکرد شناختی مناسب، یادگیری چیزهای جدید، داشتن استقلال و فعالیت های اچتماعی موثر اشاره کرد. 

افزایش شادی در سالمندان

سالمندان نیز مانند هر شخص دیگری احتیاج به تنوع و زندگی شاد دارند و عدم توجه به آن باعث بروز افسردگی و ناراحتی در سالمندان می شود. طبق تحقیقات انجام شده حفظ سلامت جسمی درسالمندان ارتباط مستقیمی با سلامت روان آن ها دارد. بنابراین می توان با حفظ سلامت جسمی سالمندان تا حدود زیادی از کناره گیری شان از زندگی عادی جلوگیری کرد. بهتر است اطرافیان به جای انجام دادن کارهای فرد سالمند به او کمک کنند تا او بتواند کارهایش را به تنهایی انجام دهد و از خود مراقبت کند. در این صورت احساس مفید بودن خواهد کرد. با توجه به این موارد راهکارهایی وجود دارد که با استفاده از آن ها بتوان انزوا و افسردگی را کاهش داد.

مراقبت کردن از کودکان

بیشتر افراد گمان می کنند که سپردن مسئولیت نگهداری و مراقبت از کودکان یا نوه ها به پدر و مادر سالمند خود، آن ها را دچار زحمت می کنند. به همین دلیل از این کار خودداری می کنند در صورتی که این مسئولیت می تواند در فرد سالمند حس مفید بودن را القا می کند.

پرستار کودک

پرستار کودک

یادگیری مهارت های جدید

بسیاری از والدین سالخورده ما در استفاده از برخی وسایل مانند تلفن همراه یا کامپیوتر دچار مشکل هستند. ما این قبیل کارها را برای آن ها انجام می دهیم بهتر است کمی وقت بگذاریم و این کار را به عنوان یک مهارت جدید به آن ها آموزش دهیم. افراد سالمند خود نیز می توانند مهارت های جدیدی کسب کنند. شرکت در کلاس های مختلف آموزشی، یادگیری رایانه و… هر یک می توانند به عنوان یک مهارت جدید فرد سالمند را به صورت فعال در جریان زندگی قرار دهد.

فعالیت های اجتماعی

علاوه بر فعالیت های شناختی و رفتاری که بیشتر فعالیت های فردی را شامل می شود، برنامه زندگی فرد سالمند باید طوری باشد که او همچنان با اجتماع و مردم در ارتباط باشد. شرکت در مسافرت های گروهی همچنین دید و بازدید از گروه دوستان و خانواده می تواند فرد سالمند را همچنان در جمع مردم قرار دهد. برای جلوگیری از افسردگی در سالمندان تاکید و توجه بر قابلیت ها و توانایی های آن هاست تا خود را با از کارافتادگی هم معنا ندانند.

شرکت در فعالیت های خیریه

توانایی کمک به دیگران و مفیدبودن در این زمینه حسی است که همواره در افراد مختلف جامعه وجود دارد. انجام فعالیت های خیریه باعث می شود فرد سالمند همچنان خود را در جریان طبیعی جامعه حس کند و احساس فعال بودن داشته باشد.

در فعالیت های خود سالمندان را شریک کنید

احساس تعلق افراد با سن رشد نمی کند. افراد مسن تر از پیوند و مشارکت شان در گروه هایی که برای آنها سازماندهی شده است، احساس رضایت می کنند. اما احساس وابستگی آنها در صورتی تقویت می شود که در جامعه ای مشارکت داشته باشند که به خاطر سن دسته بندی نشده باشد. بهتر است آنها را دعوت کنید و اجازه دهید انتخاب کنند.

سخن آخر

نباید با سالمندان به گونه ای رفتار کرد که آنان احساس بی کفایتی و بی اهمیتی کنند یا مورد بی مهری قرار بگیرند. سعی کنید آن ها را درک نمایید. با توجه به تغییرات جسمانی آن ها توانایی آن ها در برخی امور مانند یک جوان نیست، اما طرد کردن سالمندان بیشترین ضربه را به آن ها وارد می کند. ملاقات ها و برنامه های خانوادگی را به گونه ای تنظیم کنید که با توانایی آن ها هماهنگ باشد..

برای مشاوره رایگان در مورد سلامت سالمند شما می توانید با مرکز خدمات پرستاری ارسطو در تماس باشید.

۰۹۳۳۵۱۶۴۵۶۲-۰۲۱۷۷۲۶۱۶۷۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم