مراقبت از سالمند
13 نوامبر, 2017
درمان زخم دیابتی با لارو مگس
30 نوامبر, 2017

خدمات پرستاری از دیر باز تا کنون

از دیر باز تا کنون بشر در بسیاری از شرایط و اماکن نیاز گسترده ای نسبت به خدمات پرستاری احساس کرده است. از جمله مهمترین وظایف یک پرستار شایسته ایجاد اعتماد، همدلی و اطمینان و امید به بهبودی در شخص بیمار است.

فرقی ندارد شما بر اثر بیماری هایی نظیر سرماخوردگی، ناراحتی های قلبی و …  نیاز به مراقبت و خدمات پرستاری داشته باشید. یا آنکه تحت تاثیر سوانح طبیعی یا غیر طبیعی اعم از تصادف، زلزله یا هوای دیگری رنجور و آسیب دیده باشید یک پرستار دلسوز خود عامل تسکین است.
ارائه خدمات پرستاری و مراقبت های بی شائبه مستلزم برقراری ارتباطات روانی از قبیل همدلی و همزبانی با شخص آسیب دیده است کاری که شاید گاهی بسیار دشوارتر از حد تصور ما باشد.

فعالیت پرستاران تنها به مراقبت از بیماران محدود نمی شود و حوضه ی فعالیتشان فراتر رفته و دربر گیرنده ی نگهداری از افراد کم توانی نظیر کودکان سالمندان و حتی معلولین نیز می شود و نیز افرادی که در کمپ های ترک اعتیاد و یا بیمارستان های روانی هم به سر می برند از این قاعده مستثنی نیستند.
ارائه خدمات پرستاری نیازمند تخصص و تبهری ویژه است. چه بسا کوچکترین اشتباه یا بی دقتی یا عدم به کار گیری افراد متخصص در این زمینه که خسارات جبران ناپذیری برای اشخاص مختلف به همراه داشته اند مسئله ای که متاسفانه امروزه بسیار به چشم می خورد. چه تدبیری باید بیندیشیم؟ یکی از بهترین و حرفه ای ترین و به صرفه ترین روش ها سپردن کار به کاردان است؛ مجموعه ای شناخته شده، با کادری مجرب و قابل اعتماد که در هر شرایط بهترین واکنش ها را اتخاذ می کنند.

پرستاری در منزل تفاوت هایی با ارائه خدمات پرستاری در بیمارستان ها و مراکز درمانی دارد. در منازل مسکونی سیستم های امنیتی مناسب وجود ندارد؛ حال آنکه در بیمارستان ها و درمانگاه ها این وضع حاکم نیست و به همین سبب پرستارانی که در منزل های مسکونی مشغول به کارند نیازمند تجربه سرعت و دقت عمل بیشتری هستند و پرستار باید در زمینه های ایمنی بیمار و یا شخص تحت مراقبت توجه بیشتری داشته باشد. ارائه خدمات پرستاری باید به گونه ای هماهنگ صورت پذیرد و اگر مثلا چند پرستار و یا بهیار از یک فرد مراقبت می کنند همگی باید اطلاعات کامل و جامعی در خصوص وضعیت شرایط و فرضا داروهای مراقبت شونده داشته باشند و به گونه ای هماهنگ با هم عمل کنند و نیز این هماهنگی باید میان پزشک معالج و پرستار نیز برقرار گردد دو پرستار هر گونه تغییرات غیر عادی در وضعیت بیمار را به بلافاصله به پزشک یا خانواده بیمار گزارش دهد.

در این میان وضعیت بهداشتی برای مراقبت شونده بسیار مهم و حیاتی است. پرستار خود باید فرمی مرتب و تمیز باشد و بیمار را نیز در شرایط تمیز و مرتبی نگهداری کند. طبیعی است که وظایفی از قبیل پخت و پز یا خدمات منزل از وظایف پرستار نیست ولی تا حدودی که به بیمار مرتبط است در حوضه کاری آنها قرار می گیرد باید توجه داشت محول کردن وظایف غیر ضروری و متفرقه به پرستار می تواند باعث کاهش بازدهی او در امر پرستاری گردد و بدیهی است که مقصر این شخص پرستار نیست مگر آنکه شخصا این مسئولیت ها را قبلا پذیرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم