تشک مواج مناسب سالمند
14 فوریه, 2019
ویژگی های یک پرستار سالمند حرفه ای
19 فوریه, 2019

بیماری چربی خون چیست؟

 

تعریف چربی خون 

افزایش سطح چربی در جریان خون است . این چربیها شامل ترکیبات کلسترول، کلسترول،فسفولیپیدها و تري گلیسیرید در خون میباشند .چربیهاي مواد به دو گروه اشباع شده و اشباع نشده تقسیم می گردند.

 

چربی هاي اشباع شده 

مانند گوشت قرمز سوسیس، کالباس، همبرگر، قلوه،مغز، زبان، کره، پنیر، بستنی، شکلات، نارگیل ،کلوچه، پیراشکی و شیر پرچرب که مستقیما چربی خون را افزایش می دهند.

بیمای چربی خون

بیمای چربی خون

چربی هاي اشباع نشده 

مانند روغن زیتون، روغن آفتابگردان، روغن سویا،روغن ذرت و گوشت ماهی، اردك و غاز که اثرشان مانند چربیهاي اشباع شده نیست و مستقیماچربی خون را افزایش نمی دهند؛ به علاوه چربیهاي اشباع نشده موجود در ماهی نه تنها خطر انسدادعروق را کاهش می دهد، بلکه به رقیق شدن خونزشکی معمول انجام می شود . آزمون اندازه گیري سطح چربی معمولا در چهار گروه گزارش میشود:

کلسترول کل: مقدار طبیعی کمتر از ۲۰۰ میلی

گرم دردسی لیتر

 LDL : مقدار طبیعی کمتر از ۱۳۰ میلی گرم در
دسی لیتر
 HDL : مقدار طبیعی بیشتر از ۳۵ میلی گرم در
دسی لیتر
تري گلیسرید : مقدار طبیعی کمتر از ۱۵۰ میلی
گرم در دسی لیتر

تشخیص بررسی سطوح چربی خون با آزمایش خون انجام میشود .توصیه میشود که افراد سالم در هر ۵ سال پس از سن ۲۰ سالگی آزمایش چربی خون انجام دهند. آزمایش چربی خون یک تست چربی ناشتا است که به طور معمول به عنوان بخشی از یک معاینه انجام میشود.
مقدار کلسترول کل بیشتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است نشان دهنده در معرض خطر بیشتري براي  بیماري قلبی است . با این حال ، سطح LDL پیشبینی کننده بهتري از بیماريهاي قلبی بوده، و تعیین میکنند که چگونه کلسترول بالاي شما باید درمان شود .

 

توصیه هاي خاص


تغییرات در شیوه زندگی به عنوان درمان اولیه در بسیاري از بیماران مبتلا به چربی خون بالا توصیه میشود .
رژیم غذایی و ورزش می تواند اثر مفید بر روي غلظت چربی خون داشته باشند. ورزش منظم هوازي ، به خصوص براي ۲ ساعت یا بیشتر در هفته ، با بهبود سطح چربی همراه است بهترین ورزش پیاده روي ، دوچرخه سواري و شنا است . استرسهاي محیطی را تا حد ممکن کاهش دهید . از مصرف الکل و سیگار به شدت پرهیز شود.

 

تغذیه / رژیم غذایی


گوشت مرغ و ماهی را بجاي گوشت قرمز استفاده کنید . مرغ کلسترول ندارد. البته بایستی قبل از مصرف پوست مرغ جدا شود .جایگزین گوشت باشند چون میزان کمی چربی هاي اشباع و کلسترول دارند . نخود خشک و حبوبات نیز نخود فرنگی خشک ، لوبیا و سویا می تواند به عنوان داراي مقدار زیادي فیبر هستند ، که می تواند به کاهش کلسترول خون کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم