خبری خوش برای مبتلایان به سرطان سینه
31 ژانویه, 2018
انما و عوارض آن
21 فوریه, 2018

بیماری ام اس چیست؟

 

بیماری ام اس توان انسان را گرفته و مغز و نخاع را ، که کارشان کنترل سیستم مرکزی اعصاب می باشد تحت تأثیر قرار می دهد و از این طریق تأثیر منفی بر روی دید ، کنترل ، حواس و تعادل انسان می گذارد.

در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن به اعصاب مغز و نخاع آسیب می رساند و باعث اختلال خودایمنی در انسان می شود. در بیماری خودایمنی ، سیستم ایمنی بدن به جای اینکه به آسیب رسان های بدن مثل باکتری ها حمله کرده و نابودشان کنند به بافت های بدن حمله می کنند.

وظیفه ی انتقال پیام ها بین مغز و اجزای بدن بر عهده ی میلیون ها عصبی است که سیستم مرکزی اعصاب را تشکیل می دهند. میلین (نوعی چربی) به عنوان محافظ این اعصاب را پوشش می دهد. در بیماری ام اس ، سیستم ایمنی بدن به این چربی ها آسیب می رساند و باعث می شود انتقال پیام ها که به وسیله ی این اعصاب انجام می گیرند ، مختل شوند و به همین دلیل است که کنترل مغز بر روی بدن از بین رفته و بدن دچار ناتوانی و فلج می شود.

 

نشانه های بیماری ام اس :

نشانه های بیماری ام اس در بین افراد مختلف متفاوت است و می تواند تغییر پیدا کند. این نشانه ها عبارتند از :

– از دست رفتن نسبی یا کامل بینایی معمولا در یک چشم به همراه درد در حرکت دادن چشم

– تاری دید یا دوبینی

– عدم هماهنگی بدن و یا لرزش بدن

– لکنت زبان

– خستگی ، ضعف و گیجی

– بی حسی یکی یا تعدادی از اعضای بدن

– سوزن سوزن شدن و یا درد در بعضی از بخش های بدن

– شک الکتریکی در بعضی حرکات خاص سر

– احتمال دردهای حاد ، شدید و ناگهانی در صورت و یا کمر در تعداد کمی از بیماران مبتلا به ام اس

تذکر : اگر دمای بدن مبتلایان به ام اس کمی افزایش پیدا کند می تواند محرک بیماری ام اس باشد به خاطر همین حساسیت به گرما در مبتلایان به ام اس طبیعی است.

استرس هم می تواند تحریک کننده ی دیگری برای ام اس می باشد.

 

تشخیص ام اس :

پزشکان ، زمانی که بیمار نسبتا جوان باشد و با نشانه های حسی یا حرکتی که دائما حالت فعال و پنهان به خود می گیرند مواجه شوند به بیماری ام اس مشکوک می شوند.

پزشک آزمایشات پتانسیل برانگیخته را می تواند از بیمار درخواست کند زیرا که این آزمایشات بر روی اعصاب و حواس مختلف مانند شنوایی ، بینایی و … انجام می گیرند. این آزمایشات سرعت انتقال پیام الکتریکی و اعصاب تحریک شده را اندازه گیری می کنند. با تحریک اعصاب مبتلایان به ام اس پاسخ کندتری دریافت خواهد شد. یکی دیگر از آزمایشات می تواند آزمایش بررسی مایع مغزی-نخاعی باشد. مشاهده شده است در افراد مبتلا به ام اس WBC سفید و پروتئین بالاتر از حد مجاز وجود دارد. MRI بهترین وسیله برای نشان دادن نقاط ضعف دستگاه عصبی مرکزی (مغزونخاع) می باشد.

 

درمان بیماری ام اس :

یکی از مهمترین سوالاتی که برای مبتلایان به ام اس پیش می آید چگونگی درمان است و اینکه آیا این بیماری به طور کامل رفع می شود یا نه؟

متأسفانه هنوز درمان قطعی برای بیماری ام اس پیدا نشده است. داروهای مختلفی وجود دارند که شدت و تکرار نشانه های بیماری ام اس را کاهش می دهند. همچنین بعضی داروها باعث کاهش سرعت پیشرفت بیماری ام اس می شوند.

درمان های بیماری ام اس را می توان به ۳ دسته تقسیم کرد :

دسته ی اول درمان ، به هنگام حملات بیماری انجام می گیرد که در این زمان بیمار باید در بیمارستان بستری شود.

دسته ی دوم درمان های پیشگیری است. در این زمان با در نظر گرفتن وضعیت بیمار داروهای متفاوتی تجویز می شود تا از طریق این داروها حملات بعدی کمتر شوند.

دسته ی سوم به علایم بیماری ام اس ارتباط دارد. بیماران باید بدانند عوارضی مانند تکرر در ادرار ، خستگی بیش از حد و سفتی اندام ها تا حد زیادی با دارو قابل درمان می باشند.

 

درمان خانگی ام اس با تغییر سبک زندگی

– ورزش کنید زیرا ورزش باعث تقویت عضلاتتان می شود و به حفظ تعادلتان کمک می کند.

– به اندازه کافی استراحت کنید تا کمتر احساس ضعف و خستگی داشته باشید.

– بدنتان را با شنا در آب خنک یا با ریختن آب خنک بر روی خود و نوشیدن مایعات خنک ، خنک نگاه دارید.

– سعی کنید استرس را از خود دور نگاه دارید تا مانع افزایش بیماریتان شوید.

– رژیم غذایی مناسب در تقویت سیستم ایمنی بدن ، حفظ تناسب اندام و سلامت استخوان ها بسیار موثر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم