دیالیز چیست
دیالیز در منزل
14 سپتامبر, 2017
انواع زخم ها
3 اکتبر, 2017

بیماری آنفلوانزا و پیشگیری ازآن

آنفلوانزای فصلی

 

آنفلوانزای فصلی که عموما با نام فلو flu نامیده می شود .بیماری مسری است که توسط ویروس آنفلوانزا ایجاد می گردد. این ویروس دستگاه تنفس (بینی ،گلو،ریه ها)را تحت تاثیر قرار می دهد . آنفلوانزا برخلاف بسیاری دیگر از عفونت های ویروسی دستگاه تنفس از جمله سرما خوردگی ، می تواند در بسیاری از افراد باعث بیماری شدید و مشکلات تهدید کننده ی زندگی شود.

علایم آنفلوانزا

علایم آنفلوانزا بسیار شبیه به علایم سرماخوردگی است با این تفاوت که علایم بیماری سرماخوردگی با سرعت کمتری ظاهر می شوند در حالی که علایم آنفلوانزا ناگهانی ظاهر شده و شدت بیشتری دارند . این علایم به شرح زیر است:

۱-تب  ۲- درد عضلانی ۳- لرز و عرق ۴- سردرد  ۵- سرفه خشک ۶- خستگی و ضعف  ۷- احتقان بینی

افراد مبتلا به آنفلوانزا همه یا برخی از علایم فوق را نشان می دهند.

روش انتقال آنفلوانزا

وقتی فرد مبتلا به آنفلوانزا سرفه یا عطسه کرده ویا حتی صحبت می کند ،ویروس آنفلوانزا از طریق قطرات بسیار ریزی وارد هوا می شود . افراد سالم با تنفس این قطرات بسیار ریز می توانند آلوده شوند . افراد سالم همچنین اگر با اشیایی که فرد مبتلا به آنفلوانزا با آنها تماس داشته، تماس یابند و سپس بخش تماس یافته را با دهان ،بینی یا چشم خود تماس دهند ،می توانند آلوده شوند.

مشکلات ناشی از آنفلوانزا

برخی از مشکلات ایجاد شده توسط ویروس آنفلوانزا عبارتند از پنومونی باکتریال،تشدید بیماریهایی که فرد از قبل به آنها مبتلا بوده است (مانند نارسایی احتقانی قلب، آسم،دیابت) کودکان ممکن است در اثر ابتلا به آنفلوانزا دچار سینوزیت و عفونت گوش شوند .

افرادی که بیشتر در معرض مشکلات ناشی از آنفلوانزا قرار می گیرند

افراد سالمند،کودکان،خانم های باردار وافرادی که مبتلا به بیماریهایی از جمله آسم ،دیابت یا بیماریهای قلبی هستند بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات ناشی از آنفلوانزا قرار دارند .

پیشگیری از آنفلوانزا

بهترین راه پیشگیری از آنفلوانزا ،واکسینه شدن سالیانه در برابر آن می باشد.

واکسن آنفلوانزای فصلی

ویروس های آنفلوانزا دایما در حال تغییر هستند .سازمان بهداشت جهانی سالانه به کمک بیش از ۱۰۰ مرکز تحقیقات آنفلوانزا (که در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا قرار دارند ) سویه های ویروسی را که واکسن آن سال باید علیه آنها کارایی داشته باشد ،تعیین می کند .این سویه ها هرسال نسبت به سال قبل تغییر می کنند . به همین دلیل ،برای ایمن شدن در برابر آنفلوانزای فصلی باید هرسال علیه آنفلوانزای فصلی باید هرسال علیه آنفلوانزا واکسینه شد.

چه کسانی باید واکسینه شوند؟

واکسیناسیون خصوصا در افراد با ریسک بالای ابتلا به مشکلات ناشی از آنفلوانزا توصیه می شود.

افرادی که قبل از واکسیناسیون باید با پزشک خود مشورت نمایند:

افراد مبتلا به حساسیت به تخم مرغ

افرادی که حالشان خوب نیست (واکسیناسیون تا زمان بهبودشان به تعویق می افتد)

چه زمانی باید واکسن آنفلوانزای فصلی را دریافت کرد؟

به محض عرضه شدن واکسن آنفلوانزا در هر سال،میتوان اقدام به واکسن زدن نمود. از آنجا که پس از واکسیناسیون تقریبا دوهفته طول می کشد تا آنتی بادی های لازم علیه ویروس آنفلوانزا در بدن تشکیل شوند ،بهتر است که افراد قبل از آن که ویروس آنفلونزا در اجتماع گسترش یابد واکسینه شوند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم