همدم سالمند در منزل
1 آگوست, 2020
مشخصات ویلچر مناسب سالمند و بیمار
1 آگوست, 2020

انواع اکسیژن درمانی در منزل

اکسیژن درمانی از روش­های مراقبت­های تنفسی است و افرادی که مشکل تنفسی دارند زیر نظر دکتر به معالجه می­پردازند. زمانیکه ریه ­ها به سختی اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت می­کنند، اکسیژن درمانی در این زمینه بسیار موثر است. این روش درمان هم داخل بیمارستان و هم در منزل قابل انجام شدن است و روش بکارگیری آن بستگی به شرایط بیمار دارد.

اکسیژن درمانی شامل موارد زیر می­ باشند:

ماسك ساده صورت: برای بیمارانی است که غلظت کم تا متوسط اکسیژن احتیاج دارند و با دهان تنفس می­کنند. این روش موثرتر از کانولای بینی است. در این روش جریان اکسیژن نباید کمتر از ۵ لیتر در دقیقه باشد. استفاده از آن آسان است و نیز در مدت طولانی نمی­توان از آن استفاده کرد.

كانول بيني: کاتتری است که داخل سوراخ­های بینی قرار می­گیرد. میزان جریان اکسیژن تجویز شده در این روش باید ۶-۱ لیتر در دقیقه باشد. به دلیل سفت و سخت بودن آن، تقریبا هر یکماه باید عوض شود. قسمتی که در بینی قرار می­گیرد را باید شست و بقیه را می­توان با دستمال مرطوب تمیز کرد.کانول باعث خشک شدن بینی می­شود، در اینصورت می­توان از لیوان مرطوب کننده اکسیژن استفاده کرد زیرا تنفس هوای خشک در بلند مدت موجب آسیب به مخاط دهان، بینی و ریه شده و می­تواند زخم هایی را ایجاد کند.

 

 

 

ماسک یک طرفه: این ماسک دریچه جانبی یک طرفه دارد و نیز دارای نوعی مخزن متصل است که برای آماده نگه داشتن اکسیژن برای تنفس استفاده می­ شود. با تجهیز اکسیژن به میزان Lit/min 10-6، Fio2 حدود ۸۰-۹۰% را تأمین می­کند.

ماسک دو طرفه: این ماسک برای بیمارانی است که به غلظت متوسط به بالا به اکسیژن نیاز دارند.

ماسک ونچوری (Venturi mask): نوعی از ماسک صورت با جریان بالا است که با استفاده از سیستم ونچوری (لوله کوتاه و متراکمی که سرعت عبوررا افزایش و فشار آن را کاهش می­دهد) برای تجویز غلظت­هاي نسبتا دقيق اكسيژن مورد استفاده قرار مي­گيرد.

نبولایزر با حجم کم: مخازن نبولايزر با محتوای ۳تا۵ سي سي مايع به ماسك صورت متصل می ­شوند. این وسیله برای رساندن دارو به قسمت­های مختلف دستگاه تنفسی تحتانی از طریق استنشاق است. این درمان بیشتر برای برونشیت و آسم شدید موثر است و چون به بافت ­های دیگر بدن آسیب نمی­زند مورد توجه است.

مواردی که باید هنگام استفاده از اکسیژن در منزل به آن­ ها توجه شود شامل:

  • لوله بینی و ماسک را دوبار در هفته با آب و صابون بشویید و خشک کنید.
  • زمان اکسیژن درمانی، بیمار احساس خشکی در دهان و بینی می­کند. به همین دلیل چندبار در روز دهان بیمار را با آب شستشو دهید.
  • دقت کنید محل لوله روی صورت بیمار یا کش ماسک که روی گوش او است قرمز نشود. برای جلوگیری از اینکار می­توان از دو تکه گاز با دستمال کوچک دراین نواحی استفاده کرد.
  • میزان اکسیژن و نحوه کار با کپسول اکسیژن را از پزشک یا پرستار سوال کنید.
  • اگر عقربه گیج اکسیژن باز شد و زیر ۵لیتر بود،اکسیژن در کپسول کم و یا کپسول کاملاً خالی است و لازم است دوباره پر شود.

 

شماره تماس : ۷۷۲۶۱۶۲۸-۷۷۲۶۱۶۷۳ -۰۹۳۳۵۱۶۴۵۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت
واحد زخم بستر
واحد ارتباط با مشتری
واحد تجهیزات پزشکی
تماس مستقیم