مراقبت و پرستاری سالمند
۲۱ فروردین, ۱۳۹۷
نکات و توصیه های جهت نگهداری از سالمند
۹ اردیبهشت, ۱۳۹۷

اصول مراقبتی سالمند

اصول مراقبتی  سالمنداصول مراقبتی  سالمند

برای حفظ سلامتی سالمند، توصیه می شود كه انجام فعالیت  بدنی در سالـمندان تشویق و تقویت گردد. زیرا یكی از مؤثرترین روش هـای پیشگیری از اختـلالات دوران سالمندی، فعالیت بدنـی سالمند است

با توجه به اینکه بی‌خوابی سالمند عامل موثر ابتلای سالمند به (اختلال حافظه) است بررسی مشکلات حافظه سالمند، انجام تمرین‌های حافظه برای سالمندو بررسی محیط سالمند می‌تواند موجب بهبود اختلال حافظه در سالمند شود.

با توجه به اینکه عدم تحرک سالمند، زمین خوردن، بی‌خوابی سالمند، عدم تحرک در تخت و بی‌اختیاری ادرار از مشکلات شایع سالمندان در مدت بستری در بیمارستان است، محیط آرام، تشویق به راه رفتن سالمندو انجام فعالیت‌های فیزیوتراپی از اقداماتی است که می‌تواند موجب بهبود عدم تحرک و زمین خوردن سالمندان شود.

هنگامی که فرد سالمند در بیمارستان بستری می‌شود باید ازسالمند در خصوص داروهای مصرفی، حمایت‌های اجتماعی، احساس راحتی و امنیت وی سوال‌هایی پرسیده شود.

استفاده از عینک، سمعک و جرم‌گیری گوش از مواردی است که برای درمان اختلال‌ بینایی و شنوایی سالمندان بستری در بیمارستان استفاده می‌شود.

تزریق واکسن آنفلوآنزا، پنومونی و کزاز می‌تواند موجب تقویت سیستم ایمنی در سالمندان شود و هنگام بستری فرد سالمند در بیمارستان باید در خصوص استفاده وی از این واکسن‌ها سوال شود.

وضعیت دندان‌های سالمند یکی از عوامل اصلی مشکلات تغذیه‌ای سالمند است.تجویز کمکی آب و پروتئین می‌تواند منجر به بهبود مشکلات تغذیه‌ای در سالمندان شود.

پیشگیری از بی‌اختیاری ادرار سالمند، استفاده فرد سالمند از تشک مواج و پیشگیری از بی‌تحرکی می‌تواند به جلوگیری از ابتلا سالمندبه زخم بستر منجر شود. بررسی مشکلات حافظه، انجام تمرین‌های حافظه و بررسی محیط سالمندمی‌تواند موجب بهبود اختلال‌های حافظه  سالمندشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای همکاری با ما رزومه خود را به ایمیل Info.nurse21@gmail.com  ارسال نمایید