آموزش مراقبت از پگ معده PEG
۱۴ مرداد, ۱۳۹۷
مراقبت و پرستاری از سالمند
۲۸ مرداد, ۱۳۹۷

آشنایی با دستگاه اکسیژن ساز

آشنایی با دستگاه اکسیژن ساز

هوا شامل تقریباً ۲۱ درصد اکسیژن و بیشتر از ۷۸ درصد نیتروژن است. در روش درمان اکسیژن فشار بالا، درصد اکسیژن تنفس شده توسط بیمار نزدیک به ۱۰۰ درصد است که تقریباً پنج برابر بیشتر از درصد اکسیژن موجود در هوا است. فشار اکسیژن تنفس شده توسط بیمار تقریباً ۱/۵ برابر (و گاهی تا سه برابر) بیشتر از فشار اتمسفر است. بنابراین این روش می تواند تا ۱۵ برابر میزان اکسیژن تنفس موجود در هوای با فشار نرمال را به بیمار برساند. دستگاه اکسیژن ساز  (Oxygen Concentrator)، دستگاهی است که برای غنی ساختن اکسیژن هوا بکار می رود.

طرز کار

دستگاه اکسیژن ساز به روش جذب مولکولی اکسیژن خالص را از هوای ورودی جدا کرده و پس از مرطوب نمودن آن توسط یک سوند در اختیار بیمار قرار می دهد.

موارد کاربرد

  • دستگاه اکسیژن ساز را بیماران حاد ریوی، پونومی، آسمی، قلبی و حتی ورزشکاران برای بالا بردن کیفیت فعالیت خود و افراد سالم جهت نشاط و رفع خستگی روزانه استفاده کنند.
  • اغلب اکسیژن سازهای خانگی ، از نوع ثابت هستند و میتوانند برای تولید اکسیژن به صورت مداوم و یا پالسی مورد استفاده قرار بگیرند.
  • اکسیژن سازهای قابل حمل ، برای راحتی انتقال،طراحی شده اند و اغلب فقط به صورت پالسی اکسیژن تولید می کنند.
  • برای بهره بردن حداکثر از اکسیژن تراپی ، بهتر است از لوازم جانبی اکسیژن ساز مانند فیلتر، مرطوب ساز ،لوله ی اکسیژن و غیره استفاده کرد.
  • امروزه،اکسیژن تراپی به کمک انواع متعدد اکسیژن ساز ها،بسیار راحت و بدون دردسر شده است.برای بیمارانی که از آمفیزم، بیماری مزمن انسداد ریه (COPD) و یا سایر بیماری های تنفسی رنج می برند، اکسیژن سازها یکی از تجهیزات ضروری پزشکی است.

زندگی بسیاری از بیماران به این دستگاه وابسته است. برای تامین مستمر اکسیژن،در محیط خانه،برای بیماران نیازمند به اکسیژن تراپی،استفاده از این دستگاه مفید خواهد بود. پزشکان اغلب مقدار اکسیژن مورد نیاز بیمار را در نسخه مشخص می کنند. این میزان اکسیژن اغلب با واحد لیتر در دقیقه(LPM)معین می شود. بسیاری از بیماران،بسته به شرایط شان، به جز هنگام روز،در شب نیز به اکسیژن ساز نیاز دارند. در این صورت نیاز به استفاده از اکسیژن سازهای خانگی خواهد بود.

هرچند گفتیم اکسیژن سازهای خانگی ثابت اند، اما تقریبا تمام آنها چرخ دارند و این امکان را دارند که از اتاقی به اتاق دیگر منتقل شوند.لوله های اکسیژن بسیاری از اکسیژن ساز ها نیز به اندازه ی کافی بلند هستند و اجازه ی تحرک را به بیمار می دهند.اکسیژن سازهای خانگی، ۵تا۱۰ LPM اکسیژن را به صورت مداوم،فراهم می کنند.بیمار می تواند میزان اکسیژن را از طریق کنترلی که روی دستگاه وجود دارد، تنظیم کند. از آنجایی که ارتفاع، غلظت اکسیژن تحویل داده شده به بیمار را کم می کند، می توان یک سنسور اکسیژن روی دستگاه نصب کرد که میزان و غلظت واقعی اکسیژن تحویل داده شده به بیمار مشخص شود.

انواع متعددی اکسیژن ساز در بازار موجود است.در هنگام انتخاب اکسیژن ساز، با توجه به توصیه های پزشک خود عمل کنید.اگر در نسخه ی پزشک، میزان نیاز به اکسیژن مشخص نشده است(برحسب لیتر در دقیقه)،احتمالا اکسیژن سازی با ظرفیت ۵لیتر،مناسب حال شما خواهد بود.با این حال،اگر بر اساس نسخه ی پزشک،به اکسیژن سازی با میزان اکسیژن دهی ۸ تا ۱۰ LPM نیاز باشد، باید دستگاهی بزرگتر و با ظرفیت بیشتر انتخاب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای همکاری با ما رزومه خود را به ایمیل Info.nurse21@gmail.com  ارسال نمایید