پانسمان زخم در منزل
1 ژوئن, 2017
عوامل نا محسوس بروز افسردگی در سالمند
18 ژوئن, 2017

انما (تنقیه)

انواع انما:

انمای تمیز کننده

 جهت پیشرفت تخلیه کامل مواد دفعی از کولون استفاده می شود و به وسیله تحریک حرکت دودی از طریق وارد کردن حجم زیادی از محلول عمل می نماید.

انما با آب ولرم (هایپوتونیک)

این نوع انما نباید زیاد تکرار شود چون باعث افزایش جذب آب از روده و افزایش مایع در گردش خون می شود.انما با نرمال سالین فیزیولوژی مطمئن می باشد و در نوزادان و کودکان قابل تحمل است زیرا از اختلالات الکترولیت پیشگیری می کند و می توان در منزل با مخلوط کردن ۵۰۰ سی سی آب ولرم با یک قاشق چایخوری نمک محلول نرمال سالین تهیه کرد.
محلول هایپرتونیک برای مددجویانی که نمی توانند حجم زیادی از مایع را تحمل کنند استفاده می شود مقدار ۱۲۰ یا ۱۸۰ سی سی موثر است.

انمای روغنی ماندنی:

بوسیله نرم کردن مواد در رکتوم و کولون عمل نموده و مواد دفعی روغن را جذب نموده و نرم شده و به راحتی خارج می گردد.معمولا اساس آن مواد روغنی است و با حجم کم داده می شود.
محلول کارمینتو: برای تسکین نفخ شکم استفاده می شود که به عنوان مثال از محلوول MGW که حاوی ۳۰ سی سی منیزیوم ۶۰ سی سی گلسیرین و ۹۰ سی سی آب می باشد.

انمای دارویی:

حاوی مواد دارویی بوده معمولا برای کاهش باکتریهای کولون قبل از عمل جراحی ( نئومایسین) یا برای کاهش سطح خطرناک پتاسیم سرم با استفاده از (کی اگزالات ) محلولی که حاوی سدیم است استفاده می شود.
دلیل اولیه انما پیشرفت دفع می باشد استفاده از مایع بستگی به حجم، نوع توده دفعی و شروع رفلکس دفع دارد.برای کودکان نباید بطور مکرر از انما استفاده کرد زیرا انما دلیل یبوست و یا دفع نامنظم را درمان نمی کند.انمای مکرر رفلکس طبیعی را از بین می برد و در نتیجه فرد وابسته به انما می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *